Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Primátor Onderka po dvou letech v čele Brna: Vystřízlivěl jsem

  17:48aktualizováno  1. listopadu 8:20
Před dvěma lety v listopadu domluvil Roman Onderka (ČSSD) na brněnské radnici překvapivou koalici s lidovci, zelenými a sdružením Brno2006. A poslal tak ODS po 16 letech do opozičních lavic. Nyní má za sebou polovinu volebního období.

Primátor Brna Roman Onderka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vládu čtyřkoalice hodnotí kladně. Ale přiznal, že po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění. "Těžké momenty v roli primátora? Třeba když nedokážu lidem vysvětlit svoji myšlenku tak dobře, aby pro ni hlasovali," říká primátor.

Nejste teď, po krajských volbách, tak trochu ve stínu svého stranického kolegy a budoucího hejtmana Michala Haška?
Právě naopak.

Co to znamená?
Mám dobrý pocit z dobře odvedené práce. Sociální demokracie dokázala voličům, ve volební zkratce, co chce dělat, co chce napravit a jak se chce chovat. A to se myslím povedlo. A jsem rád, že Michal Hašek uspěl. Je to stranický kolega, ale taky kamarád.

Zrušení regulačních poplatků v Nemocnici Milosrdných bratří

V městské Nemocnici Milosrdných bratří a ve dvou poliklinikách v Brně možná pacienti nebudou platit regulační poplatky.
Sociálnědemokratické vedení města v čele s primátorem Romanem Onderkou se inspirovalo předvolebním tahem stranického kolegy, budoucího hejtmana Michala Haška, který chce zrušit poplatky v nemocnicích zřizovaných krajem.
"Oslovilo mě to a uvažujeme o tom. Diskutoval jsem o tom s mým náměstkem (bývalým ředitelem Milosrdných bratří Danielem Rychnovským z KDU-ČSL – pozn. red.) a je možné, že nějaké změny příští rok nastanou," potvrdil Onderka.
Konkrétnější být nechtěl. Jak přesně by zrušení poplatků vypadalo a jak by se to promítlo do rozpočtu nemocnice a poliklinik, totiž ještě neví.
Jeho náměstek pro zdravotnictví Rychnovský však už chystá první krok. "Dohodli jsme se, že nejprve vyčíslíme, kolik peněz poplatky přinášejí do městského zdravotnictví. Odhaduji, že celkem to bude ročně zhruba 10 až 12 milionů korun. Ale tohle číslo musíme upřesnit. A hlavně pak musíme vyřešit, odkud bychom chybějící peníze vzali," sdělil Rychnovský.
Město navíc letos poprvé nezvýšilo dotaci pro Nemocnici Milosrdných bratří. Musí se tak sama vyrovnat se zdražováním a inflací. "Teď mají poplatky od pacientů jako další příjem do rozpočtu," přiznal Rychnovský.
Jiný problém podle něho je, že na území města Brna je většina lůžek ve státní Fakultní nemocnici a v nemocnici u svaté Anny. "Takže někde budou stejně lidé muset platit," podotkl náměstek.
Ministerstvo zdravotnictví považuje nápad pouze za zvyšování tlaku na plošné zrušení poplatků. "Ať už by chtěl místo pacientů hradit poplatky kraj nebo město, je to obcházení zákona a znevýhodňování ostatních pacientů," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.
Ani opoziční ODS se nápad nezamlouvá. "Bez širší podpory v zastupitelstvu města jde o čirý populismus," uvedl zastupitel strany Pavel Blažek.

Až dosud vládla Jihomoravskému kraji koalice ODS a lidovců. Ale teď, minimálně dva roky, bude Brno i kraj pod vedením ČSSD. Jak budou pro Brno ty další dva oranžové roky vypadat?
Někdy nezáleží na stejné barvě, ale na komunikaci a na lidech, kteří sedí na jednotlivých postech. Ať ve městě nebo na kraji. Přesto si ale myslím, že ten vztah bude lepší, než byl doposud. Už proto, že s Michalem Haškem se známe dlouho, máme poměrně dost stejných názorů.

Hašek nastoupil do předvolební kampaně i povolebního vyjednávání podobně jako před čtyřmi lety vy. Rázně, sebevědomě. Vy už jste ale ve funkci primátora dva roky. Nepřešel vás ten počáteční optimismus, že všechno bude a všechno půjde?
Optimismus ne, ten politik musí mít. Spíš přišlo trošku vystřízlivění a otevření očí na nějakou věc. Občas věci trvají o něco déle, než by si člověk přál, ta zdlouhavá jednání a přípravy jsou věci, které mě tak trochu obtěžují.

Co máte konkrétně na mysli?
Když člověk přichází do funkce, má vizi, jak by chtěl některé věci urychlit. A jsou úkoly, které se dají splnit rychle, třeba změna jízdného v městské hromadné dopravě pro seniory.

A pak jsou tady třeba stadiony...
Ano, to už je o územním plánu, o přípravě projektu, technicko-ekonomickém zadání, financování a to všechno jsou procesy, které trvají roky, a většinou se jich politik, který se do toho pustí, nedočká. Budu velice rád, pokud se některé z těchto vizí naplní aspoň v tom, že se nám je podaří odstartovat v tomto volebním období.

Před dvěma lety jste řekl, že v roce 2009 bude hotová víceúčelová hala, a v tuto chvíli už měly být odstraněny ruiny hokejové haly za Lužánkami. Obojí má skluz.
Hala měla být postavená spíše v roce 2010 a ten projekt stále žije. Jsem přesvědčený, že to je jediná cesta pro Brno, jak může mít novou halu pro 10 tisíc diváků. Nejen pro hokej, který si novou halu zaslouží, ale i pro jiné sporty nebo třeba koncerty. Stále je platné usnesení rady města o záměru stavby této haly. Jsem přesvědčen, že do roku 2010 najdeme investora a budeme moct odklepnout základní kámen.

A jak to vypadá s ruinami fotbalového stadionu a hokejové haly za Lužánkami?
Co se týká polorozbořené hokejové haly, ta by měla zmizet z Lužánek ještě letos a na jaře tam postavíme kluziště. Právě probíhá výběrové řízení na firmu, která ty ruiny odklidí. Během měsíce se začne pracovat a do konce roku to bude vyklizené. A ta hrůza už nebude hyzdit město Brno.

Řekněte konkrétní termín. Kdy budou fanoušci chodit na nový stadion na fotbal?
V listopadu bude hotový projekt na opravu. S výstavbou se začne od příštího roku, nejprve přípravnými kroky, jako jsou různá povolení až po výběrové řízení na zhotovitele. S ukončením stavby počítám v roce 2011.

Další problém, který se prolíná celými dvěma lety vaší vlády Brnu, je chátrající vila Tugendhat. Před dvěma lety jste tvrdil, že se začne opravovat. Ale neděje se nic. Řeší se jen v soudních síních.
Doufám, že soudní spory už skončily. Máme pravomocná rozhodnutí soudu. Záleží teď na Brně, jak bude dál postupovat, a nezbude nic jiného než v co nejkratší době zahájit opravu. Ale situace není jednoduchá. Máme projekt od firmy Omnia, ale soudy vyhrál pan architekt Sapák. A my budeme muset najít řešení.

Už máte představu, jestli i přes rozhodnutí soudu použijete stávající projekt?
Rámcovou představu mám. Ale nezlobte se, že ji neřeknu nejdřív do médií. Musíme to nejdřív probrat s koaličními partnery.

A jak se s odstupem díváte na převod Úrazové nemocnice? Stále jste přesvědčen, že to nezatíží městský ani krajský rozpočet?
Krok, který Brno chtělo udělat pro záchranu téhle nemocnice, udělalo. Teď se to musí rozhodnout v Poslanecké sněmovně. Brno a jeho rozpočet to samozřejmě může zatížit, ale v řádu deseti milionů. Úrazová nemocnice je jedna z mála nemocnic v republice, které umí hospodařit. Brno má dvě polikliniky a nemocnici a otázku zdravotnictví umíme řešit.

Vraťme se trochu do politiky. Před dvěma lety jste poměrně neočekávaně sestavil čtyřkoalici a také už nastalo několik momentů, kdy to uvnitř koalice skřípalo. Když se nyní ohlédnete, nelitujete toho spojení?
Není to o litování. Prostě se to stalo. A vládnutí čtyřkoalice bylo pro Brno prospěšné, Brňané to mohou vidět na vlastní oči. V rodině i ve vládě dochází k tomu, že se s partnerem ne vždy shodnete, přichází spory a vyhrocené situace. Ale zatím je vidět, že stávající vláda je kvalitní, protože se partneři dokázali domluvit. Když se ohlédnu za těmi dvěma lety, musím říct, že vláda uspěla.

Řeknete to i za dva roky, až budeme hodnotit celé čtyřleté volební období?
Bude záležet na situaci, co přinese čas. V životě i v politice. Důležité pro mě je, aby politici plnili sliby, a to i v takových podmínkách, kdy nevládnou sami.

Když jste u těch slibů, Michal Hašek před volbami sliboval zrušení poplatků v krajských nemocnicích. Nebudete se v Brně inspirovat?
Uvažuji o tom.

Má to uvažování nějaké konkrétní obrysy?
Oslovilo mě to. V poslední době jsem o tom diskutoval s mým náměstkem a je možné, že k nějakým změnám během příštího roku dojde. Ale nechci předbíhat.

Co považujete za nejsilnější momenty vaší vlády?
Ty pozitivní. Byly dva. Jeden dává člověku takovou jakoby větší hrdost a to je návštěva prezidentů v Brně, kdy se primátor může chlubit svým městem, ve kterém žije a na které je hrdý. A druhý moment je, že Brno má v dnešní době nejkvalitnější ekonomiku od roku 1989.

Můžete to něčím podložit?
Má nejlepší krátkodobý i dlouhodobý rating, který probíhá každoročně. A to je pro fungování města důležité. Ale za ty dva roky mě těšily i drobnosti. Třeba když mě lidé zastaví na ulici a řeknou: Tohle děláte dobře a tohle špatně.

A posloucháte je?
Musím je poslouchat. Pokud politik nemá zrcadlo a žije ve skleněném krunýři mimo realitu, je to předzvěst toho, že brzo už politikem nebude.

A co považujete za těžké momenty v křesle primátora?
První moment bylo určitě zpochybnění volby primátora hned po volbách. Pak spor o vilu Tugendhat. A pak také malé prohry, které přichází. Třeba to, že nedokážu lidem vysvětlit svoji myšlenku tak dobře, aby pro ni hlasovali.

Počítáte k těm ne úplně příjemným situacím i dobu, kdy kvůli vztahu s vámi odešla první náměstkyně Barbora Javorová a nahradil ji Daniel Rychnovský?
Určitě to nebyla jednoduchá situace. Z té politické strany nebyla ani příjemná.

Už jste rozvedený?
Rozvádím se.

A na závěr použiji slova vašich kritiků: někdy působíte až moc sebevědomě. Máte někdy i slabé chvilky?
Jestli se mě ptáte, zda vcházím do kostela sebevědomě, tak určitě ne. Jsou místa, kde lidem sluší pokora. Jestli se ptáte, zda když vidím děti v nemocnici, vyplave na povrch politické skořápky cit, tak říkám ano. Ale pokud se ptáte, zda za město Brno jedná sebevědomý primátor, říkám ano. Primátor totiž má být podle mého názoru sebevědomý.

Ptám se na to, jestli ten sebevědomý primátor má i chvilky, kdy není tak silný, jak se snaží působit.
Každý z politiků má slabé chvilky a slabiny, které se snaží zakrýt. Je to proto, aby je nemohl zneužít například soupeř na politické půdě. A každý z nás si někdy sedne, podívá se do zrcadla a řekne si: sakra, těch šedin nějak přibývá. Mě nevyjímaje.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Po krátké nemoci zemřel Vojtěch Adam, který měl být rektorem. Bylo mu 42 let

22. května 2024  11:24

Mendelova univerzita truchlí za Vojtěcha Adama, který v pouhých dvaačtyřiceti letech podlehl krátké...

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bezklíčové auto uvěznilo kojence, ale obvyklý trik selhal. Hasiči rozbili okno

23. května 2024  12:35

Nejmodernější technologie zradily ve středu odpoledne řidičku na parkovišti před hobbymarketem v...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

Brnem po čtrnácti letech prošel duhový průvod, ty minulé narušili odpůrci

25. května 2024  18:17

V sobotu odpoledne prošel brněnskými ulicemi duhový průvod oslavující queer komunitu, kterého se...

Svým způsobem jsme svazáky infiltrovali, líčí ochránce přírody vznik Brontosaura

25. května 2024  13:22

Do pomoci přírodě se projektant železničních tratí Josef Ferenc aktivně zapojil už jako...

Klukům fandím, říká Král. Zdařilá sezona mu k MS nepomohla, teď myslí na NHL

25. května 2024  10:25

Sezonu ve finském Lahti měl blanenský rodák Filip Král tak povedenou, že minimálně v pozvánku do...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...