Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Leštíme diamant, ale nemáme důstojné záchody, říká nový šéf nemocnice

  6:46
Obrovské dluhy Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se snažilo za posledních patnáct let vyřešit šest ředitelů. Přesto je zařízení přes dvě miliardy v minusu. S velkou chutí posunout stav k lepšímu minulý týden poprvé usedl do ředitelského křesla Vlastimil Vajdák.

Vlastimil Vajdák se stal novým ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně poté, co uspěl v opakovaném výběrovém řízení. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Muž, který dosud působil ve zlínské krajské nemocnici, uspěl v opakovaném výběrovém řízení, které vyhlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) poté, co odmítl podepsat jmenování Michala Pohanky, který již svatou Annu v minulosti vedl. A právě za jeho éry dluh nabobtnal o stovky milionů.

Proč jste se přihlásil do výběrového řízení až ve druhém kole?
Situaci u svaté Anny jsem dlouhodobě sledoval, protože s ní zlínská nemocnice, ve které jsem působil, spolupracovala na medicínské i obchodní bázi. Často jsem proto do Brna jezdil a říkal si takovým tím vnějším pohledem, že by šlo nemocnici posunout k lepšímu. Proto jsem si řekl v momentě, kdy se v prvním kole výběrového řízení nenašel vhodný kandidát, proč to nezkusit. Svatoanenská nemocnice je pro mě skutečně velkou výzvou.

Znáte se s vaším dosavadním předchůdcem Martinem Pavlíkem? Jste rád, že v nemocnici zůstává jako lékař?
Potkali jsme se zatím jen jednou. Jsem rád, že zůstává, přece jen zná chod nemocnice detailně a v začátcích mi může hodně pomoci předáním informací.

Proslýchá se, že už během pohovoru před výběrovou komisí jste zmínil, že chcete vyměnit část managementu. Může to totiž budit dojem, že s dosavadním vedením nejste spokojený.
Každý šéf si na nové pracoviště přivádí pár lidí, s kterými je zvyklý pracovat a věří jim. Před výběrovou komisí jsem skutečně představil v hrubých obrysech nějaký svůj tým, ale to neznamená, že nakonec všechny do vedení svaté Anny dosadím. V první řadě plánuji seznámit se s managementem, který v nemocnici aktuálně pracuje. Na některé mám dobré reference. Pokud se ukáže, že jsou pravdivé, nemám důvod ke změně.

Kvůli špatné finanční situaci se v posledních letech zredukoval personál o stovky míst. Za zaměstnance, kteří odešli, se již nebrala náhrada. Míníte v tomto pokračovat?
V tomto směru bych chtěl zaměstnance uklidnit. Situace na pracovním trhu je obecně napjatá a propustit jakéhokoli dobře pracujícího zdravotnického pracovníka je hazard. Navíc ve svaté Anně fungují provozy, kde personál chybí. Budu se proto snažit stávající zaměstnance motivovat, aby neodcházeli jinam, a přilákat nové.

Vlastimil Vajdák (46)

Vystudoval zlínskou fakultu managementu a ekonomiky. Do Brna přišel ze zlínské nemocnice, kde byl členem představenstva a měl na starosti ekonomickou a provozně-obchodní oblast. Předtím pět let působil jako ekonomický náměstek Uherskohradišťské nemocnice, kde byl také v představenstvu. Zkušenosti rovněž sbíral jedenáct let v bankovnictví, kde se dostal až do křesla regionálního šéfa ČSOB.

Jak je chcete pozitivně motivovat, když se v nemocnici musí maximálně šetřit, takže o nějakém výraznějším zvyšování platů nemůže být řeč?
V první řadě se chci se zaměstnanci setkat a udělat dotazník spokojenosti. Zeptáme se, co stávajícímu personálu vadí a co by chtěli zlepšit. Personální politika není vždy o penězích, ale často lidé odchází i kvůli špatným vztahům na pracovišti nebo kvůli špatnému vedoucímu. Chci zaměstnancům nabídnout i možnost většího kariérního a odborného růstu. Důležité jsou také pracovní podmínky, proto považuji za nutné dostavět a zmodernizovat areál. Některá pracoviště této nemocnice neodpovídají 21. století.

Aby byla nemocnice v budoucnu provozuschopná, jsou potřeba miliardové investice na modernizaci. Máte řešení?
Nejprve si prostuduji generel nemocnice. Protože je už nějakou dobu starý, musíme ho oprášit a podívat se, jak by šlo vyřešit roztříštění některých pracovišť po několika místech v Brně. Chtěl bych celkově lépe zorganizovat kapacitu areálu, aby se obsadil kompletně i objekt ICRC, který nyní není kapacitně vytížený. Peníze budou samozřejmě potřeba, proto chci vyjednávat s ministerstvem zdravotnictví, městem i krajem a hodlám oslovit také sponzory, aby se na rozvoji nemocnice podíleli.

Můžete jmenovat oddělení, která nutně potřebují investice?
Zatím jsem se jen několikrát prošel areálem. Nějakou představu mám, ale momentálně detailně nevím, jak jednotlivá oddělení vypadají uvnitř. Celkově se mně však nelíbí, že je areál zanedbaný z hlediska běžné provozní péče. V tomto případě nejde o peníze, ale o přístup lidí. Pacienti se v takovém prostředí určitě necítí dobře.

Současný dluh nemocnice se pohybuje okolo dvou miliard korun. Několikrát muselo pomoci mimořádnou dotací ministerstvo, protože hrozilo omezení péče. A ani v budoucnu asi nepůjde sv. Annu nastartovat bez pomoci státu. Mají zástupci ministerstva vůli pomoci?
Se zástupci ministerstva jsem zatím nijak detailně nejednal, ale mám to určitě v plánu. V první řadě však musíme trochu napravit ekonomiku nemocnice, aby se mohla alespoň částečně na investicích podílet i z vlastních zdrojů. Pak se nám také více otevře cesta zlepšit celkový stav svaté Anny.

Nemocnice je ale zadlužená dlouhodobě. Před vámi se už vystřídalo několik ředitelů, kteří se snažili tuto situaci zvrátit. Hlavní problém však spočívá v tom, že svatá Anna oproti jiným nemocnicím dostávala od pojišťoven za jednotlivé výkony méně peněz. Proč by se zrovna vám měla podařit změna?
Zatím neznám čísla ke konkrétním platbám, takže nedokážu říct, zda byly skutečně nízké. Jsou ale i další věci, které jdou mimo zdravotní pojišťovny. Musíme hlavně zanalyzovat smlouvy s dodavateli léků a zdravotnického materiálu, na čemž jde také ušetřit. Vedení udělalo velký kus práce, pořád se však najdou rezervy. Svatá Anna doplácí hodně i na opožděné platby za faktury, které se do cen promítají. Platíme více než zařízení, která hradí objednávky včas.

Plánujete nějaké změny týkající se péče? V minulosti například došlo ke zrušení lůžek na očním. A je naopak nějaká lukrativní odbornost, která u svaté Anny chybí a mohla by přinést finanční prostředky?
V tuto chvíli ještě nemám podrobnější informace, jaká odbornost může být pro nemocnici lukrativní, a jaká naopak nikoliv. A ani si nemyslím, že by řešením nelukrativních oborů mělo být jejich rušení. Mám vždycky snahu hledat jiné řešení a tohle nechat až jako poslední variantu. Na druhou stranu je v areálu nemocnice Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, které není součástí nemocnice. Určitě se chci sejít s jeho ředitelem a pobavit se o spolupráci do budoucna.

Centrum bylo součástí nemocnice, která rozdělením přišla o peníze, protože jde o ziskové pracoviště. Není čas, aby se vrátilo ke svaté Anně?
Chci se s touto problematikou seznámit a nejprve jednat s jeho ředitelem. Poté, pokud budu mít možnost, i na úrovni ministerstva zdravotnictví. Zatím nemohu říci svůj názor, protože nejsem seznámen se vztahy a smlouvami. Bude to určitě předmětem mé analýzy.

Jaké plány máte s Mezinárodním centrem klinického výzkumu (ICRC)? Co říkáte na názory, že by se mělo osamostatnit?
Vzhledem k rozběhnutým projektům není možnost radikálních změn. Činnosti ICRC si zanalyzuji a při zahájení nových projektů budu chtít vidět jakýsi ekonomický background. Abychom předem věděli, že nemocnice bude mít z konkrétní činnosti finanční přínos, když na chod ICRC přispívá.

Někteří lékaři tvrdí, že ICRC je diamantem českého zdravotnictví. Měli jste třeba ve Zlíně povědomí o činnosti centra?
Povědomí o ICRC jsme samozřejmě ve Zlíně měli, i když pojem „diamant“ slyším poprvé. Ale když už jste použila takový příměr – diamant je hezký, když se blýská, a když ho pořád někdo opečovává a leští. Ale když pak vidíte, že, s trochou nadsázky, pacient nemá v nemocnici téměř kam jít na toaletu, tak si říkáte, jestli jste schopni takový diamant leštit dál. Z hlediska komfortu prostě musíme něco udělat s nemocnicí a nejenom rozvíjet vědecko-technický park. Musíme mít na paměti, že pacienti jsou důvod, proč nemocnice funguje.

  • Nejčtenější

Nečekali jsme takový zájem, říká autor chytrého zámku na lyže i kočárek

Zámek připnutý na kolo díky pohybovému senzoru upozorní majitele, že se jeho bicykl někdo pokouší ukrást. Tak funguje...

V Kyjově už platí vlastní virtuální měnou, sklízí chválu až ze Singapuru

Tisíc lidí v jihomoravském Kyjově už platí correnty. Místní měnu můžou utratit u čtyřiceti zdejších obchodníků. Měsíční...

Za smrtelnou autonehodu vyšší trest. Pomohl pokus s plynem na podlaze

Premium Jihomoravští policisté jako jediní v zemi posílají k nehodám rovnou své specialisty, kteří si ověřují poznatky na...

Poprask v Brně. Na ligu tady má patnáct procent hráčů, napsal Vaněk

Pravidelně co dva týdny, vždycky po domácím zápase, aby fotbalisté Zbrojovky Brno neotevírali noviny.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jamách ležely zvířecí kosti s lidskými. Jako v hororu, líčí archeologové

K hororu od Stephena Kinga přirovnali archeologové svůj objev v Mutěnicích na Hodonínsku. Při průzkumu vesnice z období...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Krásy moravského Toskánska zůstávají lidem skryté, myslí si fotograf

Krajina kolem Boleradic, Chvalkovic nebo Kozlan v Jihomoravském kraji svými terénními vlnami připomíná italské...

VIDEO: Zloděj hbitě přeskočil branku, přehodil přes plot kolo a ujel

Svou fyzickou zdatnost využil muž při krádeži kola z uzamčeného prostoru na Hodonínsku. Hbité zdolání plotu oběma směry...

V jamách ležely zvířecí kosti s lidskými. Jako v hororu, líčí archeologové

K hororu od Stephena Kinga přirovnali archeologové svůj objev v Mutěnicích na Hodonínsku. Při průzkumu vesnice z období...

Tvar těla i rozložení tuku. Vědci z Brna zjišťují, jaké mají Češi proporce

Pomocí trojrozměrného skenování a magnetické rezonance zjistí, jakou mají lidé stavbu a strukturu těla i rozložení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...