Co do počtu lidí v ulicích se dnes Mikulov rozroste více než osminásobně. Na jubilejní sedmdesáté Pálavské vinobraní přijede na 60 tisíc lidí.
Na sociálních sítích se ještě čile obchoduje s permanentkami a poslední opozdilci shánějí ubytování. Většinou marně. Hotely a penziony obsazují místa na tento zářijový víkend i rok dopředu. Poslední nadějí, kam složit hlavu, jsou stanová městečka. I ta jsou ale často přeplněná.
Letos se budou lidé ubytovávat až ve 14 kilometrů vzdálených Pasohlávkách. „Přidali jsme třetí stanové městečko v autokempu Merkur, kde je 1 200 míst pro stany a karavany. Do Mikulova jsme sjednali kyvadlovou dopravu, takže se lidé zdarma dostanou tam i zpět až do půlnoci,“ informovala Lenka Křivánková z pořádající Mikulovské rozvojové.
Město už od začátku týdne žije přípravami. V ulicích se objevují kovové zábrany, které nasměrují dopravu i vstup lidí do placených zón. Už dnes v poledne se očekával první nápor návštěvníků.
„Zájem je obrovský, a to i přesto, že se letos zvýšilo vstupné,“ podotýká Křivánková. V prázdninovém předprodeji lidé letos lístky sehnali za 550 korun, tedy o 60 dráž než loni. Na místě budou permanentky na celý víkend stát 600 korun.
Půjde o výjimečný ročník, věští vinaři
Návštěvníci se mají na co těšit. Vinobraní je hlavně oslavou nové úrody vína a s tou jsou jihomoravští vinaři, na rozdíl od jiných zemědělců, velmi spokojení. „Kvalita se zatím jeví jako nadprůměrná, úroda je srovnatelná s loňským rokem, který také poznamenaly jarní mrazy,“ tvrdí Zdeněk Fibich, hlavní enolog vinařské skupiny Vinifera.
5 tipů MF DNES
Další informace najdete na stránkách Pálavského vinobraní zde. |
I podle Pavla Vajčnera, šéfa Znovínu Znojmo, se lidé mají na co těšit. „Určitě půjde o zajímavý, výjimečný ročník. Tepla bylo hodně, hrozny jsou vyzrálé, nebudou mít tolik kyselin, cukry jsou už teď hodně vysoké. Střídaly se teploty, tři čtyři dny teplo, pak zase chladno, takže by měla být i aromata,“ vyzdvihuje.
Kromě vína a oblíbeného burčáku čeká na návštěvníky spousta zábavy. Pódia už v Mikulově vyrostla na šesti místech, v některých ulicích se program výrazně rozšiřuje. To stěžejní se ale odehraje hlavně na Náměstí a v amfiteátru.
Dnes tu vystoupí třeba Ondřej Ruml, Jana Kirschner či David Koller. Zítra zase Čechomor, No Name, Mig 21, Jelen nebo Václav Neckář.
Stálicí zůstává historický program - sobotní průvod připomínající vysvobození krále Václava IV., kterému z vězení ve Vídni pomohl majitel mikulovského panství Jan z Lichtenštejna. Královnu ztvární znovu herečka Chantal Poullain, byť se tím průvod výrazně vzdaluje historické správnosti. Při vysvobozování krále totiž nebylo pro ženy místo.
„Byla to vojenská záležitost. Šli krást krále z vězení. Nevěděli předem, že se to obejde bez boje,“ vysvětluje Václav Hortvík, historik z okresního archivu v Mikulově.
Novinkou letošního Pálavského vinobraní bude třeba oživlá křížová cesta v podání studentů pražské AMU při nedělním výstupu na Svatý kopeček. Nebo sobotní noční ohňostroj věnovaný právě kulatému výročí. Jeho sedm dekád mapuje i nová výstava na zámku. Tamtéž vznikne artová stěna, na níž se budou výtvarně podílet všichni návštěvníci. Každá vstupenka na vinobraní zároveň slouží jako poukaz do Aqualandu Moravia.
Jídlo jako ve středověku
Komu pálavská zábava nepostačí, může to dohnat za týden na Znojemském vinobraní, kam se chystá ještě víc lidí než do Mikulova.
Jeho největší novinkou je středověká krčma s pokrmy připravenými podle receptů z doby Jana Lucemburského. Menu nabídne například huspeninu z divočáka, zauzenou poctivou klobásu, kapří šišky s pepřem nebo jehněčí na rožni. A stejně jako ve středověku se bude jíst jen rukama nebo lžící.
Organizátoři museli řešit i to, jak se vypořádat s EET. „Při vstupu na nádvoří hradu obdrží každý svůj vlastní konzumní lístek. Pokud se vydá přímo do krčmy, bude se mu na něj zapisovat útrata. Tu pak uhradí u východu z nádvoří, kde obdrží účtenku,“ vysvětluje Petr Irmann za Gato production.
Středověká krčma je šestou historickou scénou vinobraní. Třídenní multižánrový program se odehraje na celkem třinácti scénách a tradičně nabídne nejen unikátní průvod krále Jana Lucemburského, ale i oblíbené koncerty. Tentokrát vystoupí Vojta Dyk a B-Side Band, Vašo Patejdl, Michal Hrůza nebo Ewa Farna.