Byt kupovali Jiří s Gábinou na jaře 2012, byl ve slušném domě a měl plno zájemců. Rezervační zálohu proto skládali druhý den od prohlídky. Na konci srpna realitní kancelář připravila předávací protokol, který obsahoval popis vybavení bytu v souladu se smlouvou.
Ihned po nastěhování se Jiří s Gábinou vrhli na rekonstrukci v částce 400 tisíc korun. Spojili obývací pokoj s kuchyní, posunuli koupelnu, částečně vyměnili podlahy, vymalovali a udělali další drobnosti. V zimě však začaly problémy.
Dítě ohrožují plísně a alergeny
Po několika týdnech mrazů se v několika místech obývacího pokoje a ložnice začaly kolem rámů oken tvořit plísně, okna se rosila a na parapety z nich intenzivně stékala voda.
Byt napadený plísní |
Musíme zmínit, že dům je ze 30. let minulého století, není zateplený, ale proběhla zde výměna oken za nová dřevěná a plastová. Ve dvoře jsou plastová a do ulice, kvůli památkářům, dřevěná. Původní byla špaletová.
V únoru byly již plísně i na různých místech nad podlahami do výšky půl metru.
Plísně byly cítit ve vzduchu, a pokud Gábina přejela prstem po rámu okna, měla prst od plísně zelený. Byt byl doslova nasycen těžkými alergeny. První zimu přežili s tím, že plísně dezinfikovali a uplatnili reklamaci u původní majitelky. Naštvání umocňuje fakt, že mají malé dítě, které spory plísní musí dýchat a že plísně se musely tvořit v bytě již před koupí bytu.
Plísně a tepelné mosty
Díky nedostatečné tepelné izolaci dochází v karlínském bytě ke srážení vnitřní vlhkosti na povrchu. V místě tak dojde k optimálním podmínkám pro růst plísní a jejich rozšiřování.
Kolonie si při svém růstu vytvoří vlastní mikroklima v tenké vrstvičce vzduchu například při postižené omítce. Při dostatečně velké kolonii může dojít k rozšíření i mimo podchlazené místo. Čím menší je možnost cirkulace vzduchu na postiženém místě, tím lepší jsou podmínky pro růst plísní.
Nejvyšší koncentrace dosahují spory plísní během zimních měsíců. Na stavebních konstrukcích zpravidla tam, kde jsou tzv. tepelné mosty. Tedy na podchlazených vnitřních konstrukcích. Tepelné mosty se při koupi bytu či domu v letních měsících nedaří laikovi rozpoznat. Znalý člověk může stopy po plísních najít bližším průzkumem povrchu i v parném létě.
"V zimě je situace pro nalezení problémových míst ideální. A i když byla nemovitost pořízena v letních měsících, je možné ji podrobit termoviznímu měření a skryté vady odhalit a uplatnit ještě v zákonné lhůtě," říká hlavní inspektor Peter Mosio z firmy Bytecheck.
Když dýcháme plísně
Spory plísní patří mezi významné alergeny. Jde o mikroskopické houby, které při svém růstu vytváří reprodukční orgány, z nichž se uvolňují velmi malé rozmnožovací částice, spory. Mohou způsobovat celoroční rýmu a astma, přičemž výskyt alergií na plísně je uváděn častěji u dětí než u dospělých.
Dále při svém růstu produkují těkavé organické látky, které můžeme vnímat jako plísňový zápach. Tyto látky mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždit oči, pokožku nebo vyvolávat bolesti hlavy.
Konkrétní zdravotní riziko však závisí jak na délce expozice, tak na stavu imunitního systému člověka a v neposlední řadě také na druhu plísně. Základním hygienickým doporučením je viditelné povlaky plísní ihned zlikvidovat protiplísňovými prostředky (neoškrabávat).
Udržovat vlhkost vzduchu kolem 50 procent a účinně větrat. V každém případě je však nutné odhalit příčinu výskytu plísně, protože jen tak je možné dosáhnout jejího trvalého odstranění.
Zákonné podmínky pro život
Při hodnocení vlivu plísní je vyhláškou 6/2003 MZČR stanoven limit fyzikálních a biologických ukazatelů vnitřního prostředí pobytových místností zákona 258/2000 Sb. Tento limit je 500 KTJ plísní/m3 vzduchu. "Při výskytu mikromycet (mikroorganismy např. houby, kvasinky) nad výše uvedený limit se považuje za závažnou kontaminaci," říká inspektor Mosio.
Tyto normové parametry platí pouze pro pobytové místnosti, nikoliv například pro šatny nebo sklepy.
Plísně potřebují ke svému dobrému růstu teploty mezi 25-30 °C, vlhkost nad 65 procent a ideálně tmu. Pět až 30 procent lidí je na plísně alergických. Projevy mohou být různé od alergických reakcí přes zhoršování astmatu či cystické fibrózy.
Řešení pro majitele plesnivého bytu
Gábina s Jiřím jsou nyní s původní majitelkou bytu ve fázi dohody o finanční kompenzaci a žaloby, protože v případě tohoto bytu šlo o skrytou vadu, která byla navíc původní majitelce bytu známa.
Při koupi nemovitosti je však na místě prevence, tedy odhalení rizik včas. Lze pak požadovat slevu z kupní ceny nemovitosti a připravit se na sanace, nebo nemovitost vůbec nekupovat.
Pro podobné problémy platí odpovědnost prodávajícího za skryté vady nemovitosti po dobu šesti měsíců od předání bytu či domu. Gábina a Jiří vady uplatnit stihli. V opačném případě by byla reklamace vad zamítnuta, protože nebyly odhaleny včas. Nový občanský zákoník tuto věc změní, ale o tom napíšeme v jednom z našich dalších článků seriálu Reality pod lupou.
A jak plísně sanovat? Neměly by se odstraňovat mechanicky bez toho, že jsou nejprve bakteriologicky či chemicky zabity. Odstranění příčin plísní závisí na konkrétních podmínkách. Pokud není možné ihned budovu zateplit a odstranit tak tepelné mosty, je řešením odstranění vnitřních omítek v místech, kde se plísně objevovaly. Poté se aplikují speciální sanační omítky, které vzniku plísní brání. Podstatné je však vnější zateplení objektu a účinné větrání místností.
Reality pod lupouKoupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést či okrást při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a jako profík. Pošlete svůj dotaz do seriálu Reality pod lupou a pomůžeme vám nespálit se.
Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí před jejich koupí nebo převzetím od developera, chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát, a také jak důležitá je prevence. HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete ZDE Chcete využít prověření nemovitosti při koupi bydlení? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář. |