Milovníky whisky opěvovaný irský kraj Connemara v minulých stoletích trpěl odlivem obyvatel. Chudoba tamní rybáře, pastevce i zpracovatele rašeliny nutila vydat se na cestu, často směrem přes oceán, a poohlížet se po štěstí jinde.
Sotva třítisícové město Clifden, největší v oblasti, se však poslední dobou stalo oblíbenou adresou. Dříve přehlížené městečko láká romantické duše, kterým se líbí rozeklané útesy, vřesoviště a mlžná rána.
V kraji se usadila i mladá rodina s třemi dětmi. Pozemek u Atlantského oceánu si manželé vyhlédli s přáním, že vila, kterou zde postaví, přežije další generace a všechny bude těšit výhled na oceán, malé ostrůvky a okolní kopce.
Když se manželé poprvé sešli s architektem Stephenem Tierneym, Nicolou Hainesovou a jejich kolegy z dublinského studia Tierney Haines, popsali zadání stavby jako nadčasový dům, ze kterého bude na první pohled čišet klidná síla.
Architektonickou kancelář si vybrali i díky renomé, které provází Hainesovou. Ta se specializuje na krajinářskou architekturu a každou její stavbu předchází pečlivá analýza místa výstavby.
Vzniklo moderní sídlo o celkové rozloze dvě stě padesát metrů čtverečních rozdělené na dvě křídla. První je věnováno společenskému životu. Přináší obyvatelům kýžené výhledy na oceán, velkorysé zázemí a přímé propojení s venkovní terasou a pěšinou vedoucí ke kamennému molu.
Ve společné části domu je i kancelář a reprezentativní pracovna, kde rodiče často přijímají obchodní návštěvy. Druhé křídlo je privátní, pětici ložnic slouží tři koupelny: velká lázeň s vanou je přímo propojena jen s pokojem majitelů, druhá menší je určena pro hostinský pokoj a poslední patří třem dětem.
Obě křídla jsou na různých úrovních, oddělené malým schodištěm, což dodává domu potřebnou dynamiku. Interiéry jsou minimalistické, v tlumených barevných odstínech, z přírodních materiálů. Dominuje dřevo, hutný samet, kámen a teplé vlněné koberce.
Základem celého domu jsou bílé plochy stěn, ve kterých se ztrácí všechny zabudované, na míru vyrobené vestavěné skříně, police i kuchyňská linka, sjednocené bílým matným odstínem. Největší pozornosti se tak stále dostává proměňující se přírodní scenérii za okny.
Stavba je citlivě vložena do pozvolna ubíhajícího kopce a neruší svou hmotou ani barevností při pohledu na krajinu, ať už z vodní hladiny nebo některého ze sousedních kopců.
S pečlivostí byly vybírány i přírodní stavební materiály: kamenné stěny chrání před častými poryvy slaného větru vanoucího od jihozápadu, zjemňují je modřínové panely a prosklené stěny.
Střecha a nosné příčky jsou vyrobeny stavební technologií SIPs - sendvičový izolovaný panel bez výztužných žeber. Panely byly navrženy předem v počítači a zhotoveny v nedaleké továrně. Celý proces včetně osazení trval pouhých deset dnů.