Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obce namíchl vládní balíček. Jsme lepší hospodáři než stát, ohrazují se

  6:06
Úsporný balíček. Sousloví, které slyšel každý, znamená, že vláda chce ušetřit, kde to jen jde. I proto chtěla městům a obcím částečně sebrat příjmy z daně z nemovitostí. To se radnicím povedlo uhájit, ale jen „krvavou“ výměnou za snížení jejich příjmů ze sdílených daní v rámci rozpočtového určení daní (RUD) v rozsahu 10 miliard korun.

Premiér Petr Fiala při obhajobě vládního úsporného balíčku ve Sněmovně (13.července 2023) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Ze strany vlády je to podraz, kritizuje první žena Znojma Ivana Solařová (ANO). „Nejprve se rozhodla vzít obcím část výnosů z daně z nemovitosti a teprve po enormní vlně nevole ze strany starostů to stopla. A namísto toho teď chce obcím sáhnout na příjmy ze sdílených daní. Připadá mi, že vláda už neví, kde brát peníze na své velkolepé projekty. V konečném důsledku to odnesou zase jenom občané. Je to neobhajitelná lumpárna,“ tvrdí.

Z „dohody“ není nadšený ani místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní). „Další postup zvažujeme. Jsme silně přesvědčeni, že obce a města jsou lepší hospodáři než stát, a to z principu. Osobně si myslím, že rozhodování nejblíž lidem – tedy v komunální politice – vychází z mnohem vyšší znalosti prostředí a kontextu a že se peníze na obcích utrácejí efektivněji,“ namítá.

Možností pro radnice, jak finance narovnat, je zvýšit daň z nemovitosti, to však na jihu Moravy nahlas připouští právě jen Břeclav. Zvažovali to tady už před válkou a krizí u velkých halových staveb.

„Ty výrazně zatěžují dopravou své okolí a mají další negativní vlivy, které mají dopad na ‚údržbu‘ města, typicky silnic. Myslím, že daň z nemovitosti by měla směřovat právě do této údržby a vyrovnávání negativních vlivů. S řešením jsme čekali na návrh novely, protože pokud by tato daň měla jít státu, měla by města nulovou motivaci s ní jakkoliv hýbat,“ vysvětluje Matuška.

Jak ovšem zdůrazňuje, zvyšování daně by se určitě netýkalo ploch pro bydlení. „Tam negativní vlivy v takovém rozsahu nevidíme,“ zmiňuje.

Obce mohou pomoci, ale ne, že si stát dupne jak dítě, říká šéf svazu měst Lukl

Podle šéfa Svazu měst a obcí a starosty Kyjova Františka Lukla (nez.) se nedá odhadovat, jakým způsobem utrpí městské a obecní kasy, když všichni čekají na finální podobu konsolidačního balíčku. O stejném řešení jako v Břeclavi už ale také slyšel. „Určitě někteří starostové zvažovali na příští rok navýšit koeficient daně z nemovitosti, protože o městskou či obecní infrastrukturu se musí postarat s péčí řádného hospodáře, jak jim ukládá zákon,“ podotýká.

Do boje se chystá i kraj

Eduard Bakoš z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity říká, že radnice mají obecně financí dost. To však neznamená, že některé nemohou mít problémy. Jaká bude skutečná realita, se podle něj ukáže až po zavedení finálních změn do systému – takže za rok dva bude jasné, jak to dopadlo.

„Nakolik obce ztratí v jednom aspektu (např. RUD nebo u daně z hazardu) a získají u jiného (např. daň z nemovitých věcí) a který z daných aspektů převáží u konkrétní obce, nelze dopředu říct, každá má specifické podmínky. Kromě toho obce mohou daň z nemovitých věcí přímo ovlivnit, což v konečném důsledku jejich autonomii posiluje,“ sděluje.

Stát by měl šetřit hlavně u sebe, zlobí se podnikatelé kvůli vládním škrtům

Na finální podobu úsporného balíčku čeká i brněnský magistrát. V tuto chvíli je prý v této otázce vše otevřené, o navyšování daně z nemovitosti však momentálně neuvažuje. Stejně tak Vyškov. Ten za alarmující považuje spíš čerstvou „šetřící“ informaci, že by nepedagogičtí pracovníci ve školách nebyli financováni z rozpočtu ministerstva, ale zřizovatelem. „Ve Vyškově se bavíme o zhruba 55 milionech,“ poukazuje místostarosta Karel Goldemund (nez.).

Za vyšší RUD dlouhodobě bojuje jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Jak ale vysvětluje, obecní a krajské danění jsou dva odlišné příběhy. „Krajské – podle toho, jak je navrženo v konsolidačním balíčku – by mělo být pro kraje neutrální. Obce fakticky na těchto změnách část financí ztratí, což je škoda,“ říká.

U rozpočtového určení daní krajů vycházejí výpočty z predikcí ministerstva a podle toho jsou upraveny podíly státu, krajů a obcí na daních. „Pokud se predikce nenaplní, může to pro nás znamenat i ztrátu. Neutrální výpočet tedy ještě neznamená, že to skutečně pro kraje neutrálně dopadne,“ vysvětluje Grolich s tím, že úplně jinak je to se změnou pravidel výpočtu RUD, která bohužel v konsolidačním balíčku není. „Společně s co nejvíce kraji chceme během září předložit Poslanecké sněmovně naprosto shodnou legislativní iniciativu, jak bychom si úpravu RUD představovali,“ uzavírá hejtman.

V soutěžích o dotace nemáme šanci

Některá města střední velikosti si stěžují, že nemají šanci sáhnout si na celou řadu evropských dotací, ale ani programů vypisovaných krajem. „Paradox je, že kraj řadí naše město mezi hospodářsky a sociálně slabá území, přitom jsme tímto způsobem diskriminováni. Obyvatelé druhého největšího města v kraji asi nemají nárok na stejné zacházení jako obyvatelé velkých měst, případně malých vesniček,“ kritizuje starostka Znojma Ivana Solařová. Ta je i členkou tzv. Aliance opomenutých, která spojuje města snažící se přimět ministerstvo pro místní rozvoj ke změně určení vypisovaných dotací.

Například Břeclav vidí u evropských dotačních peněz zavedené principy jako rozumné. Jiné je to ovšem u dotací krajských a národních. „To je takové novodobé porcování medvěda. Osobně jsem byl velmi kritický například u dotačního programu do škol, kde byla aspektem nejen velikost akce, ale i ‚klikací soutěž‘. Taková praxe do nakládání s veřejnými penězi vůbec nepatří, rozhodující musí být kvalita a potřebnost,“ míní místostarosta Jakub Matuška.

Podle šéfa Svazu měst a obcí a starosty Kyjova Františka Lukla se může zdát, že střední města v porovnání s malými obcemi nepotřebují takovou podporu, ale opak je pravdou. Jsou totiž přirozenými regionálními centry pro okolní obce a i ona musí investovat do infrastruktury a služeb nejen pro své lidi, ale i ty z širšího okolí. Jejich handicapem v soutěži o dotace prý je, že mají malé úřady s malými personálními kapacitami pro přípravu projektů. Na střední města je tedy potřeba zaměřit podporu. „Aby nezaostávala, protože by se to negativně odrazilo nejen na jejich rozvoji, ale i na rozvoji okolních obcí, a to hlavně na kvalitě života lidí, kteří zde žijí,“ podotkl Lukl.

12. září 2023

  • Nejčtenější

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezi Lednicí a Břeclaví vykolejil historický vlak, škoda jsou dva miliony

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v neděli po poledni vykolejil poblíž Lednice. Jedna část vlaku zůstala na kolejích, vykolejily vagony, v...

14. července 2024  17:18

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Provoz na dálnici D46 na dvě hodiny oboustranně zastavila nehoda šesti aut

Jeden jízdní pruh dálnice D46 ve směru na Prostějov je po odpolední nehodě šesti aut u Pustiměře na Vyškovsku průjezdný. Na otevření druhého pruhu policisté stále pracují, řidiči jezdí odklonem přes...

21. července 2024  14:31,  aktualizováno  16:49

Dělníci se denně sápou do kopce, líčí záchranu Děviček jejich milovník

Děvičky jsou jeho celoživotní srdcová záležitost. Jako rodák z blízkých Starovic, kterého fascinuje historie, archeologie a genealogie, navštěvuje jihomoravskou ikonu od dětství. Přestože více než tu...

20. července 2024  12:15

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...