Ukázalo se, že technický stav střechy i zdí je tak špatný, že bude nutné stavbu strhnout. Nakonec ze všeho zbyla jen čelní stěna, nešlo tak o rekonstrukci jako spíše o kompletní novostavbu, která si vyžádala i nový projekt.
Ten si majitel Ivan nechat zhotovit od projektantky, jíž se některé jeho amatérské stavební nápady moc nezamlouvaly, ale nakonec dospěli k uspokojujícímu kompromisu, který byl stavebně v pořádku.
Dřívější dům byl venkovskou klasikou s menšími oddělenými místnostmi, což už je dnes nevyhovující. Požadavek byl na prostor a světlo, toho se dosáhlo otevřením dispozice z kuchyně do obývacího pokoje. Oproti původním základům se o třicet centimetrů posouvaly i stěny ve dvoře.
V dřívější přístavbě, kde kdysi bývaly kůlny a chlívky, se nově našly prostory pro pracovnu, koupelnu s toaletou a zvenku přístupný „pokojík“ pro psa Barnyho. Hlavní část přízemí tvoří obývací pokoj otevřený do kuchyně s jídelnou, komorou a předsíní.
Majitel nevystudoval žádnou odbornou stavební ani designérskou školu, což však pro něho není žádným omezením. Díky radám odborníků, nadšení pro věc a talentu mu vše vychází. Dům v podstatě postavil sám po večerech a o víkendech, což mu zabralo asi tři roky.
Nábytek z čehokoliv
Možná by to šlo i rychleji, kdyby si nevyráběl některý nábytek sám, či nezachraňoval poklady z půdy od babičky a nevysvobozoval vyhozené kousky ze sběrného dvora.
Tak třeba vznikl konferenční stolek z dřevěné cívky na elektrické kabely nebo skříňka do pracovny. Obojí několikrát mořil, brousil a lakoval, až vznikla požadovaná omšelá patina. Křeslo z půdy dostalo zbrusu nový lak a čalounění, nový nábytek do ložnice a koupelny a dřevěná lampička do pracovny vznikly také v Ivanově „dílně“.
Venkovní terasu zabydlel nábytkem z palet a stolem pocházejícím z nedalekého slavkovského zámku. Výčet nových či zrestaurovaných kousků tímto zdaleka nekončí, protože Ivanova vášeň pro tvoření je neutuchající.
Ani jeho styl práce metodou pokus/omyl ho neodradí. Inspiraci čerpá z časopisů, internetu, ale také z televize, kde pravidelně přepíná na seriály jako Hitch: Lék pro moderního muže či Vraždy v Midsomeru. S manželkou Ditou jim uniká děj, víc je totiž zajímají tamější domy a jejich interiéry. Sám o sobě říká, že musel být v prvním životě Angličan.
Ivan má spoustu zájmů, kromě své elektrofirmy zaměřené na stavební úpravy se věnuje i realitám, jezdí na motorce, ale také motorky staví, zajímá se o design a baví ho renovování všeho starého.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.