Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Několik let opravovali dům z 15. století, dnes je v něm i galerie

  1:00
Na pohled nenápadný rohový domek v samotném srdci Tábora překvapí, jak je uvnitř prostorný a jak neobyčejně příjemné a útulné bydlení uprostřed krásných uměleckých předmětů poskytuje. Návštěva byla fotografována pro časopis Domov.
Odpočinkový kout obývacího pokoje pod křížovou klenbou je zařízen dvěma...

Odpočinkový kout obývacího pokoje pod křížovou klenbou je zařízen dvěma rozkládacími ohovkami, které se Gražyna chystá v budoucnu nabízet ve svém obchodě. | foto: Tomáš Dittrich

Malířka a galeristka Gražyna Kaletová pochází z Gdaňska. Mnoho let bydlela s rodinou na evangelické faře v Táboře, kde její manžel Daniel působil jako farář. Jelikož byl oblí­bený, měl kolem sebe spoustu lidí, což bylo trnem v oku státní bezpečnosti.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Pětičlenné rodině hrozilo, že by musela služební byt opustit, pokud by Daniel přišel o státní souhlas. Pod tlakem těchto událostí začali Kaletovi intenzivně hledat vlastní bydlení. Svůj osudový dům objevili v centru města nedaleko Žižkova náměstí a koupili jej měsíc před sametovou revolucí, v říjnu 1989.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse.

Dům s dlouhou pamětí

„Tento měšťanský dům z roku 1491 patřil židovským obchodníkům Goldsteinovým a po válce jej vrátili jejich potomkům. Byl ovšem ve velmi špatném technickém stavu a měl pouze dvě místnosti využívané k bydlení. Zbylá část včetně půdy tehdy sloužila především jako skladiště,“ popi­suje paní Gražyna dávnou i nedávnou minulost.

Dům Kaletových není zvenku nijak nápadný. Galerie Arte Decor v Táboře i v Praze jsou v historických čtvrtích těchto měst a obě osudovou shodou náhod v Truhlářské ulici.

Nakonec se podařilo přistoupit k totální rekonstrukci, která trvala sedm let. „Novou dispozici jsme si s manželem vy­mysleli sami, uprostřed domu jsme nechali vybudovat pohodlné schodiště a na půdě předělat krovy, abychom zde mohli vytvořit několik obytných místností,“ pokračuje majitelka domu.

Rekonstrukce byla náročná a zdlouhavá, protože šlo o historicky cennou budovu. Kvůli velkým zásahům do původního stavu i do statiky krovu dokonce musely být práce na tři roky přerušeny, aby noví vlastníci získali potřebná povolení. Naštěstí se nakonec vše podařilo dokončit ke všeobecné spokojenosti.

Nová životní etapa

Mezitím však Daniel dostal místo v Ústí nad Labem, kam se s ním rodina přestěhovala a kde na čas zapustila kořeny. Gražyna například pomáhala místní černošské komunitě, s jejímiž členy dodnes udržuje přátelské vztahy. V této do­bě manželé Kaletovi dům v Táboře pronajali různým fir­mám, aby získali prostředky na jeho režii a především na nákladnou opravu.

Před pětadvaceti lety si Gražyna, která se sama úspěšně věnuje malování obrazů pod pseudonymem Job D. Grash, otevřela v přízemí malý obchůdek s umělecký­mi předměty a s několikaletou přestávkou jej provozuje dodnes.

Pozoruhodnou shodou náhod galerie Arte Decor sídlí v Truhlářské ulici, tedy na stejnojmenné adrese jako Gražynina druhá galerie, kterou provozuje v Praze nedaleko Petrského náměstí a kde pořádá příležitostné výstavy.

Část obytné místnosti s klavírem, jídelním stolem a kuchyní má zachovalý strop z dřevěných trámů. Některé doplňky (třeba lavici-loď) si Kaletovi přivezli z Polska.

V levé spodní části táborského domu je kromě galerie se zvláštním vchodem ateliér, u něhož má Gražyna malé zázemí s toaletou a v němž maluje různými technikami své obrazy.

V přízemí napravo od vstupu je velký obývací pokoj propojený s kuchyní a se dveřmi vedoucími na kouzelný malý dvorek v proven­sál­ském stylu. V rohu vedle dveří stojí klavír, který souvisí s další z mnoha hři­ven majitelky domu. Než se seznámila s manželem a odstěho­vala se s ním do Čech, byla totiž Gra­žyna (dívčím jménem Pawlas) známou polskou skladatelkou a interpretkou křesťanských balad.

Domov obklopený uměním

Interiér domu vyzařuje zvláštní kouzlo. Snoubí se v něm mimořádný vkus majitelky domu, staletá historie (část obyt­né místnosti uzavírá křížová klenba) a velké množství uměleckých předmětů, z nichž každý má svou vlastní duši. Například keramické lampy se zadumanými obličeji navrhla výtvarnice Blažena Fořtová, reliéfní papírové obrazy jsou od Anny Jíšové.

Velkorysé dřevěné schodiště s kovovým zábradlím, které vzniklo až během rekonstrukce, spojuje přízemí s několika prostornými ložnicemi v obytném podkroví.

Ostatně Gražyna si věci do galerie i do bytu vybírá především citem a intuicí, nikoli podle toho, zda jde o renomovaného výtvarníka, který je momentálně v kurzu. Díky tomu se jí často naopak podaří nějakého nového umělce takzvaně objevit. Dbá také na to, aby tu všechny kousky různého stáří i původu vzájemně ladily.

Velkorysý obývací pokoj ve tvaru L se přirozeně člení na dvě části, na jídelní kout s kuchyní a na část odpočinkovou pod zmíněnou klenbou. Zde stojí dvojice pohodlných rozkládacích pohovek z ekokůže, jejichž prodej si chce paní Gražyna přibrat ke svým dosavadním aktivitám. Bílá kuchyňská linka pořízená v IKEA umožňuje pohodlné vaření. Brzy do ní přibude ještě vysoká retrolednice.

Obytné podkroví

Po širokém dřevěném schodišti lze vyjít do patra, kde jsou dvě koupelny, pokoj manžela a několik prostor­ných ložnic. Jedna z nich je už teď zařízená jako dětský pokoj. V podkroví převládá kombinace dřeva a bílé výmalby. Dlouhá chodba i prostor schodiště představují další ideální místo pro vystavení obrazů.

Některé doplňky a kusy nábytku pocházejí z obchodu se starožit­nostmi, něco si Kaletovi přivezli z Polska, například z obcho­du Almi Décor.

Světle zelený stylový nábytek doplněný bytovým textilem působí velmi příjemně a útulně. Podla­hy v přízemí pokrývá dlažba kombinovaná s laminátovou krytinou, která je i v patře.

V současné době Gražyna Kale­tová tráví čas přejížděním mezi Prahou a Táborem, kde do­hlíží na chod obou obchodů. Jejím snem je cesta do Irska, které je jí blízké a kde by si přála mít také svoji galerii.

V bílé kuchyni s oknem na dvorek, pořízené v obchodním domě IKEA a uzavřené ostrůvkem, se paní Gražyně skvěle vaří.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....