Oba jsou Moraváci, ale seznámili se v Praze. Kateřina tu měla zavedenou praxi, přátele. Nechtěli proto zpřetrhat pracovní a soukromé vazby a rozhodli se, že sem budou pravidelně dojíždět.
Časem si v Praze našel práci i Petr, takže jednou za čtrnáct dní se rodina na tři dny stěhuje. „Možná je to trochu náročnější, ale při bezproblémovém vlakovém spojení to vnímáme jako příjemnou změnu,“ vysvětluje Petr.
A dodává: „Mám pocit, že si během několika dnů Prahu a její krásy dostatečně užijeme a rádi se vracíme zpátky do lázeňského města nedaleko Ostravy. Je tam víc klidu, zeleně a při posezení na zahradě u domu neslyšíme hukot velkoměsta.“
Když se partneři rozhodli pro toto řešení, potřebovali v metropoli sehnat byt. Nakonec jej našli v rozsáhlé moderní rezidenci. Líbila se jim architektura, ale to, co rozhodlo, byla lokalita, jen pár stanic tramvají od vlakového nádraží a dostupnost centra. „Navíc jsme si bydlení pořizovali v době příznivých hypoték a cen nemovitostí,“ doplňuje Petr, který si nedaleko zařídil také ordinaci.
Na přání majitelů je vypnuta diskuse.
Přípravy se vyplatí
Partneři oslovili architektku Simonu Hubáčkovou z ateliéru SH ve fázi, kdy byt 2+kk ve čtvrtém patře kupovali. Dopředu promyslela rozvody elektřiny, určila rozmístění zásuvek či spotřebičů v kuchyni, čímž je uchránila před případnými předělávkami.
Architektku nevybrali náhodně. Simona chodila ke Kateřině nejdříve cvičit a na oplátku její mamince radila, které barvy vybrat při malování bytu.
„Ačkoli v Praze trávíme necelou třetinu dnů v měsíci, chtěli jsme se vracet do zabydleného prostředí, neopakovat zkušenosti s neosobním nájemním bytem. Simona nám navrhla už interiér v rodinném domě, takže jsme věděli, že nás čeká bezproblémová spolupráce,“ komentují majitelé.
A architektka se přidává: „Byli to ideální klienti, nechali mě všechno kompletně zařídit. Měla jsem čas, proces zařizování začal v momentě, když byl byt na papíře.“
Modrá na prvním místě
„Přáli jsme si světlý interiér, na tom jsme se s architektkou od začátku shodli. Překvapilo nás, jak pracovala s barevnými detaily, které všechno osvěžily a zútulnily,“ chválí majitelé.
Nedá se říct, že je tu moře barev, stačila jedna, jež určila styl moderního interiéru. Simona se rozhodla pro modrou. Návrh se odpíchl od španělské skleněné mozaiky na stěně kuchyňského koutu.
Na pruhu dělícím bílou koupelnovou plochu skříněk se jakoby přelévají vlny modré a zelené, mořský efekt umocňuje perleťový povrch. Volbu materiálů ovlivnila dřevěná trojvrstvá podlaha v dekoru bělený dub.
„Přírodní materiály jsou teplé, takže jsem mohla přidat chladnější tóny do interiéru, který částečně ochlazují šedé rámy oken. Pořídili jsme jídelní židle z transparentního plastu, ideální řešení do malého prostoru. Hnědou barvu do koupelny si zvolili majitelé,“ upřesňuje architektka.
Petr chtěl doma kuchyňský ostrůvek, jenž v obývacím pokoji vymezuje zónu pro vaření. S Kateřinou tím získali pohodlné barové sezení a další úložný prostor se zásuvkami.
Bydlení pro radost
Kateřina má ráda květiny a domů by jich pořídila více. Problém byl v tom, že je nemá v mezičase kdo zalévat. Architektka oslovila Lucii Hubáčkovou z ateliéru Radost z květin, která vybrala odolné druhy pokojovek, palmu yuku a aloe vera, které vydrží delší dobu bez zálivky.
Do květináčů i několika váz přidala vazby z umělých květin. V bytě se to však zelená už rovnou od vstupu díky truhlíku s umělými travinami.
Většina nábytku včetně kuchyňského byla vyrobena na míru. Tím, že majitelé přistoupili na atypické řešení, povedlo se pohrát si s detaily a nepromarnit místo.
K bytu patří komora, tudíž předsíň nezmenšují žádné skříně. Architektka menšími skříňkami efektně zarámovala stěnu s kruhovými zrcadly. V ložnici ušetřila místo atypická manželská postel s výsuvnou dětskou postýlkou. „Oceňujeme nápad. Když se postýlka zasune, vznikne dětský koutek a já si tu můžu zacvičit,“ uzavírá Kateřina.
Autorka návrhuIng. arch. Simona Hubáčková, atelier SH *1983 Vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze. Nyní pracuje jako bytová architektka. Zaměřuje se na návrhy a rekonstrukce interiérů pro bydlení, využívá také principy feng šuej. Zásadní je pro ni individuální přístup ke klientovi. |