Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Z původního domu zůstal jen sklep. Teď mají v chráněné oblasti roubenku

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko je známa pro svou romantickou krajinu, úchvatné skalní a pískovcové útvary a vesničky s lidovou architekturou. Pozemek na konci jedné z těchto památkově chráněných vesnic se stal tím pravým místem pro stavbu poloroubenky, kterou si Jana s Janem přáli.

Barevná kombinace bílé a šedé barvy dává domu moderní nádech. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

„Kolem zarostlého pozemku, na kterém stál starý dům s pískovcovým chlévem, jsme jezdili prakticky pořád, protože naše původní bydlení se nacházelo jen několik kilometrů odsud. Líbilo se nám to místo. Po zjištění, komu parcela patří, se nám podařilo pozemek získat za výhodnou cenu,“ začíná vyprávět Jan.

Zahrada se následně musela vyčistit od náletových dřevin, kterými byla doslova posetá. Z původního stavení byly zachovány pískovcové kameny, které byly použity na podezdívku domu, a také sklep vedle stavení, který bylo majitelům líto zasypat. V budoucnu ho plánují zrenovovat a následně využívat.

Podoba vikýřů na domě se vždy odvíjí od místních zvyklostí. Pro tuto chmelařskou oblast jsou typické takzvané „chmeláky“ neboli chmelové vikýře, které se vyznačují podélnými dlouhými vikýři s plynulými náběhy.

Klasická celodřevěná roubenka má obvodové a vnitřní nosné stěny z masivních trámů, oproti tomu poloroubenka má část stěn zděnou. „Od začátku jsme věděli, že chceme poloroubený dům. Líbila se nám kombinace dřeva a cihly a jejich vzájemná vyváženost. Moc dřeva by na nás nepůsobilo dobře, a navíc do této oblasti poloroubenka skvěle zapadá,“ vysvětluje Jan.

Na této kombinaci majitelé vyzdvihují i tepelnou akumulaci cihelné části. „Nechtěli jsme však typickou barvu roubení, chtěli jsme, aby dům působil moderně. Návrh světlého roubení se však nelíbil našemu dodavateli, kterého jsme objevili na stavebním veletrhu FOR ARCH a který mimo jiné sídlí v této oblasti. Přišlo mu to moc extravagantní, ale my jsme si stáli za svým,“ vypráví s úsměvem Jan.

Úřady byly projektem domu doslova nadšeny. „V jednom posudku dokonce máme napsáno, že kdyby v CHKO takhle stavěli všichni, byla by to paráda,“ dodává s potěšením Jana.

Bydlení v rovnováze

Projekt domu byl svěřen sestře Jany, která je povoláním architektka. Zadání znělo jasně: dole velká světnice a nahoře prostorný pokoj s dobrou prostupností denního světla. K tomu výrazně přispěla malá dřevěná okna ve chmelovém vikýři, která jsou výrazným prvkem domu.

„Každý krok pak už sestra konzultovala s dodavatelem, což vnímám velmi pozitivně. Chtěli jsme, aby stavba probíhala pod jednou firmou, proto jsme si zvolili dodávku na klíč. Jediné, co jsme neměli, byl technický dozor. Než jsme se však pustili do samotné stavby, přáli jsme si dům postavit podle principů feng-šuej. V našem původním bytě jsme měli možnost si hlavní zásady tohoto učení vyzkoušet a na vlastní kůži pocítit, jak moc je rovnováha důležitá,“ vysvětluje Jana.

Projekt domu byl svěřen sestře Jany, která je povoláním architektka.

V dokonale sladěném interiéru, kterému vládne bílá a šedá barva, do sebe opravdu všechno krásně zapadá. Dokonce i tesařský tmel, který vyplňuje spáry mezi trámy z vysušeného smrkového dřeva, má ten správný odstín.

„Na ten jsme měli opravdu štěstí. V době, kdy jsme ho vybírali, ho dodavatel uvedl na trh jako novinku,“ dodává Jan. „S designem v interiéru nám hodně pomohla naše šikovná designérka Katka, které se podařilo vše do detailu vyladit,“ podotýká Jana.

Vypadá to, že tu není nic, co by nebylo původně v plánu. Přece jen se však něco našlo: „V průběhu realizace nás opravdu potrápilo schodiště. Původně jsme mysleli, že bude dřevěné a pod ním vznikne místo pro spíž. Nikdo se však do realizace nechtěl pustit. Nakonec jsme ho tedy vylili z betonu a jsme spokojeni,“ svěřuje se Jan. Vzhledem k tomu, že je zděná část domu orientována na sever, vzniká u schodiště příjemný chládek, což není na škodu.

Plány musejí být

Po více než ročním bydlení celá rodina perfektně srostla s domem i s prostředím. „Problém tu byl jen s městskou vodou, která byla příliš tvrdá. Rozhodli jsme se do domu pořídit úpravnu, která ji pomáhá změkčovat,“ pochvaluje si Jan. Další technologie shromažďuje dešťovou vodu, která je následně využívána ke splachování toalet.

„Teď máme v plánu co nejdříve dodělat pískovcové schody u vchodových dveří. Na ty jsme museli sehnat tvrdé pískovcové kameny, které jsou na trhu nedostatkovým zbožím. Ty původní ze starého chléva, které jsou měkčí, použijeme na oplocení pozemku v kombinaci s dřevěnými plaňkami,“ plánuje Jan. „Ještě musíme dovybavit nábytkem dětský pokoj. Do budoucna bychom chtěli vybudovat venkovní saunu, vinný sklípek a malé hudební studio, ale jinak tu máme vše, co jsme si přáli,“ doplňuje Jana.

Technické parametry

  • Zastavěná plocha: 98 m2
  • Obytná plocha: 165 m2
  • Stavební systém: kombinace roubené a zděné konstrukce
  • Vytápění: elektrokotel, hliněná kamna
  • Realizace: Roman Střihavka

Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Zpěvačka Michaela Linková si splnila sen. Postavila si dům za Prahou

Je to už sedm let, co zpěvačka Michaela Linková dostavěla se svým partnerem dům nedaleko Prahy. Hlavnímu městu tak dala...

Mezonet v centru Prahy proměnila designérka v ostrov klidu a přírody

I mezonetový byt v Praze může fungovat jako ostrov přírody uprostřed města. Jako místo, kam se rodina ráda vrací, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vinohradský byt po rekonstrukci dostal český design a francouzský šarm

Představy o domově naplnil po roce hledání byt ve více než sto let starém pražském činžovním domě. Mladý...

Mám problémy s neplatiči. Existuje nějaká neprůstřelná nájemní smlouva?

Seriál Pronajímám několik bytů a občas mám problémy s neplatiči a různě opožděnými platbami. Většinou se mi podaří s nájemníky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší stavby v Krkonoších: Bodoval luxusní hotel, ale také lávka

Architektura v regionálním měřítku je nesmírně důležitá. Nejenže funguje jako podpora celonárodních soutěží, ale...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Nejlepší stavbou za posledních pět let je rekonstrukce starého domu

Do finále už 7. ročníku soutěže Česká cena za architekturu soutěže se probojovalo pět děl z celkem 201 přihlášených....

Dům, chata nebo pracovna za jeden den. Bayaya je skládací dřevostavba

Chatové domy a další dřevěné objekty, které vám na pozemku vyrostou klidně i během jediného dne. Český projekt Bayaya...

Oceněná radnice v podobě kostek cukru se stala i kulturním centrem

Když před více než pěti lety začalo architektonické studio LOXIA pracovat na projektu radnice Prahy 12, nikdo netušil,...

Nejlepší technické stavby, které možná ani neznáte. Podívejte se

Třem věcem se v životě nevyhneme. Smrti, daním a trhlinám v betonu. Autorem této „památné“ věty je docent Jiří...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....