Hrázděný statek v Dolním Žandově zachránili manželé Dvořákovi.

Hrázděný statek v Dolním Žandově zachránili manželé Dvořákovi. | foto: Asociace Entente Florale CZ - Souznění

Zachráněné Česko. Nadšenci dokážou s hromadou kamení doslova zázraky

  • 17
Před pár lety jen hromada kamení nebo totální ruina. Dnes krásná stavba, u níž by vás ani nenapadlo, že někdy vypadala jinak. Opravené památky, znovu vzkříšené ruiny, zušlechtěné stodoly a statky. To vše lze najít ve výběru staveb z projektu Má vlast cestami proměn.

Podobných příběhů se stále rodí tolik, že by vydaly na nekonečnou knihu. Každá obnova stojí čas, energii a peníze. A stále je dost staveb, které by si zasloužily lepší osud než zmar.

Na proměny zanedbaných míst v místa opravená a užitečná, jež mohou být příkladem pro ostatní, proto už devět let upozorňuje nezisková organizace Asociace Entente Florale CZ - Souznění.

„Jsme skupina profesionálů v různých oborech, kteří si váží svého domova. Zanedbaná místa a objekty nám vadí natolik, že jsme se rozhodli věnovat svůj čas, znalosti, nadšení a schopnosti jejich nápravě. Navazujeme na aktivity, které naši členové vyvíjeli v rámci působení v evropském programu Entente Florale Europe - Porozumění prostřednictvím květin,“ popisuje sdružení svou činnost na svých webových stránkách.

Na www.cestamipromen.cz může každý přihlásit proměnu, následuje internetová anketa a putovní výstava. Ta začne vždy v květnu na Vyšehradě a stěhuje se po Česku - k zapůjčení zdarma. Nyní je k vidění třeba v Praze, Hradci Králové, Zlíně či Příboře. Z posledních tří ročníků jsme vybrali devatenáct povedených příkladů.

Zdařilé rekonstrukce

1. Statek Salajna, Dolní Žandov

Hrázděný statek z roku 1802 zažil odsun Němců, obydlení dosídlenci a devastaci ze strany JZD. Dnešní majitelé, manželé Dvořákovi, zřídili v této památce s pomocí peněz státu, EU a Karlovarského kraje penzion a muzeum.

2. Palác princů, Ostrov

Zámek markrabat z Badenu pochází z konce 17. století. Před rekonstrukcí z peněz města a EU byl součástí SPŠ strojnické, dnes je tu knihovna, vzdělávací středisko, kronika města a oranžerie sloužící pro výstavy a koncerty.

Farní stodola, Roseč. Když v 50. letech odešel z Roseče poslední farář, začala...
Farní stodola, Roseč. V roce 2013 nastartoval starosta František Volf její...

Farní stodola, Roseč. Záchranu nastartoval v roce 2013 starosta František Volf.

3. Machův včelín, Krušlov

Dřevostavba s vyřezávanými a malovanými prvky je dílo včelaře a řezbáře Josefa Macha. Rozpadlou stavbu obnovil spolek Krušlovský včelín díky dobrovolnické práci, dárcům, dotacím a grantům.

4. Fasáda domu, Kutná Hora

V domě rodiny Pánků bývala policejní vyšetřovna či správa sociálního zabezpečení. Za pomoci města i malíře a restaurátora Pavla Nováka majitelé obnovili fasádní malbu z počátku 20. století, již někteří přisuzují Mikoláši Alšovi.

5. Městské lázně, Liberec

Plovárna z přelomu 19. a 20. století s prvky secese a historismu sloužila svému účelu do roku 1990. O 20 let později město přestavělo chátrající budovu na oblastní galerii. Ateliér SIAL za rekonstrukci získal hlavní cenu v soutěži Grand Prix architektů 2014.

Machův včelín, Krušlov. Dřevostavba s vyřezávanými a malovanými prvky je dílo...
V Krušlově, malé obci na Strakonicku, vytvořil včelař a řezbář Josef Mach...

Machův včelín, Krušlov. Rozpadlou stavbu obnovil spolek Krušlovský včelín.

6. Špýchar, Soutice

Sýpka z 18. století sloužila jako skladiště, později neměla smysluplné využití a kvůli špatnému stavu hyzdila centrum obce. Ta proto s využitím Programu rozvoje venkova budovu přestavěla na Muzeum tradic.

7. Kaplička, Proseč nad Nisou

Výklenková kaple, kterou lze považovat za nejstarší památku Proseče, byla zanedbávaná a v roce 2012 jí hrozilo zřícení. Opravilo ji Statutární město Jablonec nad Nisou s dotací od ministerstva kultury.

8. Kino, Kyselka

Hrázděný pavilon z konce 19. století původně sloužil jako pitná hala, od roku 1962 v něm bylo kino. Díky iniciativě obce a s přispěním kraje a Karlovarských minerálních vod je to dnes jedna z mála obnovených částí chátrajících lázní. Opět se zde promítá.

Rekonstrukce byla financována z peněz města Ostrov a EU.
V jedinečném souboru barokních staveb se nyní nachází knihovna, polyfunkční...

Palác princů, Ostrov. Zámek ze 17. století dnes slouží městu.

9. Jízdárna, Světce v Tachově

Největší jízdárně Čech hrozila v 80. letech demolice. Neorománskou budovu z let 1858 - 61 zachránilo město za pomoci Národního památkového ústavu a veřejných prostředků. Jízdárna ve Světcích slouží jako společensko-kulturní centrum. Jízdárna získala prestižní titul Stavba roku Plzeňského kraje 2016

10. Farní stodola, Roseč

Když v 50. letech odešel z Roseče poslední farář, začala stodola chátrat. V roce 2013 nastartoval starosta František Volf její obnovu na využití pro hasiče a kulturu, a to s pomocí zdejších řemeslníků a spolků.

11. Müllerův dům, Tišnov

Kdysi barokní hostinec, pak koželužna tišnovského starosty Müllera, kanceláře a byty. Nakonec chátrající budova, již město Tišnov s využitím norských fondů přestavělo na městské muzeum. Uvnitř se zachovaly malované stropy.

Kaple na poutním místě sloužila do roku 1945, po vysídlení německých obyvatel...
Obnovu placenou obcí a dotacemi z EU inicioval bývalý starosta Mařenic Petr...

Kaple na Kalvárii, Mařenice. Záchranu inicioval bývalý starosta Mařenic Petr Tlustý.

12. Vodojem ve Vrkoslavicích

Technické památce u Jablonce nad Nisou z první čtvrtiny 20. století hrozila demolice. Nakonec ji město Jablonec opravilo i díky příspěvku ministerstva kultury. Dnes místo navštěvují turisté a konají se tu kulturní akce.

13. Rodný dům J. G. Mendela, Vražné-Hynčice

Zchátralé rodiště zakladatele genetiky koupil nadační fond pod vedením Vladimíra Nipperta a opravil ho díky veřejným penězům. Dnes je tu muzeum, obecní knihovna a turistická ubytovna.

14. Kaple na Kalvárii, Mařenice

Kaple na poutním místě sloužila do roku 1945, po vysídlení německých obyvatel se postupně zcela rozpadla. Obnovu placenou obcí a dotacemi z EU inicioval bývalý starosta Mařenic Petr Tlustý.

15. Fara, Horní Maršov

Faru s historií sahající k počátku 17. století proměnila nezisková organizace Sever s pomocí prostředků OP Životní prostředí na ekologicky šetrný dům. Prohlídky interiérů jsou zdarma, v podkroví se nabízí ubytování.

Tančírna v Račím údolí, Javorník. Secesní stavba v Rychlebských horách sloužila...
V létě 2015 byla Tančírna slavnostně otevřena pro veřejnost a opět se stala...

Tančírna v Račím údolí, Javorník. Díky neúnavné snaze obce Bernartice je tu kavárna a sál.

16. Pavilon skla, Klatovy

Pavilon v zahradě u muzea byl vybudován roku 1961 pro výstavy karafiátů, pak v něm byly výstavy umění a depozitář. Zničenou budovu přestavělo město na galerii PASK. Za rekonstrukci získal Atelier25 cenu v Grand Prix architektů 2015.

17. Lidová usedlost, Vlachovice

Klasické usedlosti běžného sedláka z jižní části Valašska z konce 19. století hrozil zánik. Na záchraně a přeměně v muzeum se podílel spolek Dokopy, obec Vlachovice a řada místních nadšenců, pomohly též evropské peníze.

18. Tančírna v Račím údolí, Javorník

Secesní stavba v Rychlebských horách sloužila od roku 1907 jako výletní restaurace a místo zábavy. Za socialismu tu byly dětské tábory a akce myslivců, později stavba zpustla. Díky neúnavné snaze obce Bernartice je tu dnes noblesní kavárna a koncertní sál.

19. Rodný dům S. Freuda, Příbor

Na vzhledu domu, kde se roku 1856 narodil zakladatel psychoanalýzy, se podepsala doba socialismu. Město Příbor ho opravilo do původní podoby z druhé poloviny 19. století, uvnitř je muzeum. Rodný dům Sigmunda Freuda najdete v Zámečnické ulici v Příboře snadno, hned vedle dveří stojí měděné sofa, které návštěvníky vítá do expozice věnované slavnému psychoanalytikovi.