Dění kolem zlínské nemocnice mi nepřidalo, říká Vajdák o odchodu do Brna

  10:22aktualizováno  10:22
Po téměř dvou letech odchází z vedení Baťovy nemocnice Vlastimil Vajdák, který zodpovídal za ekonomiku a provoz. Od srpna povede Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti ekonomickou a provozně-obchodní oblast. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Hlásil jste se do výběrového řízení proto, že jste ve Zlíně nespokojený? Třeba proto, že se vedení Zlínského kraje nedaří prosadit sloučení krajských nemocnic ani stavbu nové nemocnice, kterou jste i vy podporoval?
Víte, to, co se děje kolem zlínské nemocnice, především kolem projektu nové nemocnice, mi v poslední době samozřejmě „nepřidalo“. Hodně jsem ho podporoval a chtěl jsem se mu věnovat po ekonomické stránce. Ostatně to už jsem dělal při jeho přípravách. Nakonec politici rozhodli jinak a já jsem si řekl, že je možná čas se posunout dál.

Tak jste hledal jinde?
Časově se tohle všechno potkalo s vypsaným výběrovým řízením v Brně. Jsem rád, že jsem uspěl, je to pro mě výzva. Ekonomiku jsem řídil ve středně velké nemocnici, v krajské nemocnici a teď se posouvám k nemocnici fakultní. Změny, které se povedly ve zlínské nemocnici, bych rád částečně prosadil také tam.

Je ekonomika Baťovy nemocnice stabilizovaná natolik, že neodcházíte od rozdělané práce?
Myslím si, že v Baťově nemocnici se mně a mému týmu za ty dva roky povedlo hodně pozitivních změn. Teď jde spíše o udržení nastaveného chodu. Situace ve zlínské nemocnici je momentálně ekonomicky stabilizovaná, bude záležet na tom, jestli si udrží výkonnost a dokáže držet pod kontrolou náklady.

Co vnitřní dluh, který je pořád kolem 300 milionů?
Jeho postupné snižování je úkolem do budoucna. Letos by to mělo být snížení o 140 milionů korun. Na druhé straně je potřeba do nemocnice také investovat. Podařilo se nám zřídit a zprovoznit urgentní příjem, rozšířit spánkovou laboratoř, zrekonstruovat osmý pavilon, vybudovat nové parkovací plochy pro pacienty i zaměstnance.

Otevřeli jste dnes už vyhledávané bistro, co chystáte dál?
Na podzim bude otevřena prodejna zdravotnických pomůcek a do konce roku bude zrekonstruován pavilon pro paliativní péči. Podařilo se nám také výrazně modernizovat přístrojové vybavení nebo navýšit mzdy. Také jsme zvládli během dvou let snížit ceny u dodavatelů léků a materiálů a teď máme ve Zlíně jedny z nejlepších cen v ČR.

Jaké budete mít v Brně priority?
Řekl bych, že priority jsou ve všech nemocnicích podobné. U sv. Anny to bude jednoznačně vyřešení a stabilizování ekonomické situace. Další stěžejní věcí je samozřejmě pokračovat v rozvoji medicíny a uplatňovat moderní metody léčby. Důležitá je také dostavba a renovace areálu. A velkou výzvou je personální situace, protože je nedostatek hlavně středního zdravotního personálu.

Brněnská nemocnice má finanční problémy, takže vás asi čeká podobná práce jako ve Zlíně, je to tak?
Způsobů, jak zlepšit hospodaření, je mnoho. Prvořadým úkolem ve Fakultní nemocnici u svaté Anny je vyřešení závazků po splatnosti a nastavení cen od dodavatelů. Důležité také je zaměřit se na výnosy od zdravotních pojišťoven i mimo ně a určitě mě budou zajímat náklady a jejich řízení.

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Kat favoritů. Chci vyhrát vždy a všude, říká Svědík po vítězství nad Plzní

Slovácký trenér Martin Svědík během utkání s Českými Budějovicemi

Pokud favorit stojí proti mužstvu Martina Svědíka, musí se mít vždy na pozoru. V nové sezoně si už se Slováckem připsal...

K nehodě na Vsetínsku vzlétly dva vrtulníky. Na místě zemřel řidič auta

K tragické nehodě u obce Lidečko v pátek vzlétly dva vrtulníky (9. srpna 2019).

Tragická nehoda na Vsetínsku zaměstnala v pátek večer všechny složky integrovaného záchranného systému. U obce Lidečko...

Barum rally a Trnkobraní se konají souběžně, může to způsobit potíže

Divácky velmi atraktivní jsou i jízdy v kategorii Star Rally Historic.

Dvě velké akce, Barum Czech Rally Zlín a Vizovické Trnkobraní, na něž přijedou desítky tisíc lidí, se konají tento...

Další z rubriky

Soše Koželuha korodují šrouby, kovolitec je zkontroluje kamerou

Kovolitec Roman Hvězda z Tečovic se ujal renovace sochy Koželuha. S prací by...

Monumentální socha Koželuha, která stávala v centru Zlína, podstupuje nezbytnou renovaci. Pokud by se neudělala, mohla...

Kvůli požáru bytu ve Vsetíně evakuovali hasiči třicet lidí z paneláku

Požár bytu ve Vsetíně zaměstnal hasiče v pátek večer (16. srpna 2019).

Šest jednotek hasičů zaměstnal požár bytu v panelovém domě ve Vsetíně v pátek večer. Hasiči z domu evakuovali třicet...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz