Na jihu Moravy řešili dvanáctiletého opilce. Předsevzetí plní posilovny

  9:52aktualizováno  9:52
Silvestr přinesl na jižní Moravě požáry a zraněné, dokonce i těžce opilé dvanáctileté dítě. Přesto byl podle záchranářů klidnější než obvykle. Příchod nového roku pociťují i jazykové školy či fitness centra. Novoroční předsevzetí zvyšují tržby.

V centru Brna probíhaly bujaré oslavy, noční oblohu rozsvítily dělobuchy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Přelom roku nepřinesl jen nová předsevzetí, ale také více zásahů záchranářů. V souvislosti s oslavami řešili v kraji 183 případů, to je o padesát více než loni. Většinou ale šlo o drobná zranění. Vážnější potíže nemuseli řešit ani policisté.

"Vystresované zaběhnuté psy, kteří se polekali odhozených rachejtlí, odchytávali strážníci ještě ve středu dopoledne. Městská policie přijala desítky hovorů od lidí, kteří se báli o své zdraví či zaparkovaná auta kvůli všudypřítomné pyrotechnice. Letošní veselí však bylo i přesto poklidnější, než je obvyklé," potvrdil také mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Hasiči vyjížděli celkem na 31 míst. Pyrotechnika totiž zapalovala popelnice či kontejnery. Ve srovnání s loňským rokem je to o osm zásahů méně.

Záchytka mívá na přelomu roku méně práce

Nejvážnější zranění způsobila dopravní nehoda ve Velkých Pavlovicích. V autě se šesti lidmi ho utrpěla mladá žena, která skončila v umělém spánku v bohunické nemocnici.

Podle zdravotníků byl ale největším problémem tradičně alkohol. "Ošetřili jsme patnáct osob intoxikovaných alkoholem a někteří z nich byli mladiství, nejmladší dítě mělo dvanáct let. Téměř každý ošetřený pacient byl pod vlivem alkoholu," dodala mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Protialkoholická záchytná stanice v brněnských Černovicích byla přesto téměř prázdná.

"O silvestru máme pacientů spíš méně než obvykle. Řekl bych, že policie je k lidem možná tolerantnější a nevozí nám sem každého. V průměru tu máme asi pět lidí," konstatoval primář Jiří Pokora z černovické psychiatrické léčebny.

Fitness-centra čekají nával

"Novoroční předsevzetí si nedávám. Nefungují," tvrdí v anketě MF DNES shodně ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová či sládek pivovaru Černá Hora Vlastimil Zedek.

A odborníci jim dávají za pravdu. Že v roce 2014 budou více sportovat či konečně se naučí anglicky, si ale přesto řekly tisíce Jihomoravanů. Alespoň podle výhledu obchodníků.

"V lednu mají lidé o jazyky u nás zvýšený zájem, hlavně o angličtinu," uvedla například zástupkyně ředitele jazykové školy Pelikán Marcela Mitana.

Ještě více klientů přibude jihomoravským fitness-centrům. "Zaznamenáme až třicetiprocentní nárůst zájmu. Je to tak půl na půl, jedna půlka si rovnou kupuje permanentku, jiní zůstávají u jednotlivého vstupného," vysvětlil trenér z brněnského Fitness 3000.

S novým rokem však souvisí i bilancování nad smyslem vlastního života. "Nejvíce sebevražd není oproti obecnému povědomí o vánočních svátcích, ale v první den nového roku. Je to dáno očekáváními spojenými s přelomem roku i bilancování životní situace," popsal vedoucí laboratoře sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví Ladislav Csémy.

Jižní Morava je však hned po Vysočině krajem s nejnižším počtem sebevražd. Boj lidé svádějí se svými zlozvyky, třeba kouřením.

"Lidé dle našich zkušeností ale začnou volat až tak po čtrnácti dnech od začátku nového roku. První dva týdny totiž ještě většinou ve stresu cigaretu potřebují, během druhé poloviny ledna a února už ale evidujeme o čtvrtinu větší zájem lidí přestat kouřit," informuje Iva Hrnčiříková, poradkyně pro odvykání kouření z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Pokud člověk však chce ve svém životě něco změnit, měl by to podle brněnského psychologa Jiřího Brančíka ale udělat hned a nový rok si jako záminku nebrat.

"Když si člověk dá předsevzetí, že něco začne až k určitému termínu, tak se spíš ujišťuje nadějí, že se k něčemu rozhodl. Reálně to ale není schopen ani ochoten udělat. Pro náš život nemá nějaké datum hlubší význam," dodává Brančík.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Opilý návštěvník hudebního klubu pil hostům nápoje a pokousal barmana

Ilustrační snímek

Nezvladatelného návštěvníka brněnského hudebního klubu museli v sobotu nad ránem krotit zdejší strážníci. Opilý muž...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz