Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

V Břeclavi pětinásobně zdraží teplo, dodavatel městu vypověděl smlouvu

  12:40
Pětinásobnou cenu za teplo a teplou vodu budou od října platit lidé v Břeclavi, které zásobuje městská společnost Teplo Břeclav. Nečekaně jí totiž vypověděl smlouvu dodavatel zemního plynu, u nějž měla ceny zafixované na dva roky, a reálně tak hrozilo odpojení více než dvou tisíc domácností. Firma musela rychle najít nového dodavatele, ovšem již za ceny, které odpovídají dnešnímu trhu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Už na jaře roku 2020 Teplo Břeclav vypsalo výběrové řízení na dodavatele zemního plynu pro rok 2022 a 2023. Vítězně z něj vzešla společnost NWT, která se zavázala dodávat plyn v cenách do 450 korun za megawatthodinu. Přibližně rok a půl poté ale společnost přišla s navýšením ceny.

„Zaslala nám návrh dodatku smlouvy, kde nám navrhla zvýšení řádově na dva tisíce korun za megawatthodinu. Po řadě jednání jsme jim částečně vyšli vstříc tak, jak jsme mohli v rámci zákona o zadávání veřejných zakázek. O třicet procent zvýšili původně vysoutěžené ceny,“ vrací se na počátek celé anabáze jednatel společnosti Teplo Břeclav Martin Marták.

Do dohody Břeclavští včlenili dovětek, že jakékoliv další okolnosti, které by mohly cenu plynu ovlivnit, ať už jde o covid či válku, bere NWT na sebe.

Od začátku letošního roku společnost plyn skutečně dodávala. O to překvapivější pak pro Břeclav bylo, když 9. září Teplu Břeclav do datové schránky přišla informace, že společnost NWT nahlásila u operátora trhu s energií OTE, že dodávky pro Břeclav končí.

Než se Teplu Břeclav podařilo ověřit, že to tak skutečně je, přihlásil se i provozovatel sítě – společnost Gasnet s tím, že za dva dny bude Teplo Břeclav odebírat plyn neoprávněně.

„Tato situace byla velmi náročná. Okamžitě jsme začali hledat dodavatele plynu, který nám vůbec umožní vyrábět teplo a teplou vodu. Po několika dnech se nám to podařilo, avšak za ceny, které jsou dnes na trhu. A ty jsou řádově deseti až dvanáctinásobně vyšší, než na jaké jsme měli uzavřený kontrakt se společností NWT,“ konstatuje Marták.

Při přepočtu na cenu vyrobené tepelné energie to tedy znamená pro koncové odběratele zvýšení z 628 korun za gigajoule na 3 030 korun za gigajoule – tedy asi pětinásobek. Vyšší cenu bude 2 800 domácností, tedy asi osm tisíc lidí, platit už od října.

„Tato situace nás netěší. Jediné, co jí může pomoct, je avizované zastropování cen. Po něm by došlo k jejich snížení,“ říká Marták, i když si netroufá odhadovat, o kolik by cena klesla.

Nově dva dodavatelé zemního plynu

Zemní plyn nově do Břeclavi dodávají dvě společnosti – maloodběratelům EPET, velkoodběratelům SPP. „Můžu přiznat, že jsme měli velký problém vůbec nějakého dodavatele sehnat. Podařilo se nám to jen díky osobním známostem. Ani velká pětka největších dodavatelů nám nebyla schopna dát nabídku,“ naznačuje jednatel Tepla Břeclav s tím, že na trhu momentálně platí jakýsi stop stav.

Doufá, že jakmile zavládne příznivější situace, získá Teplo Břeclav ve výběrovém řízení lepší nabídku.

Podle právního zástupce Tepla Břeclav Michala Šilhánka už jednání společnosti NWT prověřuje Energetický regulační úřad. Do stejné situace jako Břeclav totiž postavila například i Vrbno pod Pradědem.

„Připravujeme i další právní kroky, zejména co se týče náhrady škody, která Teplu Břeclav od této chvíle vzniká minimálně v rozdílu cen za megawatthodinu plynu. Výši budeme vyčíslovat měsíc po měsíci, až budeme znát přesnou spotřebu plynu,“ uvedl Šilhánek.

Jak upozorňuje, Teplo Břeclav se zachovalo jako řádný hospodář, když si už v roce 2020 zasmluvnilo ceny na rok 2022 a 2023. „Očekávalo, že dodavatel plynu NWT si tyto dodávky v předpokládaném objemu zasmluvní, kapacity plynu si nakoupí, jak je u seriózních společností zcela standardní. Patrně se tak nestalo,“ domnívá se.

Společnost NWT se brání, že smlouvy s oběma městy byly uzavřeny v době, kdy byl všeobecný dostatek zemního plynu a ceny se p[ohybovaly mnohem níže. V důsledku války na Ukrajině a následných sankcí proti Rusku však došlo k přerušení do té doby fungujících obchodních i dopravních tras a cena plynu tak enormně vzrostla. V srpnu už její velkoobchodní cena činila 6 421 korun za megawatthodinu.

„Plnění závazků NWT a.s. ze smlouvy s teplárnami se tak stalo – přes dlouhodobé úsilí naší společnosti – objektivně nemožným, protože za dané situace jsme jednoduše přestali být schopni zemní plyn za účelem následných dodávek pro teplárny v režimu smluv s daným teplárnami obstarat,“ uvedla mluvčí společnosti Klára Vítková. „Ztráty z daných obchodů jsme nesli dlouhé měsíce z vlastních zdrojů, takový postup se však ukázal být dále neudržitelný, když tyto ztráty jsme dále nebyli schopni pokrýt,“ dodala.

  • Nejčtenější

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plány na brněnský park čelí kritice, zahrádky mají po 75 letech zmizet

Klikatící se pěší cesty propojující Vaňkovo a Mendlovo náměstí, atraktivní „levitující“ chodník či využití objektu...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlágr pro Pardubice, Kometa znovu propadla. Olomouc vyloupila Třinec

Napínavý šlágr úterního programu hokejové extraligy patřil Pardubicím, které v dohrávce jedenadvacátého kola přetlačily...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Referendum o pískovně. Exstarosta Brna-Černovic sbírá podpisy pod petici

Černovická pískovna je lukrativní firma, kterou velmi netypicky ovládá městská část Brno-Černovice, a nikoli přímo...

Motorkář dostal tolik krve, kolik se daruje za den ve třech nemocnicích

Za pouhých 12 minut proteče hadičkou do odběrového vaku 450 mililitrů červené tekutiny, která zachraňuje životy. Počet...

Průtah Slavkovem u Brna je po opravě hotový, řidiči projíždějí padesátkou

Řidiči ve Slavkově u Brna si po dvou letech užívají plynulý průjezd ulicemi. Kvůli opravě hlavní silnice přes centrum...

Minulostí Hodonína provede děti komiks, hrdinou je anděl z městského znaku

S historií města od dob Přemyslovců, kdy Hodonín obdržel městská privilegia, až po současnost seznámí zejména děti...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...