Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Fotovoltaickou elektrárnu můžete mít díky dotaci i na chalupě

Poslední rok notně zamíchal životy mnohých z nás. Někteří začali mnohem více využívat k bydlení své chalupy či chaty, další je úspěšně pronajímají. Stoupá zde odběr elektrické energie, na který není rekreační bydlení často připravené. Řešení? Třeba domácí fotovoltaická elektrárna.

S financováním domácí elektrárny pomáhá odkup přebytků, které domácnost nedokáže spotřebovat nebo akumulovat ve speciálních bateriích. | foto: Archiv

Zájem o soběstačnost s elektrickou energií pocítili výrazně i ti, jejichž domy či rekreační objekty, kam se přesunuli bydlet, stojí o samotě nebo na okraji vesnic. Sněhové či větrné kalamity je mnohdy odřízly od dodávek z veřejné sítě i na řadu dnů, protože v čekání na opravu se jejich domy ocitly na posledních místech. Logicky.

Solární kolektory mají na jižní Moravě smysl.

Dalším důvodem, proč se lidé pouštějí do pořízení vlastního zdroje elektrické energie, je obava ze zvyšování plateb dodavatelům. 

Zvýšení spotřeby elektřiny souvisí i se stále většími požadavky na kvalitu bydlení a vybavení domů a chalup, i zde se stává standardem automatická pračka, myčka nádobí a stoupá i zájem o bazény s vyhřívanou vodou. Počet domácích fotovoltaických elektráren se tak neustále zvyšuje. Zájem o ně souvisí i s možností dotací.

V loňském roce v programu Nová zelená úsporám bylo schváleno celkem 4 846 žádostí o podporu pro instalace solárních elektráren s celkovým výkonem 22,6 MW. Jde o téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2019. Domácnosti si je pořizují jak kvůli životnímu prostředí, tak úsporám za energie.

Na zájem domácností reagují banky i samotní dodavatelé energií. Nabízejí jim například odkup nevyužité energie, který zároveň pomáhá s rychlejší návratností investice.

Dotace i pro chalupáře

Státní dotaci na domácí elektrárnu lze získat i v případě chalup a chat, je zde však kromě jiného důležitá jedna podmínka: chata či chalupa musí být zkolaudovaná k bydlení a mít popisné číslo. 

Výrazný přesun na chaty a chalupy, kde lidé pracuji na „home office“, denně vaří a perou, samozřejmě zvyšuje výrazně spotřebu elektrické energie. „Ze zkušenosti víme, že zájemci nejvíce preferují takový model, který jim přinese největší ekonomický efekt a zároveň zajistí určitou míru nezávislosti v případě, že se dodávky ze sítě přeruší,“ říká Libor Holub ze společnosti Bohemia Energy.

Solární systém si můžete pořídit v zásadě dvěma způsoby: s baterií, nebo bez ní. V obou případech pro svou nemovitost získáte „vlastní“ energii. Rozdíl je v tom, jak naložíte s jejími přebytky.

Zatímco bateriový systém přebytečnou energii ukládá k pozdějšímu využití, bezbateriový systém ji využívá například k ohřevu užitkové vody. Kromě toho, pokud na chalupě nejste, vyrobená energie „přeteče“ do sítě, a chata tak sama na sebe „vydělává“.

Systémy bez baterií lze pořídit za 60 000 korun po odečtení dotace a jejich návratnost je sedm až osm let. Pokud však dáte přednost solární elektrárně s bateriemi, počítejte s investicí od 125 000 Kč po odečtení dotace, návratnost se pohybuje kolem deseti let.

„Malé solární elektrárny na střechách rodinných domů jsou spolehlivým způsobem, jak šetřit nejen životní prostředí, ale i náklady na chod domácnosti. Jde přitom o dostupné řešení, které se v případě výstavby nových rodinných domů stává standardem. Dalším z důvodů pro pořízení je dosažení větší energetické soběstačnosti,“ vyjmenovává některé z výhod Robert Chmelař, zakladatel startupu bezDodavatele.

Co s přebytky

Když vyrobíte elektřiny více, než spotřebujete, můžete ji prodat. „Nadbytečnou elektřinu od vás odebereme a použijeme pro ostatní zákazníky, kteří ji v ten samý okamžik spotřebují. Vaši dodávku oceníme podle aktuální tržní hodnoty a peníze vám uložíme na váš zákaznický účet,“ vysvětluje Libor Holub.

Podobně postupuje i startup bezDodavetele. „Vyrobenou elektřinu, kterou domácnost nespotřebuje, vykoupíme za tržní cenu, bez jakýchkoliv dalších poplatků. Je to výhodné řešení zejména pro domácnosti, které nemají instalované akumulační baterie, které energii uchovávají. Tento způsob odkupu mohou bez problému využít i všechny domácí fotovoltaické elektrárny, které mají instalovaný výkon do 10 kWp a splňují podmínky pro provoz bez licence,“ vysvětluje Robert Chmelař. Pro konečné zúčtování energií postačí jen jedna faktura.

Solární panely na rodinných domech stačí jak na spotřebu domácnosti, tak dokážou vytvořit i přebytek pro provoz celé vesnice.

Pro financování lze využít některý z dotačních programů, kterými stát úspornost bydlení podporuje. Mezi ně patří například Nová zelená úsporám. Do financování zelených technologií se však nově pouštějí i banky se svými specializovanými produkty.

„Dotační programy bývají nastavené tak, že čím více do úsporných řešení investujete, tím více vám přispěje i stát. Dotace však nepokryje celé náklady. Už nyní však na trhu najdete finanční produkty, které vám zelené technologie pomohou financovat. Vedle domácí fotovoltaiky tak snáze dosáhnete na kondenzační kotle nebo tepelná čerpadla,“ říká Andrea Vokálová, tisková mluvčí skupiny ČSOB pro financování bydlení.

„Fotovoltaika vám navíc díky úsporám energie sama pomáhá úvěr splácet a díky dlouhé životnosti vám peníze šetří i dlouho poté,“ doplňuje Andrea Vokálová.

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Bazén mají kousek od pohovky v obýváku, stěrka na podlaze řeší úklid

Jednoduchý, čistý, funkční, střídmý. Takový je interiér rodinného domu v novostavbě na okraji Roztok pro mladou rodinu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životnost paneláků záleží jen na jejich majitelích. Vydrží i 200 let

Premium Podle některých investičních odborníků jsou prý panelové domy časovanou bombou, protože jejich životnost byla...

Soused si udělal na poli tankodrom. Řev motorů a výfukové plyny nás zabíjejí

Premium Žijeme na vesnici v domě a trápí nás majitel pole, který na něm zaparkoval vojenskou techniku, autobusy i nákladní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Jary Tauber žije s přítelkyní v bytě u Kladna a sní o vlastním domě

Zpěvák a kytarista Jary Tauber (27) bydlí s přítelkyní Anežkou v bytě na Kladensku. Na novém domově oceňuje především...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Jak vybrat tepelné čerpadlo a získat dotace. Vše, co potřebujete vědět

Premium Topí, chladí, větrají, připravují teplou vodu, pomocí nanotechnologií dokonce vyčistí vzduch. Státem podporovaná...

Zelené střechy chladí domy a šetří náklady na klimatizaci i topení

Letošní vedra sledují s velkým znepokojením zejména obyvatelé měst, která trpí fenoménem takzvaných tepelných ostrovů....

Na fotovoltaiku dostanete dotaci. Slunce nabízí energii (skoro) zdarma

Energetická soběstačnost a nezávislost na dodávkách z veřejné sítě, to je dnes kapitál k nezaplacení. Jednou z...

Kachlová kamna nadchnou teplem a často i vzhledem, méně cenou

Zamilovali jste se do kachlových kamen? Nelze se divit. Leckdy to bývá láska na první pohled… Co s tím, když toužíte po...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

RECENZE: Kdy je i Karel Roden bezmocný. Filmový Indián dostal nulu

Covid, Putin, inflace, drahé energie a teď ještě Indián. V řetězci pohrom se dá alespoň té poslední čelit, prostě si...