„Spolek Medáků z roku 1912 byl v roce 1998 obnoven skupinou mladých lidí, kteří chtěli oživit společenský život ve Starých Střešovicích a přispět k zachování historických hodnot unikátního urbanistického souboru formou alternativních kulturních programů. Spolek obsadil tři zdevastované domky, snažil se je zrekonstruovat, pořádal divadelní představení, koncerty a výtvarné dílny,“ vysvětluje Petr Ryska z portálu Praha Neznámá.
Největší dům Medáků se nazýval Dům soudobé kultury. Nemovitost stojí na nezvykle velkém pozemku. Kdysi zde totiž byl pískovcový lom a díky tomu je pozemek třikrát větší, než je v této lokalitě obvyklé.
Když Medáci domek na konci 90. letech obsadili, tak z něho už byla jen ruina. Zchátralé obydlí opravili, natřeli vápennou omítkou a zachránili i dřevěná špaletová okna. Byla zde kavárna a také místo, kde Medáci pořádali festivaly, koncerty a přednášky. Dnes je zde mateřská školka.
Po neshodách s městskými úředníky spolek Staré Střešovice opustil a to i přesto, že je místní obyvatelé podporovali. Připomínkou jejich zdejšího působení jsou reliéfy živočichů vytesaných do pískovcové skály.
„Staré Střešovice měly namále. Ke konci osmdesátých let minulého století bylo rozhodnuto celou originálně zachovanou vesničku zbourat a na jejím místě postavit domy pro diplomaty. Část starých Střešovic byla opravdu srovnána se zemí. Naštěstí se v roce 1989 změnil režim a z demolic sešlo. Původní vlastníci pak mohli své domy odkoupit zpět,“ říká Petr Ryska.
Ale v období 90. let dochází k dalšímu ohrožení staré zástavby tím, že tady začínají vyrůstat nové domy velkých objemů bez ohledu na okolní historickou zástavbu. Vyhlásit Staré Střešovice památkovou zónou se podařilo až v roce 2003.
Ve Střešovicích není jen venkovská architektura. Stojí zde také slavná Müllerova vila, kterou pro stavebního podnikatele Františka Müllera navrhl koncem 20. let známý architekt Adolf Loos.
Müllerova vila stojí v ulici Nad Hradním vodojemem.
Vila se začala stavět ve Střešovicích v roce 1928 bez povolení, a když o ně stavebník Müller požádal, návrh byl smeten ze stolu. Dům byl o patro vyšší, než směl, a úředníci projektu vytýkali i další nedostatky. Bitva s úřady trvala sedm měsíců. Za Müllerovu firmu ji měl na starost pradědeček architekta Davida Vávry - Rudolf Voleský.
Nakonec se návrh s úpravami podařilo prosadit. V horním patře architekt odkryl střechu a vytvořil velkou terasu. Když Loos vilu dokončil, prohlásil, že je jeho nejkrásnější a Müller jeho nejlepší stavebník. Oslavil zde dokonce šedesátiny.
Jaká je další historie Starých Střešovic, kde je Norbertov a proč se rodinná vila stala pro Františka Müllera osudnou? Více informací najdete v hlavním článkovém videu.