Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rekonstrukce vily je během na dlouhé trati. Ale už teď ji milují

V případě rodinné třípodlažní vily na kraji Prahy nešlo o lásku na první pohled. Přesto se do ní podnikatelka a influencerka Tereza Salte i její muž John Erik zamilovali. Návrh proměny domu dostalo na starost architektonické studio.
Obývací pokoj v prvním patře se dostal do první vlny rekonstrukce. Architekti...

Obývací pokoj v prvním patře se dostal do první vlny rekonstrukce. Architekti navrhli pohovku na míru tak, aby manželé viděli z jedné strany na krb, z druhé části mohli sledovat promítání na protilehlé stěně. | foto: Tomáš Dittrich

Podobu domova čtyřčlenné rodiny vlastně ovlivnil sport. Tereza se stala trojnásobnou mistryní v gymnastice družstev, jednou České republiky a dvakrát Norska. Tam se také odstěhovala za přítelem (vystudovaným právníkem a trenérem české gymnastické reprezentace) a dnes už manželem Johnem Erikem. 

Fasádu třípodlažního domu s prvky podnikatelského baroka čeká v budoucnu výrazná proměna včetně oken.

Žili pět let v Oslu, ale před pár lety se vrátili do Prahy. Oba vyrůstali v rodinných domech, nicméně když řešili nové bydlení, uvažovali o bytě. Spočítali si ale, že za něj v centru zaplatí stejně jako za dům na okraji Prahy. 

Začali hledat a John Erik vzal tajně Terezu na prohlídku budoucího domu cestou z jiné prohlídky. Podle fotografií právě tento rovnou vyřadila. Výhled, klid a kouzlo místa jim oběma ovšem učarovaly natolik, že vilu z roku 1997, která neměla být favoritem, koupili. 

To i s vědomím, že nejde o poslední investici, že ji čeká nutná rekonstrukce. K návrhu přizvali architektonické studio OOOOX. „S architektkou Radkou Valovou jsem se potkala na schůzce ohledně jiného projektu v den, kdy jsem měla čerstvé zážitky z prohlídky. O domě jsem jí vyprávěla a zeptala se, jestli je možné dům upravit tak, aby moderna vystřídala podnikatelské baroko,“ vzpomíná úvodem Tereza.

Severní vítr

Doma DNES

Práce architektonického studia manžele zaujala i proto, že realizace často vycházejí ze současného skandinávského designu. Chválí, že architekti spolupracují s kvalitními dodavateli. 

„Minimalistický styl mě bavil delší dobu, ale ovlivnil mně život ve Skandinávii. Začala jsem se víc zajímat o design, který je pro Nory přeci jen dostupnější. Oblíbila jsem si pár designových značek, z nichž tu některé máme. Seveřani milují prostor, čisté plochy. Proto jsme si dali záležet, abychom měli dostatek úložných prostor, v nichž vše schováme a zase rychle najdeme,“ vysvětluje Tereza. 

Jídelní stůl vyrobili truhláři, židle majitelé pořídili od značky
House Nordic. Krbová vložka je obložená speciálně upraveným vroubkovaným materiálem Technistone, doplněná úložnými policemi na dřevo.

Na otázku, zda se s manželem shodli při zařizování, odpovídá: „Máme podobný styl, John Erik si potrpí na velká okna a elektroniku, pro nás oba je důležité osvětlení. Já jsem si přála velký jídelní stůl, manžel prostornou pohovku. Trochu jsme bojovali s tím, jestli pohovku orientovat ke krbu, či stěně s projektorem. Architekti ji navrhli oboustrannou, z čehož jsme nadšení.“

Zatím je přebudované přízemí domu, v plánu pak postupně všechna podlaží. Z nynějších dvanácti místností je pět koupelen. Manželé vědí, že ani v budoucnu jich nebudou tolik potřebovat, takže počítají, že alespoň jednu v patře zaberou na průchozí šatnu. Výměna oken a nová fasáda bude zřejmě poslední fází rekonstrukce. Dispozici lze lehce změnit, v suterénu by mohla vzniknout oddělená bytová jednotka, až budou děti chtít větší soukromí.

Nové teplo domova

Vnitřní vytápění bazénu s protiproudem po výměně tepelného zdroje už nebude ničit rodinný rozpočet, v plánu je úprava prostoru.

Problémovým bodem domu s užitnou plochou 262 m2 byly jeho energetické parametry (částečně vinou nedostačujícího zateplení). Přestože manželé tušili, do čeho se pouští, první vyúčtování za elektřinu, jíž je dům vytápěný, je zarazilo. Roční náklady na vytápění a ohřev vody se totiž vyšplhaly na 215 000 Kč.

V suterénu a v přízemí zatím zůstává původní podlahové vytápění, v prvním patře radiátory. „Žroutem“ energie byl vnitřní vyhřívaný bazén. „Takové částky jsme už platit nechtěli, tudíž jsme výměnu starého elektrokotle urychlili,“ říká Tereza.

A pokračuje: „Měli jsme dobré reference na tepelné čerpadlo značky Daikin (mimo jiné i od Johnovy rodiny z Norska). Potřebovali jsme se ujistit, zda splní pár požadavků, možnost napojení na stávající rozvody, aby provoz nerušil nás ani sousedy a aby slušně vypadalo.“ 

Venkovní jednotka tepelného čerpadla Daikin v designu, který získal mezinárodní ocenění. Tichý provoz neruší majitele ani okolí.

Zvolili „tichého vítěze“, vysokoteplotní tepelné čerpadlo vzduch-voda Daikin Altherma 3 H HT patřící k nejtišším na trhu. Jeho venkovní i vnitřní jednotka navíc získaly prestižní designové ocenění Red Dot Design Award. 

Odstávka a přepojení na nový zdroj proběhnou běžně za den. Kvůli napojení na ohřev bazénu se práce protáhly na dva dny, ale obešly se bez dalších úprav otopné soustavy. Podstatné je, že do budoucna rodině klesnou celoroční náklady přibližně o 60 procent.

Krásná a bezpečná

„Zvelebit chceme bezprostřední okolí domu, chystáme se na zahradu. První šla na řadu terasa. Původně jsme uvažovali o dřevu, ale vzhledem k její velké ploše (65 m2) by byla údržba náročná. Kluci jsou ještě malí, takže jsme se obávali třísek. Nakonec jsme se rozhodli pro odolný dřevoplast značky Twinson. Nemuseli jsme dlouho čekat, terasa byla hotová za dva dny,“ pochvalují si manželé.

Terasový systém Majestic Massive Pro má na povrchu tenkou vrstvu PVC a věrně imituje dřevo. Oproti originálu je bezúdržbový, má dokonce hygienický atest pro materiály určené k výrobě hraček. Tereza s manželem si z nabídky zvolili odstín kouřově šedého dubu. Je z prodávané škály nejsvětlejší, což má podstatnou výhodu, slunce jeho povrch příliš nerozpálí. 

Plochu 65 m2 kryje terasový systém Majestic Massive Pro. Dřevoplast Twinson v odstínu kouřový dub imituje přírodní dřevo, povrch je ovšem bezúdržbový.

„Při montáži jsme si museli poradit s různorodým podkladem. Spodní konstrukce terasy je proto zčásti umístěná na původní zvlněné betonové dlažbě a zčásti na nezpevněném povrchu, který jsme museli zajistit a zakrýt geotextilií, aby tudy neprorůstala tráva,“ vysvětluje závěrem Petr Klaban ze společnosti Deceuninck. 

Vilu ovšem čeká časem další výrazná proměna včetně oken, aby se zcela zbavila stylu podnikatelského baroka.

Autor:
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

11. června 2024

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V panelákovém bytě vyřezali řadu otvorů, průhledy interiéru prospěly

11. června 2024

V rámci této proměny panelového bytu pracovali architekti s typizovaným půdorysem panelového domu z...

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

18. června 2024

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou...

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

Ocelový prstenec vytváří z dřevostavby úžasný kruhový dům s atriem

17. června 2024

Přímo v přírodě, v klidném místě mezi stromy, si našel manželský pár z Prahy svůj vysněný domov....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...