Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Jeho stavby často připomínají sci-fi filmy. Má totiž rád experimenty

Od konce 70. let dokázal architekt Eric Owen Moss dramaticky změnit tvář města Culver City nedaleko Los Angeles. Oživil panoráma města, kterému doposud vévodilo jen historické filmové MGM studio (dnes Sony) a slavný hangár Howarda Hughese, pionýra letectví a kinematografie.

„Inaugurace“ stavby Samitaur tower v roce 2012 byla zahájená sci-fi snímkem Stanleyho Kubricka z roku 1968 „2001: Vesmírná odysea". | foto: EOMA

Rekonstrukcí starých budov v avantgardním stylu v nedaleké opuštěné skladové čtvrti přeměnil Eric Moss (*1943) městskou pustinu za tři desetiletí na uměleckou a podnikatelskou nirvánu v high-tech stylu.

Této stavbě Erica Mosse se přezdívá Vafle. Je zde luxusní restaurace.

Své studio EOMA založil už v roce 1973. S pětadvaceti spolupracovníky navrhuje a konstruuje projekty ve Spojených státech i po celém světě.

Proč jste si přál stát se architektem?
Myslím si, že za to může maminka. Spolupracovala s Richardem Neutrou (rakousko-americký architekt žil v letech 1892 až 1970, jeho stavby se staly symbolem moderní architektury v 50. letech minulého století, pozn. redakce). Ještě jsem byl dítě, a naučili mě společně realizovat vlastní představy.

Vaše profesní vzory?
Obdivoval jsem všechny neobvyklé tvůrce. V minulosti to byl Mendelsohn a Gaudí. Později ruský architekt M. Y. Ginzburg nebo Le Corbusier. Byl to působivý vztah, jazyková (umělecká) podobnost. Ale nemyslím si, že opakování v architektuře, i když to může být uznání, je opravdu ta správná cesta k originalitě a budoucnosti architektury.

A co Frank Gehry?
Toho jsem naschvál nejmenoval. Protože jsme kolegové a nerad bych vypadal, že ho propaguji. Často spolu diskutujeme a nedávno jsem zjistil, že jsem ho překonal.

V čem?
V délce realizace od návrhu k realizaci. Jeho „Disney hall“ v centru Los Angeles dokázal postavit za téměř šestnáct let. Mně to trvalo u „Samitaur tower“ o rok déle.

Co je vlastně Samitaur věž a její účel?
Věž je vysoká 22 metrů nad úrovní povrchu. Součástí je vyhlídka a malý venkovní amfiteátr. Účelem věže je výstavní prostor pro mnoho dimenzí kultury. Patří k nim nabídka vizuálních informací o kulturních akcích v okolí díky pěti HD projektorům.

Součástí jsou i betonová mini hlediště. Pojmou jenom 40 diváků na patře, ale při větších akcích mohou hosté obsadit sousední parkoviště a odtud sledovat projekci jako v drive-in kinu.

Bývalou opuštěnou průmyslovou zónu přestavěl Eric Moss na takzvané Nové město. Této stavbě se říká Pterodaktyl.

Tvar věže je definován pěti odsazenými ocelovými kruhy, které jsou vzadu konzolově vytaženy z nosníků. Prsteny jsou částečně vyplněny podlahovými kovovými deskami, což vytváří různé úrovně, které mohou návštěvníci věže obsadit.

Mezera mezi každou úrovní prstence je překlenuta různě tvarovanými tabulemi sestavy umělohmotných obrazovek, které při společném pohledu vytvářejí nepravidelně tvarovaná zadní projekční plátna. Každé je nakloněno k jiné formě okolí s přihlédnutím k městské dopravě. Inaugurace v roce 2012 byla zahájená sci-fi snímkem Stanleyho Kubricka z roku 1968 „2001: Vesmírná odysea“.

V Praze jste se uvedl v roce 1995 přednáškou v Míčovně Pražského hradu. Co bylo hlavním tématem?
Zásadní konflikt současné architektury, který se snaží řešit nové přístupy k historické tradici.

Rodinný dům Brentwood

Co je vaší inspirací?
Je možná trochu netradiční. Inspirovala mě kromě jiných hudební tvorba Boba Dylana a filozofie Franze Kafky. Snažím se podle toho kombinovat architekturu se sochařstvím a vnést do ní filozofické problémy s velmi komplexními geometriemi.

Na čem podle vás stoji základy architektury?
Moderní architektura je podle mne postavena na svém konfliktu s konzervatismem. Je mnoho těch, kteří volají po návratu k tradicím, avšak podstatou tohoto by nemělo byt uzavření se do nich zpět, ale naopak hledání myšlenek, jež souzní s moderní dobou, umět spojit staré s novým.

Důvod?
Architektura je projev svobody, a proto se může rozvíjet jedině za předpokladu politické svobody. Základem musí být interakce současné architektury s historickým prostředím.

Jak byste popsal vlastní styl?
Nechci vytvořit hypotézu, pro kterou je určitý bod mého života křehký, nezávazný nebo experimentální. Potom ji potvrdit, udržet a ratifikovat. Dělat to znovu, znovu a znovu. Vždy říkám, že je čas experimentovat. Je potřeba zaujmout novy úhel pohledu a musíte mu uvěřit. Přinejmenším dostatečně dlouho na to, aby se stal vaší vizí.

Bývalou opuštěnou průmyslovou zónu přestavěl Eric Moss na takzvané Nové město. Této stavbě se říká Pterodaktyl.

Například?
Představa restaurace šéfkuchaře Jordana Kahna. Společně jsme se pokusili znovu ukázat a prozkoumat nové zkušenosti propojené s jídlem. Jeho spojením s uměním, hudbou, architekturou a sochařstvím. Za to získala loni restaurace řadu ocenění a veřejných uznání včetně dvou Michelinských hvězd.

Jakou radu byste dal nastupující generaci architektů?
Zdá se mi, že v dnešní době je spousta mladších lidí extrémně konzervativních. Ale kázání mi není příliš příjemné. Na světě je spousta míst, pravděpodobně většina škol, které učí: „Ok! Chcete být radikálním architektem? Použijte tento CNC stroj, laserové řezání, plazmové tvarování…“

Vám vadí jejich vliv?
Ať je to cokoli, tyto nástroje jsou fantastické, nechápejte mě špatně. Ale i když jsem učil na mnoha školách a nadále se účastním vzdělávání, stejně jako mnoho současných architektů, z jakýchkoliv kombinací důvodů, nejsem si jistý, jestli bych chtěl někomu říct, jak má tvořit, dělat věci a například používat jedině tento software.

Jedna ze staveb Nového města, za které Eric Moss získal více než 50 architektonických cen.

Podle mých zkušeností spousty bystrých studentů, pokud si myslí, že váš názor je podstatný, brzo pochopí, že jde o jakousi nezávislost, druh soběstačnosti a ochotu činit osobní úsudky a nést za ně důsledky.

Posune to diskusi o nových směrech architektury?
Pokud jste šťastní a všechno na světě funguje, máte díky tomu tendenci pokračovat v tom, co byste stejně dělali. Myslím, že musíte být zklamaní, frustrovaní nebo naštvaní, abyste to změnili. Musíte vidět, že svět může být něčím jiným, než je. Ať už je lepší, nebo horší, to je filozofická diskuse, která by měla přimět lidi měnit věci, bez ohledu na to, jestli někdo píše úspěšné romány, skládá vynikající opery nebo natáčí oscarové filmy. Mělo by to být pokaždé jiné.

Co je těžší řešit, projekty rodinných domů nebo industriální komplexy?
V architektonické historii jižní Kalifornie probíhaly většinou experimentální návrhy obecně v obytné sféře. Já jsem spolu s investory Samitaur hluboce věřil, že je možno zastavěné průmyslové čtvrtě transformovat zevnitř ven. Přál jsem si předělat myšlenku amerického pracoviště, místo toho, abych znovuobjevil americký dům, jak to dělali architekti Rudolph Schindler a Richard Neutra ve svých projektových studiích.

Momentálně probíhá v odborných médiích zajímavá diskuse o vašem nejnovějším projektu (W)Rapper, který je uprostřed výstavby. Jak byste jej charakterizoval?
Jde o excentrickou sedmnáctipatrovou kancelářskou věž o celkové rozloze 160 tisíc metrů čtverečních. Je omotána ocelovými stužkami kolem skleněných oken od podlahy ke stropu. Kovové pásy pokryjí exteriér budovy jako pavučina. A konstrukce, bez vnitřních sloupů, bude podporovat věž, která slouží jako exoskeleton.

Výstavba Nového města, které vzniklo z opuštěné průmyslové zóny.

Podlahy budou mít různé výšky a výtahy budou připevněny ke straně budovy, aby nezabraly prostor ve středu budovy. Tyto funkce poskytnou nájemcům příležitost navrhnout si vlastní kanceláře.

Měl byste zájem realizovat nějaký vlastní projekt v Praze?
To nezáleží jen na mně, ale na tom, jestli bych byl vyzván k nějaké spolupráci.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Za Prahou se staví městečko od světových architektů. Podívejte se

V Nebřenicích nedaleko Prahy vyrůstá developerský projekt, který obec s jednopatrovým klasicistním zámečkem promění k...

Zázračná proměna starého srubu se mladé rodině povedla na jedničku

Za náročnou přestavbou rozpadajícího se srubu stál klasický scénář. Mladá rodina z Běloruska se rozhodla odejít z...

Dvougenerační bydlení jde na dračku. Podívejte se, co je na prodej

Drahé nemovitosti rozjely nebývalý zájem o dvougenerační bydlení. Aby členové rodiny ušetřili, sestěhovávají se k sobě...

Majitel si přál přiznaný beton, v panelákovém bytě žádný problém

Byt v panelovém domu typu T08B najdete na typickém sídlišti v pražské Krči. Od první společné schůzky majitele s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Klínech si koupila chatu. Teď ji nahradila moderní roubenka pro rodinu

Michaela se s manželem Jiřím a dvěma dcerkami nastěhovali v Krušných horách do moderní roubenky. Jejich starý srub, kde...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

MasterChef Roman Staša bydlí v Praze v luxusním loftu

V malebné okrajové části hlavního města, jen kousek od Kunratic, našel své místo pro život vítěz čtvrté řady soutěže...

Zázračná proměna starého srubu se mladé rodině povedla na jedničku

Za náročnou přestavbou rozpadajícího se srubu stál klasický scénář. Mladá rodina z Běloruska se rozhodla odejít z...

Češka si s přítelem postavila na Bali dům snů. Nový život si pochvalují

Do domu jim prší a denně dřou, ale žijí podle svých představ. Rodačka z Králíků v Orlických horách a její francouzský...

Rodina si na střeše kamenné ruiny postavila vilu z polykarbonátu

Chtěli se vyhnout stále rostoucím cenám nájmů, a přitom se nestěhovat z centra. Proto si rodina vybrala originální...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...