Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

aktualizováno 
Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich taktovkou vznikl moderní dům na nožkách, který se skvěle hodí do podnebí západního Irska.

Dům uprostřed irských luk patří mladé tříčlenné rodině. | foto: John Curran Architects

Na jaře vysvitne slunce, na podzim se krajina obarví, teploty se ale po celý rok moc nemění, a to ani během opravdu dlouhých a monotónních zimních měsíců. Oceánické podnebí západního Irska klade na architekty větší nároky a vyžaduje důkladnou znalost místa.

Fotogalerie

John Curran společně se svým bratrem Kieranem nevedou obyčejné architektonické studio. Zabývají se kromě jiného také na mezinárodní úrovni biotechnologiemi a analýzou DNA, v Číně je ve výstavbě celá řada jejich náročných projektů, jako jsou dopravní terminály či sídla korporátních firem podpořených obrovskými investicemi. 

Striktně vědecké postupy a svět přísného byznysu ovšem dovedou od lásky k designu oddělit. Díky tomu mohla vzniknout v porovnání s jinými pracemi studia miniatura: stavba rodinného domu s výhledem do krajiny.

Lyricky romantické louky v oblasti Ballysheedy Cross na jihu irského města Limerik, ležícího ve stejnojmenném hrabství, jsou krajinou vřesovišť, protkané nitkami malých i větších potoků, kterým vévodí řeka Shannon, v jejímž ústí třetí největší město Irska leží. 

Sto let se spotřebiči Electrolux - ceny v 1. soutěžním kvízu

Letos dokončená roztančená stavba uprostřed luk o celkové rozloze tři sta sedmdesát metrů čtverečních je vítězstvím fantazie nad okolní šedí. Unikátní parcelu si majitelé pochvalují. Líbí se jim, že místem procházela historie. Jen pár kroků od domu je neolitické archeologické naleziště. 

Na okolí domu tedy majitelé nekladou žádné zvláštní nároky. Příroda a vědomí silné minulosti se o kouzelnou atmosféru postarají samy. Jediným významnějším krokem je terasa těsně přiléhající k domu, zbudovaná z vyřazených starých železničních pražců. 

Navíc se architekti konzervativním přístupem snaží uchovat maximum fauny a flóry irské přírody, která nenávratně zaniká. Ve vysokých trávách tak nechávají hnízdit divoké ptáky a kvést trvalky. 

V hlavním obytném prostoru domu se odehrává vše důležité. Centrální schodiště s...

V hlavním obytném prostoru domu se odehrává vše důležité. Centrální schodiště s masivním dřevěným zábradlím vede do privátního patra vily, kde jsou tři ložnice se zázemím.

Rodinná vila mladé tříčlenné rodiny je rozložena do dvou křídel, která jsou velmi rozdílná. Přízemní část, postavená z tradičního kamene, odkazuje na udatnou dávnou vikingskou historii. 

Klasický materiál je základem tepla rodinného krbu, v kamenném traktu je společný obývací pokoj s obytnou kuchyní a jídelnou, zázemím a pracovnou s kanceláří majitele domu. Mezi kamennými zdmi se odehrává vše důležité.

Dynamičtější, na žlutých, zelených a růžových pilířích umístěná, druhá část domu je poctou oceli a dřevu. Největší dojem zanechávají dýhované dřevěné obklady Parklex, které není nutné nijak zvlášť ošetřovat, ani navzdory tomu, že jsou vystaveny náročným klimatickým podmínkám. 

V patře vily jsou tři samostatné ložnice s koupelnami a šatnami. Největší patří majitelům domu, a díky velkoformátovým oknům jsou z ní záviděníhodné výhledy do krajiny.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Dva roky spal se synem v týpí, pak postavil rodině za Prahou skvělý dům

Josef jezdil s manželkou Šárkou za odpočinkem na chatu. Stála kousek za Prahou, v úplném klidu a pěkné krajině. Jenže...

Dali bytu v paneláku přednost před domkem za Prahou. A nelitují

Tento byt získala tříčlenná rodina výměnou za garsoniéru. Byl nejvyšší čas, protože na svět se chystal další potomek, a...

Slavný horolezec bydlí v úžasné roubence z borovicového dřeva

Legendární horolezec Zoltán Demján, který jako první člověk v bývalém Československu zdolal nejvyšší horu světa Mount...

Zachránil roubený hostinec díky svému nadšení a špičkovým řemeslníkům

Bývalý hostinec v údolí Mohelky se v roce 2014 rozhodl zachránit mladý historik Jan Havelka spolu s přáteli ze spolku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spojili dva byty a získali neuvěřitelně pohodový prostor s terasami

Spojením dvou bytů ve velkoryse koncipovaném developerském projektu se zrodilo ideální bydlení. Dům zasazený do...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Jak se bydlí francouzskému designérovi v Praze: stačí mu IKEA

Francouzský designér Julien Desvignes věří, že pro tvorbu originálního prostoru je určující osobnost jeho obyvatel....

Ze starého statku v Beskydech vzniklo úžasné bydlení pro mladou rodinu

Interiér rekonstruovaného statku z 19. století v podhůří Beskyd odráží příběh výjimečných lidí, kteří procestovali celý...

Dům plný světla pamatuje na rodiče i děti, které malují po stěnách

Dostatečně velký pozemek umožnil čtyřčlenné rodině pořídit si přízemní dům s plochou střechou, který má hlavní obytný...

Malý byt pro mladého muže proměnila chytrá dispozice i nábytek na míru

Útulné bydlení v jedné opticky rozdělené místnosti si Jarek zařídil, když byl ještě sám se psem. Postupně přibyla...

Najdete na iDNES.cz