Retro interiér jako z doby idolu Jamese Deana. Je jediný na světě

  1:00aktualizováno  1:00
Vhoďte deseticent a můžete z jukeboxu staršího víc než šedesát let poslouchat stejnou muziku jako James Dean. Idol, který nikdy nezestárl. Stejně jako džíny a bílé tričko, které i díky němu na sebe navlékla americká mládež a celý svět. V Praze se do jeho doby "oblékl" celý klub.

Interiér restaurace je kopií amerických "diningů". | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nápad vytvořit v centru Prahy klub ve stylu americké diner restaurace byl spontánní, stejně jako výběr hvězdy, jejíž jméno nese. Jenže jakmile se někdo začne zajímat o život Jamese Deana, "rebela bez příčiny", propadne jeho kouzlu stejně jako miliony tehdejších i současných obdivovatelů. A to se stalo majitelům i v tomto případě.

Auta, motorky, ženy (včetně první bondgirl Ursuly Andressové), občas prý i muže. To vše James miloval miloval, a proto zde nic z toho nemůže chybět. Cílem majitelů bylo vytvořit dokonalou iluzi Jamesovy doby a slávy, doslova divadelní zážitek. Klub ve své podobě je unikátní, marně byste ve světě hledali jeho obdobu.

Typické symboly 50. let chybět nemohou.
Typické symboly 50. let chybět nemohou.
Typické symboly 50. let chybět nemohou.

Typické symboly 50. let chybět nemohou.

Když vstoupíte dovnitř, můžete mít pocit, že vás stroj času přenesl o pěkných pár desítek let zpátky. A také o hezkých pár tisíc kilometrů jinam. Jste v Americe padesátých let, v diner restauraci, s typickým jídelním lístkem plným hamburgerů, i servírkami v tyrkysových a růžových uniformách s nezbytnou lodičkou na hlavě, snad jen s odvážnější délkou sukně, než bylo v té době zvykem. Dokonce i uklízečka tu nosí stejný oděv jako její předchůdkyně z 50. let.

James a Marilyn

Zatímco ušít dobové uniformy byl ten nejmenší problém, zařídit celý klub znamenalo dohledat a hlavně získat spoustu věcí. Na zakázku byl tak například pro James Dean Restaurant vyrobený stylový robustní červenobílý "US diner" nábytek inspirovaný sedačkami z chevroletu Bel Air z roku 1952, najdete tu však i spoustu zcela originálních kousků.

Funkční je například starý jukebox značky Seeburg Coca-Cola z roku 1949. V Evropě je jediný. Nemáte potřebný deseticent? Nevadí, lze jej spustit zezadu.

Motorky k hereckému idolu Deanovi neodmyslitelně patřily, nemohou proto chybět

Motorky k hereckému idolu Deanovi neodmyslitelně patřily, nemohou proto chybět ani zde.

Originální je i telefonní automat, funkční pokladna Coca-Cola typu No. 721, při jejímž otevření uslyšíte typický zvuk přezdívaný cha-ching. Chybět samozřejmě nemůže ani automat na Coca-Colu.

Pečlivé hledaní u sběratelů po celém světě, od Švýcarska až po Spojené státy, ale také na e-Bay totiž přineslo své ovoce. Pražský James Dean Restaurant se tak může pochlubit brýlemi slavného herce, pramínkem jeho vlasů a řadou dalších amerických relikvií z padesátých let.

Fotogalerie

Některé detaily představují spoustu mravenčí práce. Interiéru třeba vévodí monumentální sloup obložený mozaikou. Tři měsíce zkušenému výtvarníkovi trvalo, než ručně vyskládal portréty Jamese Deana a Marilyn Monroe ze 60 000 kousků štípané keramiky. Unikátní dominantou interiéru je také 16 metrů dlouhý dřevěný pult.

Zařídit dvoupodlažní klub znamenalo kromě jiného přemístit do restaurace 14 tun železa včetně originálních lamp, pump nebo dalšího amerického idolu, automobilu Lincoln či motorky Triumph Trophy z roku 1955. Můžete ji obdivovat zavěšenou pod stropem. Je stejná, jakou vlastnil James Dean, liší se pouze tvarem řídítek.

Výzdobě restaurace sice vévodí řada portrétů tří amerických hvězd, vedle Jamese Deana také Marilyn Monroe a Elvise Presleyho, ale zklamaní nebudou ani milovníci výtvarného umění a designu, byť jejich "výstavní síň" začíná na místních toaletách: ty v horním patře totiž představují poctu Andymu Warholovi a stylu pop-art. Pisoáry Kisses! byly zase navrženy pro letiště JFK v New Yorku.

Motorky k hereckému idolu Deanovi neodmyslitelně patřily, nemohou proto chybět

Motorky k hereckému idolu Deanovi neodmyslitelně patřily, nemohou proto chybět ani zde.

Americké metro v Praze

Pokud nechcete zůstat v horní restauraci, stačí "postoupit dále do vozu" neboli sestoupit do podzemí. Prostor připomínající staré americké metro nabízí odpočinek na pohovce zhotovené ze sedačky automobilu Lincoln Continental HardTop.

Kolem najdete spoustu dekorací z typických amerických benzinek. Originální tankovací panely i parkovací automat, barely, kanystry, plechovky: majitelé pro navození divadelní atmosféry udělali možné i nemožné.

Kdo dá přednost pohybu před odpočinkem, rovněž nebude ochuzený. Industriální prvky ze starých továren doplňují prostor hudebního klubu, pro nějž se našlo místo právě v suterénu.

Místo benzínu se tu čepují poněkud jiné tekutiny...

Místo benzinu se tu čepují poněkud jiné tekutiny...

Pisoáry Kisses! byly navrženy pro letiště JFK v New Yorku.

Pisoáry Kisses! byly navrženy pro letiště JFK v New Yorku.

Po tanci si lze odpočinout na originálních barových židlích vyrobených z kožených sedaček Harley Davidson. Spodní bar pak nese zářící jméno slavného Deanova filmu, který se stal symbolem celé americké generace 50. let minulého století: Rebel bez příčiny.

James Dean zahynul 30. září 1955 v automobilové legendě, benzinovém čtyřválci Porsche 550 Spyder. Bylo jich vyrobeno pouze 1 171 kusů. Dean v něm havaroval na silnici 46 v Paso Robles při cestě na závodní dráhu v Salinas.

James Dean

8. 2. 1931 – 30. 9. 1955
V devíti letech přišel James o matku, která zemřela na rakovinu. Otec se o něj kvůli práci starat nemohl, a tak jej dal na výchovu tetě a strýci na farmu. Po střední škole se stěhuje James do Los Angeles, kde studuje práva a hraje basketbal. Jenže tyto dvě aktivity začíná brzy vytlačovat herectví. Začíná v reklamách a malých rolích v několika filmech a televizních pořadech. Po příchodu do New Yorku hraje na Brodwayi a věnuje se herectví v Actors Studiu, jeho učitelem je slavný režisér Elia Kazan.

James Dean natočil pouhé tři velké filmy. Ve snímku Na východ od ráje podle slavného románu Johna Steinbecka (režie E. Kazan) ztvárnil roli mladého Cala Traska, odmítaného farmářského syna. A hned přišla první nominace na Oscara.

V Rebelu bez příčiny měl skvělého partnera a další nastupující hvězdu, Marlona Branda. Za film Gigant získal svou druhou nominaci na Oscara, tentokrát však už posmrtně. Dodnes je pokládán za jednoho z nejlepších herců.

James Dean

James Dean

James Dean ve filmu Obr (1955)

James Dean ve filmu Obr (1955)

Autor:

Nejčtenější

Na předražený nájem neměli. Levný rodinný dům si postavili za dva měsíce

Novostavba stojí na okraji ekvádorského hlavního města Quito.

Ekvádorská tříčlenná rodina každý měsíc finančně krvácela. Manželé zaplatili přemrštěný nájem v hlavním městě Quito a...

Z nového domu je nadšený. Z terasy pozoruje srnky a má svatý klid

Když dům vypadá hezky, je to skvělé, ale nejpodstatnější je, jak se v něm cítí...

Elegantní a jednoduchou dřevostavbu se světlým a vzdušným interiérem si majitel pečlivě promyslel. „Bydlel jsem ve...

Všechno špatně. Proč je v Česku soužití několika generací takový horor?

Addamsova rodina. Opravdu praštěný spolek v jednom rozlehlém sídle.

Děsí to většinu lidí. Kdo se v takové situaci ocitl, zoufale naříká na sociálních sítích, pokouší se zachránit...

Bílá vila má výhled do údolí, který bere dech. Okna jsou jako obrazy

Zvrásněnou pohovku Togo vytvořil pro značku Ligne Roset francouzský designér...

Villa Tranquille (Tichý dům) stojí mezi vinicemi ve městě Saint-André-de-Sangonis na jihu Francie. Na první pohled...

I byt 3+1 lze proměnit za dostupné peníze. Přesto bude mít styl

Z původních tmavých prostor se designérce podařilo vytvořit svěží a vzdušný...

Byt s rozlohou 90 metrů čtverečních a dispozicí 3+kk měl projít částečnou obnovou. Majitelé si na to sami netroufali, a...

Další z rubriky

Velká nádhera. Rok opravovala, utratila 10 milionů a snad má, co chtěla

Venkovní ohniště odděluje dvě zahradní zóny s posezením. Na ložnici navazující...

Portugalské město Almancil a rekreační oblast Quinta do Lago jsou vyhlášené nejdražšími nemovitostmi v zemi. Lokalitu s...

Z nového domu je nadšený. Z terasy pozoruje srnky a má svatý klid

Když dům vypadá hezky, je to skvělé, ale nejpodstatnější je, jak se v něm cítí...

Elegantní a jednoduchou dřevostavbu se světlým a vzdušným interiérem si majitel pečlivě promyslel. „Bydlel jsem ve...

Velká nádhera u oceánu. Primitivní vila svou krásu šikovně skryla

V Chile stojí na útesu s výhledem na Tichý oceán vila Casa OchoQuebradas....

V Chile stojí na útesu s výhledem na Tichý oceán vila Casa OchoQuebradas. Autorem drsného víkendového domu ze surového...

Najdete na iDNES.cz