Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tábory pro Němce, symbol české odplaty. Zemřely v nich tisíce lidí

  9:16
Dosud o nich diskutovali jen historici. V souvislosti s vyhnáním třiceti tisíc německy mluvících Brňanů na konci května 1945 se ale začíná také připomínat, že v internačních táborech Češi trýznili a zabíjeli často nevinné civilisty jenom proto, že mluvili německy.

Dvanáctého května 1945 vítají čeští Brňané prezidenta Beneše, snímek z Náměstí svobody. | foto: Archiv autora Jaroslava Ostrčilíka

Historici odhadují počty obětí v táborech na stovky až tisíce.

„V Brně krátce po válce panovala značně napjatá atmosféra. Po náletech tu zůstalo mnoho zničených domů a řada lidí neměla kde bydlet. Problémem bylo i zásobování,“ myslí si historik David Kovařík. Řada lidí také přišla při okupaci o příbuzné a známé. Češi se tak začali mstít svým německým sousedům. Ti se stali lidmi druhé kategorie.

Podle nařízení úřadů museli všichni Němci od šesti let nosit na rukávu bílou pásku, aby byli na první pohled identifikovatelní. „Nesměli používat veřejné dopravní prostředky, někde museli chodit mimo chodníky,“ popisuje historik Tomáš Staněk v knize Perzekuce 1945. Němci měli také zakázáno vlastnit rozhlasový přijímač, používat telefon, chodit do kina a restaurací. Nakupovat mohli jen hodinu před zavřením obchodů. Nesmělo se vyučovat v německém jazyce.

Padesát tisíc Němců

V Brně se přitom před příchodem fronty zdržovalo kolem padesáti tisíc Němců, část jich utekla před Rudou armádou. Zůstali jen ti, kteří neměli kam jít nebo se považovali za nevinné. Především ženy, děti, invalidé a staří lidé. Ty Brňané vyhnali v divokém odsunu na konci května.

Když Češi zabíjeli Němce: „Krev jsme museli slízat“

Je květen 1945. Po válce. Brno. Německé ženy a dívky jsou na noc odváděny na „loupání brambor“. Němci musí nosit bílou pásku s písmenem N. Hrobník z tábora za pár dnů odveze 1 800 mrtvých. Vrcholem řešení „německého problému“ v Brně je pak pochod smrti. Začal přesně 20 dnů po válce.

Asi pět tisíc lidí ale zůstávalo v internačních táborech a v Kaunicových kolejích. Bývalá nacistická věznice, kde gestapo popravilo 1 300 českých vlastenců, se hned po osvobození stala vězením pro kolaboranty a nacisty. Ale také pro stovky nevinných lidí, které policie nebo armáda zatkla na ulici jenom proto, že nosili bílou pásku.

Symbol odplaty Kaunicovy koleje v Žabovřeskách se staly synonymem msty na brněnských Němcích. „Byl jsem tam pět měsíců a několikrát denně mě mlátili. Tak jsem přišel o zuby. Často nás v noci vyháněli z pokojů, museli jsme běhat po čtyřech a štěkat jako psi,“ popsal Josef Brandejsky ve vzpomínkové knize Němci ven! Die Deutschen raus!

„Ve světnici byly stěny, strop, podlaha a matrace potřísněny krví, neboť každou noc byli vězni do krve mláceni. V mé světnici jich jedné noci bylo zabito pět,“ vzpomínal Brandejsky.

Bití Němců jako divadlo

Stejně jako se chodily německé ženy za protektorátu dívat na popravy českých vlastenců v Kaunicových kolejích, ani Češi si nenechali po osvobození ujít tuto příležitost. „Každý večer se tu shromažďovaly celé davy zvědavců, kteří při každé ráně radostně hulákali a povzbuzovali bijce oplzlými řečmi,“ popsal další svědek Leopold Stehlik.

Ačkoli fungovala věznice v Kaunicových kolejích jen několik měsíců, od května do září 1945, zemřelo zde na následky mučení nejméně tři sta lidí. Pohřbeni byli v hromadných hrobech na Ústředním hřbitově a v Purkyňově ulici v Králově Poli. Přesný počet obětí není dosud znám.

Zvěrstva, kterých se dopouštěli čeští dozorci, neušla pozornosti dobového, především nekomunistického tisku. „V roce 1947 zahájila Státní bezpečnost vyšetřování poválečných událostí v Kaunicových kolejích, avšak nikdo nebyl ani postaven před soud. Po únoru 1948 bylo vyšetřování zastaveno úplně,“ popsal historik David Kovařík.

Tábory pro civilisty Němci byli zavíráni i do internačních táborů. Těch bylo několik: největší v Maloměřicích, nejobávanější na Malé Klajdovce, menší byly v Černovicích a Komárově, v řečkovickém zámečku nebo na výstavišti. Váleční zajatci byli v Obřanech a nemocní lidé v Bohunicích. V Kobližné ulici v centru města byl pracovní tábor. A němečtí sirotci museli do zařízení v Jundrově. Většina byla zrušena do roku 1948, z některých se pak ale staly komunistické lágry.

Tábory byly přestupním místem, kde se shromažďovali lidé na nucené práce a čekali zde na oficiální odsun z Československa. „Byly pro civilní obyvatele, ale nebyli tam jen zločinci,“ vysvětlila Dagmar Smolejová Viceníková, která poměry v táborech rozebrala v diplomové práci před osmi lety. Vycházela z dosud nezveřejněných dokumentů v Archivu města Brna.

Malé děti do čtyř let zemřely na podvýživu

Podmínky v táborech byly katastrofální, lidé měsíce dostávali jen kousek chleba a vodu a chodili v hadrech. „Bylo tu internováno i mnoho matek s malými dětmi. Všechny malé děti do čtyř let zemřely na podvýživu, bylo jich určitě přes sto. Také moje dítě tam zemřelo, bylo mu patnáct měsíců,“ napsala Marta Wölfelová.

 „Když jsem se zeptala, kde bude pohřbeno, dostala jsem od hlídky ránu do hlavy, až jsem omdlela,“ svědčila v Dokumentech k vyhnání Němců z českých zemí o svém pobytu v táboře na Klajdovce.

I když se násilí proti nevinným německým civilistům dopouštěly stovky Čechů, odsouzený byl pouze jediný. Jan Kouřil, obávaný dozorce z Kaunicových kolejí a Klajdovky, kterého po emigraci do Německa poznaly jeho oběti. U soudu v Karlsruhe dostal 15 let.

  • Nejčtenější

Vrátili se problémoví Romové, zmínila starostka. Komunita chce její rezignaci

26. dubna 2024  16:13

Vlnu nevole a odsouzení rozpoutala svými výroky na adresu Romů poslankyně a starostka brněnských...

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Basketbalistky USK zvládly třetí finále bez problémů, titul mají na dosah

26. dubna 2024  19:30,  aktualizováno  21:17

Basketbalistky USK Praha porazily doma ve třetím ligovém finále Žabiny Brno 83:61. V sérii vedou...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

Za hudbu musíme bojovat, lidé si chtějí zážitek prožít pospolu, říká šéfdirigent

26. dubna 2024

Premium Začínal jako klavírista ve školním souboru, postupně vedl orchestry po celém světě a před šesti...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...