Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

ANALÝZA: Rizika pro brněnskou arénu rostou, může jí konkurovat i hala ve Vídni

  13:15
Vzletné vize Brna na využití nové multifunkční arény, jejíž výstavba je plánována na výstavišti, mohou zhatit nejen vysoké náklady, ale také konkurence z Prahy i Vídně. Například hudební kapely si budou moct vybírat, zda zahrají v Brně nebo v nedalekém hlavním městě Rakouska, kde podobná aréna má stát také.
Hala by neměla sloužit jen hokejistům Komety, ale i dalším sportům či kulturním...

Hala by neměla sloužit jen hokejistům Komety, ale i dalším sportům či kulturním akcím. (rok 2020) | foto: Vizualizace A PLUS a Arch.Design

Vedení Brna opakovaně hovoří o plánované sedmimiliardové aréně na výstavišti jako velké příležitosti, opozice naopak mluví o černé díře na peníze, především kvůli nákladům na provoz. Po dvou neúspěšných pokusech najít soukromého provozovatele si totiž Brno bere provoz na sebe, respektive na účelově založenou společnost Arena Brno. Firma je však po půl roce stále víceméně prázdnou schránkou bez expertů, kteří by fungování takového kolosu zvládli řídit.

„V současné době jsme v procesu stanovení počtu kmenových zaměstnanců a zajištění služeb formou outsourcingu (zajištění části provozu externí organizací – pozn. red.),“ uvedl bez bližších podrobností mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Město už má vybranou stavební firmu a podepsanou smlouvu, stále však čeká na poslední potřebné „razítko“ od Evropské komise, jestli se vůbec může za veřejné peníze do takové akce pustit a nenaruší tím společný trh. Před měsícem si evropští úředníci vyžádali další doklady.

Evropští komisaři si pro schválení brněnské arény vyžádali další podklady

Podle zjištění MF DNES se před dvěma lety o provoz haly zajímala v Česku možná jediná firma, která má s tímto byznysem v takovém měřítku zkušenosti, a to společnost Bestsport spadající do holdingu PPF a provozující pražskou O2 arenu.

Jenže z možné spolupráce sešlo. „V rámci předběžných rozhovorů se současným majitelem brněnského hokejového týmu jsme nenašli společnou řeč, a proto jsme se rozhodli dále se rozhovorů či soutěží neúčastnit,“ potvrdil pro MF DNES šéf O2 areny Robert Schaffer.

Evropský trh je přesycený

Podle něj je obecně v podobných stáncích nutné uzavřít dohodu s majitelem hokejového týmu, jenž bude halu využívat pro mistrovské zápasy a který tak přirozeně tvoří významnou část programové skladby, jako je to v případě O2 areny pražská Sparta.

Jenže v Brně hrála velkou roli osobnost a ambice majitele hokejové Komety a od loňského podzimu rovněž zastupitele za ODS Libora Zábranského, který plánoval, že bude arénu provozovat sám prostřednictvím Komety. Z toho ale nakonec sám vycouval a město marně hledalo kohokoli jiného.

Potenciální rizika ovšem nepramení jen z toho, že si Brno uvázalo na krk provoz takového stánku. Problémem je i přesycenost trhu. Politici sice říkají, že široko daleko podobná hala není, to se však na situaci dívají pouze optikou Moravy. Schaffer poukazuje na to, že je nutné trh sledovat z perspektivy celého evropského kontinentu. „Už dnes je po Evropě více arén, než jsou kapely schopné během koncertní šňůry odehrát. To znamená, že arény si vzájemně konkurují a vyhrávají logicky ty, kde umělci při jedné zastávce vydělají nejvíce peněz,“ poznamenal.

Nejen Praha, konkurovat bude také Vídeň

A to hraje do karet Praze. Tamní hala je větší, na koncerty pojme až 20 tisíc návštěvníků, zatímco ta v Brně má mít kapacitu kolem 13 tisíc. Účinkující tak může díky tomu získat více peněz, navíc můžou být při větším množství diváků i nižší ceny vstupenek, jelikož se náklady rozpočítají mezi více lidí. A kupní síla Prahy díky nadprůměrným mzdám je vyšší než na Moravě. Otázkou tak je, jestli by za lístky vůbec lidé z regionu s hůře placenými místy než v hlavním městě utratili požadované sumy.

Praha navíc v následujících letech nemusí být jediným velkým a dnes nejbližším konkurentem. Tím se stane Vídeň. „Vznikne u nás nejen výrazný architektonický počin, ale také jedna ze tří nejlepších evropských hal,“ prohlásil už koncem roku 2021 vídeňský radní Peter Hanke.

V Rakousku začali novou halu plánovat zhruba ve stejné době jako v Brně a zažívají tady i podobné trable. Zahájit stavbu chtěli už předloni, stejně jako zněly první termíny v Brně. Jenže ani jim se nedaří sehnat provozovatele, jenž má být zároveň spoluinvestorem.

Brno dál marně hledá provozovatele arény, ani podruhé se nikdo nepřihlásil

Původně jeho jméno chtěli oznámit na konci minulého roku, to se však nestalo. Podle zpráv rakouských médií ze začátku letoška se stále hledá. Až poté chce vídeňská radnice odhalit upravený harmonogram výstavby i zvýšené náklady, které se dnes šplhají v přepočtu až k sedmnácti miliardám korun. Původně oznámená částka byla přitom na třetině.

Teď to jsou tak trochu závody, kdo bude mít halu první, jestli Brno, nebo Vídeň. I kdyby však ta v Rakousku vyrostla až později, v hledáčku agentur nejspíš rychle předčí tu brněnskou. Stěžejní kritérium, jímž se podle Schaffera světové kapely řídí, je totiž kapacita, jež bude ve Vídni vyšší. Rakouská metropole přitom nesbírá výhody jen plánovanou velikostí haly, ale i dostupností díky dálniční síti nebo mezinárodnímu letišti, kterému Brno zcela jistě nemůže konkurovat.

Nedostižný cíl: přiblížit se pražské O2 areně

Ačkoli s kapacitou 13 tisíc diváků bude brněnská hala dosahovat jen zhruba dvou třetin pražské O2 areny, počtem akcí se má dostat do pěti let na 75 procent největšího českého stánku. Alespoň s tím počítá ekonomický provozní model, jejž si město nechalo vypracovat. Magistrát jej odmítl poskytnout, redakce MF DNES má však jeho základní obrysy k dispozici.

Brno spoléhá především na to, že hala bude žít ze sportu, zejména zápasů Komety, na něž by mohlo chodit téměř dvakrát více fanoušků, než umožňuje stávající stadion. Otazník visí nad tím, kolik budou stát lístky včetně permanentek pro věrné fanoušky. Kometa se navíc v uplynulé sezoně nemohla chlubit, že na ni bývá vyprodáno. Zatímco v Brně chodilo na hokej průměrně lehce přes šest tisíc lidí, na Spartu v Praze chodí do O2 areny téměř jedenáct tisíc diváků.

Vedení Brna si slibuje, že přitáhne do nové haly i další sporty. Mezi nimi můžou být třeba MMA zápasy, protože organizace Oktagon už projevila o pronájem haly před časem zájem. Její galavečery se však konají i v Praze. Počtem koncertů a společenských akcí se Brno chce do pěti let od otevření pohybovat na široké škále od patnácti do třiceti. U O2 areny byla ze zhruba stovky akcí v loňském roce kulturních asi polovina, z nichž jen třicet se dostalo nad deset tisíc návštěvníků, tedy na počet blížící se kapacitě plánované brněnské haly.

„Dále se počítá se zhruba dvěma korporátními akcemi ročně,“ dodal mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. V O2 areně jsou přitom rádi, když mají jednu takovou za rok. A to ve městě, kde na rozdíl od Brna sídlí větší a bohatší firmy. (mos)

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rathův komplic Kott na úplatcích získal desítky milionů. Půjde na svobodu

Manipuloval tendry na rekonstrukce středočeských nemocnic, gymnázia i zámku. Na úplatcích si přišel prokazatelně na...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Kometa ztrácí kouče, ale hlavně kredit. V klubu vládne nezdravé ovzduší

Čtrnáct roků uběhlo od nováčkovské sezony hokejistů Komety v extralize, jejichž porážky tehdy odnesl trenér Vladimír...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

Podzimní výlety na jižní Moravě: kraj láká na rozhledny i vinobraní

Podzim na jihu Moravy láká na vinobraní, ale i na výlety – třeba na rozhledny nad vinohrady. Nejvíce jich je ve...

Místo uhlí „vytěží“ z bývalých dolů vodu, díky turbíně vyrobí elektřinu

Vodní zdroje z bývalých jihomoravských dolů už nepřijdou nazmar, poslouží na výrobu energie nebo k zalévání zeleně, aby...

Starosti pro vinaře. Nadprůměrně teplé léto snížilo úrodu, klesl i zájem o výkup

Neobvykle horké léto se nepříznivě podepsalo na letošní úrodě hroznů. Ty jsou sice podle průzkumu Vinařské unie...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...