Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

aktualizováno 
Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně (odkud přinášíme fotky) a také v kultivovaném domě uprostřed džungle na Seychelských ostrovech.

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy zabývající se lidskou psychikou, publikace o výzkumech v oblasti neurovědy, kosmologie i kvantové fyziky. Často sáhnu i po literatuře ,zenu‘, včetně poezie,“ říká Sylva. | foto: Dereck Hard, Red Bull.cz

Sylva Lauerová bydlí na několika místech: v holandské čtvrti v německé Postupimi, na jihu Mahé na Seychelských ostrovech uprostřed Indického oceánu a ve vile v Masarykově čtvrti v Brně.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Co pro vás znamená slovo domov?
Domov je tam, kde jsem šťastná, kde je někdo, kdo mě má rád, kdo mě miluje, kdo rozumí mým pocitům a kdo se mnou počítá a spoléhá se na mě. Domov pro mě není o místech, ale o lidech a atmosféře. O vzájemnosti, o klidu a o mocné přírodě.

Odkud původem jste?
Z Brna. Narodila jsem se v oblasti dnešního „Bronxu“, v ulici Cejl, v tehdy ještě klidné a příjemné části města. V bytě o sto dvaceti metrech čtverečních s vysokými stropy, dvěma balkony, podlahami z parket, velkými knihovnami, koncertním křídlem a spoustou světla.

K čemu byste připodobnila váš současný brněnský byt?
K chrámu. Pocity z návštěvy chrámového prostoru tu evokuje vysoký lomený strop, výhled z okna do zahrady nebo nad střechy a ticho, přestože leží v Masarykově čtvrti poblíž středu města.

Zařízení jsem si pořídila na zakázku v truhlářství, v pár designových obchodech, přímou koupí od přátel-umělců, v galeriích, na cestách zahraničím. Zejména v menších předmětech jsou ukryty vzpomínky a pocity. 

Fotogalerie

Třeba žlutého „Žirafáka“ jsme s manželem objevili při procházce v malé art galerii v Berlíně. Představuje mou zálibu v hybridech spojujících umění a kýč. Zbožňuji, když mí hosté tiše přemítají, zda se jim tato podivně nabarvená žirafa líbí.

A váš nejoblíbenější kus nábytku nebo doplňku?
Ferdinand. Je to ovšem strom. Pomerančovník. Přítel. Ferďas rodí jednou za rok. Jeho plody jsou obrovské a neuvěřitelně sladké. Ale je to „škudlil“. Loni nás obšťastnil pouze jedním plodem a letos se mu ve větvích houpou tři.

Jak vypadá vaše bydlení na Seychelách?
Bydlím v prostorném, částečně dřevěném domě uprostřed džungle, několik set metrů od oceánu, ke kterému vede úzký chodníček mezi stromy. Jsem obklopena skořicovníky a palmami, keři, květinami, žábami, ptáky a ještěrkami.

Kde doma pracujete?
Na Seychelských ostrovech píši na vyvýšené zastřešené terase za stolem, u kterého snídám. Naskýtá se mi výhled na džungli a oceán a hlavně dýchám čistý vzduch ještě nezničené přírody.

V Brně píši za velkým jídelním stolem. Výhled mám do zahrady a přes střechy domů na město. Asi mám duševní a reálnou stravu tak nějak propojenou. Jinak si ráda sednu do rohu pohovky, opřu se do polštáře a čtu… například. Tedy pokud mám na něco takového vůbec čas.

Relaxace na sofa od značky Rolf Benz s břízou za zády

Relaxace na sofa od značky Rolf Benz s břízou za zády

Sylva Lauerová

*1962

Vystudovaná právnička (ale také vyučená prodavačka) je úspěšnou autorkou bestsellerů (knihy „Hračka“ a „Sexy strategie“ se objevily v žebříčku TOP 10 nejprodávanějších knih u nás), románů („Otrok“, „Jumaroro“, „Tichošlap“) a také básní (sbírka „Ovace nevlídnosti“). Před Vánocemi jí vyjde „Experimentální atlas mužů“.

V minulosti pracovala jako modelka, úspěšně podnikala v oblasti realit, zabývala se meditací i praktikovala jógu. Energii čerpá z cestování, nedávno se přihlásila na další univerzitu, jejím sportem je plavání, fascinuje ji práce bagristky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Autor:
  • Nejčtenější

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Proměna za 20 tisíc vyšla nakonec mnohem dráž. Výsledek je ohromující

Václav je muzikant, bydlí v pronájmu a touží po originálním a osobitém bydlení. Zároveň si neví rady s nefunkčním...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Slavná horolezkyně Klára Kolouchová má domov a rodinu v pražském Podolí

Klára Kolouchová v létě zdolala K2 a jako první Češka vylezla na druhou nejvyšší horu světa. Při třetím pokusu to...

Manželé Bieberovi se pochlubili hnízdečkem lásky v Beverly Hills

Zpěvák Justin Bieber a modelka Hailey Baldwinová nafotili vnitřek svého domu v Beverly Hills, který pořídili za 8,5...

Štěpánka Duchková bydlí v Čakovicích. O dům skvěle pečuje a je to znát

Televizní a rozhlasová moderátorka Štěpánka Duchková už dvanáct let žije v rodinném domku v pražských Čakovicích a za...

Pojďte dál. Majitelé dřevostaveb zvou veřejnost na návštěvu

Podívejte se na výběr několika dřevostaveb postavených v Česku v posledních letech. Další můžete sami navštívit během...

Najdete na iDNES.cz