Panelákový byt v pražských Stodůlkách si Monika pořídila ještě jako single. O nákupu ji přesvědčil výhled na Prokopské údolí, vnitroblok se zelení a příjemná orientace k jihovýchodu. To jsou trvalé výhody, nicméně bylo toho dost, co si přála změnit.
Chtěla mít doma modernější materiály, nové dveře, pěknou koupelnu s velkou vanou a své oblíbené barvy. Nějakou dobu pátrala po někom, kdo by jí pomohl s akcí pro ni neznámou, rekonstruovala totiž poprvé.
Od známé dostala kontakt na architektku Simonu Hubáčkovou, která má s proměnami panelákových bytů řadu zkušeností. Ta viděla dispozici a bylo jí jasné, že kromě modernizace by se mohla plocha 42 m2 mnohem lépe využít. Na spolupráci se pak dohodly po první schůzce.
Na přání majitelů není spuštěna diskuse.
Velký úklid
Poněkud nepraktická dispozice byla patrná už v chodbě přeplněné dveřmi: jedny vedly do ložnice, další do obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Protože se architektka dohodla s majitelkou na kompletní rekonstrukci, bylo možné půdorys vyčistit, zbavit jej jádra a příček. Zůstala jen část jedné z nich, původní radiátory a vstupní dveře.
Začalo se znovu. Zohlednil se požadavek Moniky, která si přála oddělit spaní, mít samostatnou koupelnu a WC, dostatečně velkou kuchyni a úložné prostory.
Dnes se z předsíně vstupuje posuvnými dveřmi do hlavního prostoru, v němž je zahrnuta oddělená ložnice. Obytná plocha se zvětšila na úkor původní předimenzované chodby.
Úsporné, funkční a efektní
Monika měla svůj finanční strop, proměna nesměla stát víc než 500 tisíc korun. „Proto jsem vybírala většinou v IKEA, vestavěné skříně a jídelní stůl se židlemi, sama majitelka si tam koupila pohovku,“ připomíná Simona Hubáčková.
„Dveře jsem našla v katalogu Sapeli. Hlavním úložným prostorem je předsíň, jiné skříně v bytě nejsou,“ dodává architektka.
Nábytek do koupelny vyrobili truhláři z voděodolných desek thermopal, keramické obkládačky a vana jsou z nabídky českých značek Rako a Ravak. Kuchyň s malým úložným ostrůvkem je rovněž vyrobená na míru.
Interiér měl od začátku působit žensky. Majitelka Monika miluje fialovou, růžovou, tyrkysovou, květiny i jejich dekor. „Z květinářství jsem přinesla světle modrou komodu, kterou tam tehdy prodávali. K té mi pak Simona objevila úžasné zrcadlo,“ doplňuje Monika, která se v bytě dlouho obešla bez televize a knihovny.
Když se nastěhoval Petr, vznikla televizní stěna, prosadil si i místo, do kterého by se mohly poskládat nějaké knihy, a vybral světle zelený odstín stěny v obýváku. „Postupně jsme byt společně dokončili a pro jistotu až do posledního detailu konzultovali s architektkou,“ uzavírá Monika.
V bytě najdete spoustu bílé, protože tato barva zkrátka rozšiřuje.Tuto tezi, která se uplatňuje též v módě, potvrzují i Monika s Petrem.
„Byt pak působí větší, než opravdu je. Naši kamarádi bydlí ve stejném, co se týká rozlohy, a pokaždé, když k nám přijdou, se diví. Teď jsme rádi, že jsme s bílou poslechli,“ konstatují partneři.
Páru se před rokem narodila dcera, takže vítají, že je doma světlo a i pro tři pořád dost místa.
„Bylo mi jasné, že plocha bytu o rozloze 42 m2 se dá lépe využít. Tak jsme na tom zapracovali. Zajímavé je, že se často setkávám s tím, že se lidé bojí bílé barvy. Snažím se jim vysvětlit, že v bytě je vždy hodně věcí, které prostor zaplní, a není nutné jej zabydlovat tmavým nábytkem,“ dodává Simona Hubáčková.
Autorka návrhuIng. arch. Simona Hubáčková, atelier SH *1983 Vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze. Nyní pracuje jako bytová architektka. Zaměřuje se na návrhy a rekonstrukce interiérů pro bydlení, využívá také principy feng šuej. Zásadní je pro ni individuální přístup ke klientovi. |
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.