Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pražský poloostrov Holešovice. Jak se bydlí v podivné zatáčce u Vltavy

  1:00
Holešovice se rozkládají v podivné zatáčce, kterou Vltava vytvořila na severu Prahy. Holešovice byly dříve tovární čtvrť s přístavem. Dnes stroje vytlačily divadelní soubory, kluby a umělecká díla. Na každé volné ploše zde vyrůstají stovky nových bytů a kanceláří.
Pražskou čtvrť Holešovice objímá Vltava.

Pražskou čtvrť Holešovice objímá Vltava. | foto: Profimedia.cz

Přesné hranice Holešovic sice nikdo neurčil, ale tyhle, tzv. dolní, začínají přibližně za Negrelliho viaduktem, který prochází Karlínem přes ostrov Štvanice do bubenské části Holešovic.

Nad ním do výšky stoupá Letná, což jsou Holešovice horní. Letenští shlížejí dolů doslova i obrazně, protože jejich honosným činžovním domům, muzeím a dvěma krásným parkům, Letné a Stromovce, se naše proletářská čtvrť přece nemůže rovnat.

Dělnická čtvrť

Pravdou je, že starousedlíci neradi vzpomínají na odporný zápach linoucí se z jatek na nábřeží, kouř a hluk zdejších továren nebo nevábná zákoutí na březích Vltavy. Jenže právě řeka určovala charakter této čtvrti. Díky ní tu byl vždycky dostatek vody, proto tu začaly od poloviny 19. století vyrůstat továrny a sklady.

Kolik jich tu celkem bylo, dnes už nelze spočítat, ale jde o desítky, možná stovky: od velkých komplexů až po ty nejmenší továrničky a dílny, v mnoha případech vklíněné mezi činžovní domy nebo vestavěné do dvorů.

Tři z nich tu fungují dodnes: továrna na výrobu hodin L. Hainz, která se stará o většinu věžních hodin v Praze včetně staroměstského orloje, továrna na výrobu kuličkových ložisek SKF a sklady hutního a železného materiálu Ferona.

Mnohé další byly srovnány se zemí a na jejich místě vyrostly nebo vyrůstají nové objekty. Jiné továrny stále stojí a slouží jako dílny, obchody, bazary, kanceláře nebo i sportoviště.

V bývalém závodě na nakládání ryb je dnes squashové hřiště, v továrničce v Dělnické se prodává vybavení na golf, které se dá vyzkoušet na tréninkových odpalištích pod Libeňským mostem na rozhraní Holešovic a Libně.

Některé fabriky jsou prázdné a na své využití teprve čekají. Dědictvím, které nám tu po této historii asi zůstane na věčné časy, je jméno druhé nejživější tepny Holešovic: Dělnické ulice. Nese jméno podle kolonie dělnických domů, které už dávno nestojí.

Staré a nové

Vůni linoucí se z pivovaru si obyvatelé Holešovic vybavují s nostalgií. V roce 1998 tu sládci uvařili poslední várku, pak anglický vlastník výrobu ukončil a budovy prodal. Dnes tu jsou kanceláře, obchody, lofty a v dalších budovách, postavených v areálu pivovaru, i několik desítek nových bytů.

Jen stále více se rozpadající zeď kolem části bývalého pivovaru zůstává. Zbytek totiž vlastní Nejvyšší kontrolní úřad, který plánuje na místě vystavět nový palác. Zatím sídlí o pár set metrů dál ve výškové budově Kovo.

Nejen byty a kanceláře se rodí na místech, kde dříve stávaly stroje a pracovali dělníci. Díky novým nájemcům získávají Holešovice na významu jako kulturní čtvrť, což by před rokem 1989 nikoho ani ve snu nenapadlo.

Počet kulturních stánků se navíc neustále rozrůstá. Můžete počítat s námi: dvě divadla a klub v Pražské tržnici, divadlo La Fabrika v bývalé zámečnické dílně a slévárně. Krátce po revoluci tu býval obří second hand. Dále Centrum současného umění DOX v továrně na stroje, klub MECCA v továrně na železný nábytek, Institut Kryptoanarchie Paralelní Polis v továrně na kovové výrobky.

A zůstaňme tak trochu u kultury i nadále. Hned vedle tohoto klubu sídlí v bývalé prodejně s domácími potřebami a železářstvím už pár let antikvariát. Kdo vejde, má nejprve pocit, že se na něj vzápětí zřítí komínky nastřádaných knih, mezi kterými téměř nelze projít. Kromě knížek tu můžete koupit i staré sklo, porcelán, obrazy a další věci různé kvality.

A na podobné spojení starého s novým v této čtvrti narazíte na každém kroku, téměř v každé ulici. Někde je dokonalé, jinde zase komické, občas všechno dohromady. Stačí se projít po zdejší hlavní třídě, ulici Komunardů, a narazíte na všechno. Staré čínské bistro vedle francouzské kavárny, klasické pražské lahůdky vedle designově řešeného obchodu s nábytkem.

Jatka78. Místo pro nové umění v památkově chráněném areálu Pražské tržnice, která se nachází v jižní části Holešovic.

O kousek dál v pečlivě zrekonstruované bývalé továrně na klempířské výrobky z roku 1909 sídlí stylová vinotéka a kavárna, také s prodejnou nábytku. Jen na dvoře zbyl tovární komín. Hned naproti oblíbený holešovický bazar s výlohou nacpanou k prasknutí vším, co si dovedete představit.

Na dalším rohu křižovatky s Přístavní ulicí zůstává jako memento po povodních z roku 2002 prázdný prostor po činžovním domě, který musel být zbourán. Spolu s ním zanikla i jedna z holešovických hospod, která byla v přízemí.

Bývalo jich tu hodně a hodně bývalo i hostů z řad místních továrních a přístavních dělníků. Snad už jen dvě typické čtyřky zůstávají poblíž přístavu. Staří hosté zmizeli a s nimi k lítosti místních pivařů i většina holešovických hospod.

Místo nich vznikl nespočet nových, pro nové obyvatele. Jenže tam staří Holešovičtí na jedno většinou nechodí. Rychlost, s jakou vznikají, zanikají nebo se mění nejrůznější gastronomická zařízení v této čtvrti, je obdivuhodná.

Máme tu kavárny, bistra, pekárny, cukrárny, vinotéky, toastárnu i hamburgrárnu, ale i nestárnoucí automat, kde můžete na stojáka poobědvat klasickou českou kuchyni.

A to nejnovější

Holešovice jsou čtvrtí, kde se stále více dere do popředí i moderní architektura. Prvním počinem tohoto druhu byl už za minulého režimu skleněný mrakodrap exportní společnosti Kovo. Jedna z pionýrských výškových budov v Praze s kdysi vyhlášeným tuzexem v přízemí se mihla i ve filmu Bony a klid.

Lighthouse

U úpatí Libeňského mostu jej na druhé straně vyvažuje mrakodrap Lighthouse, který vznikl na místě škvárového hřiště a kuželny na začátku 21. století. Jeho stavbu zbrzdily přírodní síly: když stavbaři vyhloubili základy, zalila je v létě 2002 obrovská masa povodňové vody.

Dnes oba domy tvoří monumentální bránu do Holešovic ve směru od Libně, dobře viditelnou z pražských vyhlídek. Kolemjdoucí rádi pozorují, jak se mění skleněné stěny v závislosti na počasí, někdy odrážejí sluníčko, jindy jsou chmurně šedivé, někdy září do dálky. Odstínů a proměn je bezpočet a stále znovu překvapují i ty, kteří je mají denně na očích.

Stejně rychle jako celé Holešovice se mění i sousedé těchto dvou majáků. Starší Kovo ještě pamatuje čilý provoz v přístavu, houkání vlaků na vlečkách i velké nákladní lodě. To všechno je pryč. Staré časy připomíná už jen pár památkově chráněných přístavních budov, jinak se u řeky hrdě tyčí hradba luxusních bytových domů Prague Marina.

Zdejší obyvatelé, kteří nemají hluboko do kapsy, mohou dokonce z okna shlížet na svou vlastní loď. Tím developeři zdaleka neskončili, už teď se na přístavní kose staví další část Mariny, nazvaná Marina Island. A ladem dlouho nezůstanou ani památkově chráněné sklady na samé špičce, chystá se jejich změna v originální lofty. Jedna taková přeměna už proběhla, a velmi úspěšně: léta opuštěné parní mlýny ožily jako kancelářský komplex Classic 7.

Mladší Lighthouse na kultivaci nejbližšího okolí zatím čeká. Zhruba před deseti lety vypadala situace nadějně. Rozlehlá Tesla ukončila provoz a začalo bourání jejích ohyzdných budov. Na jejich místě měly vyrůst dva až dvousetmetrové mrakodrapy, známé jako „Holešovická dvojčata“, velké nákupní centrum a další tři menší věže.

Pozor voda. S takovou značkou se běžně na ulici asi nepotkáte. Tady má své opodstatnění.

K radosti staromilných občanských sdružení plány zarazila finanční krize a pozemky obsadily autobazary, které jsou zde dodnes. Na sousední parcele začal v nedávné době vyrůstat bytový projekt největšího českého developera, který si ovšem Holešovice, část Prahy s téměř nejnižší nadmořskou výškou, spletl se Špindlerovým Mlýnem a domy budou z poloviny obložené dřevem.

Na druhou stranu, proč ne, z přímořské Mariny do horských apartmánů za pět minut, kde to jeden najde? Naštěstí jsou nepovedené projekty výjimkou. Kousek odsud, u Argentinské ulice, vyrostla velmi pohledná budova ArtGen, zčásti ve tvaru válce, zčásti ve tvaru lodi. Neslouží pouze jako obyčejné kanceláře, ale také jako galerie pro mladé umělce.

A očekáváme i další zajímavosti, například na severním konci ulice Argentinská se chystá kancelářský objekt s běžeckou dráhou na střeše, údajně jedinou v Evropě, a galerie DOX plánuje přístavbu ve tvaru vzducholodi.

Nutno uznat, že Holešovice opravdu nelze srovnávat s nudnými pražskými čtvrtěmi s konvenčními kancelářemi a tuctovými bytovými domy. A nejnovějším důkazem, že vážnost a respekt této čtvrti, která se stala širším centrem Prahy, stále stoupá, je i zpráva, že se sem zanedlouho z Letné přestěhuje radnice Prahy 7 (viz článek: Radnice Prahy 7 bude vzdušná, říkají vítězní architekti z Holešovic).

Holešovice spojuje s Libní na druhém břehu Vltavy Libeňský most:

29. ledna 2016

Autoři:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....