Podle Svobody by prý pomohlo, pokud by i muslimské země byly otevřené ke křesťanům. Například v Turecku, které usiluje o vstup do EU, podle Svobody mají mnohdy křesťané problém postavit si svůj kostel.
"Já si velmi vážím pravověrného muslima, protože to je člověk, který bere vážně to, co vyznává, což je možná společnosti prospěšnější než nevyznávat nic," řekl Svoboda.
Předseda křesťanských demokratů by uvítal, kdyby země jako Turecko byly stejně otevřené jako Evropa. "Teď a za těchto okolností si myslíme, že to (otevření mešity v Brně) není zralé," dodal Svoboda. - čtěte také Mešita není ani na papíře, ale lidovci už před ní varují
Místopředseda KDU-ČSL David Macek už v pondělí uvedl, že ho znepokojují slova některých českých muslimů. Například Vladimír Sáňka v příručce Povolené a zakázané v islámu podle Macka uvádí, že muslimové nemusí poslouchat nikoho, kdo nehlásá islám. Příručka dále ukládá trest smrti pro nevěrné ženy a odpadlíky od islámu, uvedl Macek.
"Pokud se bude toto všechno objevovat, tak muslimská komunita nemůže počítat s naší podporou při nějakém rozšiřování prostor v Brně," řekl Macek.
Zástupce brněnské islámské nadace Muníb Hasan v pondělí uvedl, že brněnští muslimové v minulosti vždy odmítali jakýkoli radikalismus či útlak. Podle něj je soužití muslimů s Brňany bezproblémové. To tvrdí i Macek a dodává, že Brno je velmi tolerantní město. Jedna mešita nicméně podle něj stačí.
Mešita je v ČR kromě Brna také v Praze. Brněnský islámský svatostánek byl otevřen před 11 lety jako první muslimská modlitebna v Česku. Schází se v ní přibližně 120 vyznavačů islámu. Jejich počet vzrůstá.