Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Kvůli návštěvě Václava Havla měl kolem svého domu i ostřelovače

Jiří Planner směl po studiu na gymnáziu z kádrových důvodů jen rozvážet náklaďákem pečivo. Naštěstí ho přátelství s Jiřím Suchým, Waldemarem Matuškou a dalšími tvůrci i láska k hudbě zavedly až k funkci provozního ředitele divadla Semafor, které pomáhal zakládat. V roce 1963 emigroval do Spojených států.
Pohledu z ulice dominuje „hacienda“ okno.

Pohledu z ulice dominuje „hacienda“ okno. | foto: Ája Bufka

Hollywood miluje špionážní a kriminální příběhy. Co jste provedl, že váš dům a okolí hlídali ostřelovači?
V roce 1991 na zdejší universitě UCLA dostal Václav Havel, československý prezident, medaili jako ocenění za své celoživotní dílo. Tehdy jsme se dohodli to oslavit jen soukromou večeří v malém kruhu přátel.

Jiří Planner

Byli v bazénu ukryti potápěči, aby vás ohlídali před nepřáteli ve stylu agenta 007?
Ne, nikoho jsem tam já a ani bezpečnostní ochranka nenašli. Problém byl, že žiji na předměstí Los Angeles nedaleko Pacifiku. Václav si nepřál, aby nás někdo hlídal. Přesto v křoví kolem domu byli agenti a uzavřeli všechny příjezdové cesty. Je to jejich povinnost, podle mezinárodních smluv týkajících se bezpečnosti návštěv prezidentů z celého světa.

Václava Havla jste přivítal v zajímavém domě...
Španělská koloniální architektura je součástí hnutí „Colonial Revival“, které se počátkem 20. století rozšířilo po celých Spojených státech. Charakteristikou stylu je bílý štukovaný exteriér, střecha z červených tašek a velké okno přezdívané „hacienda“ v obývacím pokoji s výhledem do ulice. Často nesmí chybět ani skoro pět metrů vysoký strop a podobně.

Dohromady byly tyto prvky spíše cíleným výběrem než nutností, zdůrazňují krásu a atmosféru starého světa z materiálů úzce spjatých s kalifornským neformálním stylem. Nemělo by se ani zapomenout na arkádu souvislých oblouků chránících vstup do domu před nepřízní počasí z příjezdové cesty.

Obývací pokoj je i plný vzpomínek

Co všechno jste s domem musel udělat?
Dům jsem kompletně zrestauroval a rozšířil s využitím dobových materiálů a povrchových úprav. Byly zachovány klasické prvky, fasády i lomené stropní trámy v obývacím pokoji včetně ikonického krbu.

Kdo byli původní stavitelé?
Tento dům byl projektován v roce 1928, pravděpodobně tehdejšími developery Elwain Steinkampem a William T. Richardsonem, kteří postavili řadu půvabných rezidencí v západní části Los Angeles.

Malé domky se vyznačovaly kvalitním zpracováním. Měly většinou jen dvě ložnice, obývací pokoj s jídelnou a jednu koupelnu navíc s jednoduchým sociálním zařízením a velkým množstvím zajímavých dobových funkcí.

Dům je postavený ve stylu španělské koloniální architektury.

Například?
Mezi mnoho přitažlivých atributů patří podlahy z tvrdého dřeva, obloukové stropy se stupňovitou podporou, trojité korunové lišty, krb na dřevo (který jsem podle nových požadavků přestavěl na plyn), vestavěné skříně, vitríny a regály.

Není žádným překvapením, že tento jedinečný styl architektury je i nadále populární a zachycuje fantazii Američanů jako ideální příklad pro stavby v mírných klimatických pásmech. Domy španělského koloniálního obrození se stále hojně vyskytují a staví na Floridě a v Kalifornii. Odpovídá to fascinaci Američanů jejich koloniálním dědictvím.

A pokud jde o dispozici?
Vchod do budovy se klasicky otevírá přímo do jídelny. Zouvat se podle zdejších zvyklostí není potřeba. Jen v malém koutku, který se nazývá „mudroom“, je možno odložit svrchníky a klobouky nebo nechat odpočívat doprovázející zvířecí miláčky.

Vedlejší úzká chodba, na jejíchž stěnách mám galerii zarámovaných fotografií přátel, propojuje celou budovou s dalšími místnostmi a vede až k zadnímu venkovnímu prostoru.

Pohled na dům přes bazén

Jaká je celková plocha nemovitosti?
Na pozemku o ploše 623 m2 je bazén a garáž přeměněna na bydlení pro hosty. V budově o velikosti 151 m2 jsou tři ložnice, dvě sociální zařízení, obývací pokoj a kuchyň. Ta má speciální okénko umožňující podávat jídlo přímo za tepla k jídelnímu stolu.

Jde o inspiraci z grotesek z éry Charlie Chaplina s jediným rozdílem, že jídla se nerozvážejí jako kdysi vláčkem po miniaturních kolejnicích, ale každý host se u výdejního okénka musí dokázat postarat sám o sebe.

Prostoru za domem dominuje bazén. Jaký vliv měl na koupi vaší nemovitosti?
Miluji plavání. Kdysi jsem byl dokonce v závodním družstvu Slavie VŠ a skoro denně jsme trénovali v tehdejším bazénu AXA.

Jeho údržba a využití?
Starat se o bazén není nijak náročné, ale jeho vytápění je drahé. Miluji teplou vodu, 25 stupňů Celsia je pro mě ideální. To se tady nedá po celý rok udržet, a tak mi nezbývá než se od listopadu do dubna uskromnit a příliš do vody neskákat.

Bylo složité přestavět jednu z místností na kancelář a knihovnu?
Z bývalé manželské ložnice se mi to podařilo. Nic však nebylo jednoduché. Někdo si může myslet, že se tady díky konstrukcím ze dřeva stluče pár prken a je vymalováno. Není tomu tak. Je potřeba se podřídit místním předpisům, které jsou kvůli častým zemětřesením velice náročné.

Profesionální sporák byl Jiřího velkým přáním.

Renovoval jste celý dům s maximálními požadavky na kuchyň. Vaříte rád?
To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem to udělal. Přál jsem si mít profesionální sporák a spotřebiče a nad nimi prosklený stropní světlík.

Kdysi jsem sbíral tištěné kuchařky a podrobně je studoval. Určitě jich mám dodnes nejméně stovku. Teď už ale skoro vůbec nevařím. Kamarádi odešli do „věčných lovišť“ a mně samotnému postačí nenáročný jídelniček.

Váš kuchyňský repertoár?
Samozřejmě se neobešel bez české klasiky, svíčkové a knedlo-vepřo-zela. Tatarský biftek byl mojí, ale i mých kamarádů a hostů nejoblíbenější specialitou.

Jídelna má „podávací“ okénko do kuchyně.

Jiří Planner

*1935

Narodil se  v Praze. Kvůli svému strýci Františku Plannerovi, který byl papežským komořím ve Vatikánu a komunistický režim ho prohlásil za hlavu centrální špionážní služby, směl po studiu na Akademickém gymnasiu ve Štěpánské ulici z kádrových důvodů jen rozvážet náklaďákem pečivo. Po emigraci v roce 1963 kariéru úspěšného producenta vyměnil za nejistou budoucnost v USA.

Pracoval 17 let jako zpravodaj Svobodné Evropy v New Yorku, z kterého se přestěhoval v osmdesátých letech minulého století do Los Angeles, kde dodnes žije.

Vdovec Jiří Planner si pořídil dům i na Floridě, aby byl blíž Olze Matuškové, vdově po Waldemaru Matuškovi, s níž ho pojí již několik let více než přátelství. Každý však bydlí ve svém domě.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům, kde má každý člen rodiny kus svého vlastního moře

Dvoupodlažní rodinný dům s plážovou atmosférou hýří mnoha odstíny modré a tyrkysové. Všichni totiž milují moře a u něj...

Za dominantu svého nového domova si zvolili kuchyňský ostrůvek

Drobné úpravy, ale i radikální proměny bydlení plánuje v dohledné době podle různých průzkumů víc než polovina lidí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čím víc utratíte, tím víc peněz na dotacích od státu dostanete

Stále více se potvrzuje, že investice do energeticky úsporných řešení na provoz domů se vyplatí. Využít lze navíc...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Za dominantu svého nového domova si zvolili kuchyňský ostrůvek

Drobné úpravy, ale i radikální proměny bydlení plánuje v dohledné době podle různých průzkumů víc než polovina lidí....

Maděrič z Modrého kódu koupil starou hospodu. Teď má rodina skvělý domov

Z východu na západ a z jihu na sever. Tak by se ve zkratce dala popsat cesta za vysněným bydlením Mojmíra Maděriče,...

Děti i dospělí s ADHD potřebují, aby interiér splňoval určitá pravidla

Architektka Maia Lemlij slýchávala v dětství často od své matky, že v minulém životě musela být buddhistickým mnichem....

Nejbohatší modelka světa Gisele Bündchen si pořídila bydlení na ranči

Brazilská supermodelka Gisele Bündchen, která vstoupila do povědomí veřejnosti zejména jako partnerka herce Leonarda...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...