Zástupce brněnské islámské nadace Hassan Muneeb s ním nesouhlasí. Připomněl, že brněnští muslimové v minulosti vždy odmítali jakýkoli radikalismus či útlak.
Podle místopředsedy KDU-ČSL Davida Macka lidovci, mnohdy křesťansky založení, uznávají svobodu náboženského vyznání. Některé požadavky islamistů ho však prý znepokojují.
Mešita ještě není ani na papířeJe to jen vize, říká představitel brněnských muslimů |
Například Vladimír Sáňka v příručce Povolené a zakázané v islámu podle Macka uvádí, že muslimové nemusí poslouchat nikoho, kdo nehlásá islám. Příručka dále ukládá trest smrti pro nevěrné ženy a odpadlíky od islámu, řekl dnes Macek.
Hasan zdůraznil, že jde o věty vytržené z kontextu. Podle něj je navíc nutné posuzovat nikoli názory jednotlivců, ale učení samotných církví. "Jedna věc je tolerance a druhá věc je totalita. Takové skupině by se na jižní Moravě nemělo vycházet vstříc," dodal Macek.
Česká republika by podle něj neměla opakovat chyby západní Evropy, kam se v minulosti řada vyznavačů islámu nastěhovala a nyní se tam jejich komunity střetávají s majoritní společností.
Macek: Změnil by se kulturní reliéf Brna
Minaret, který by mohl být součástí zamýšlené mešity v Brně, by navíc podle Macka změnil kulturní reliéf města. Muslimové ale nikdy nechtěli stavět tuto věž v obvyklé velikosti. Chtěli jen, aby měla jejich modlitebna věžičku připomínající minaret.
Předseda islámské nadace se domnívá, že by záměr výstavby nové mešity v Brně mohl být využit jako předvolební téma v současné kampani.
mešity v črMešita je kromě Brna také v Praze. Brněnský islámský svatostánek byl otevřen před 11 lety jako první muslimská modlitebna v Česku. Schází se v ní přibližně 120 vyznavačů islámu. Jejich počet vzrůstá. |
Muslimové dnes mají mešitu ve Vídeňské ulici v Brně a chtěli by si postavit druhou. Současná modlitebna už brněnským muslimům nestačí. Je malá, schází prostory pro studium a přednášky.
Muneeb připomněl, že dosavadní soužití muslimů s Brňany je naprosto bezproblémové. Při loňském desátém výročí otevření mešity jim muslimové rozdali na znamení přátelství 3 653 růží. Za každý den, kdy byla po deset let muslimská modlitebna ve městě v činnosti, darovali jednu.