Z Brna létá nová linka do Itálie. Žádané je i Abú Zabí, ukázala studie

  13:11aktualizováno  13:11
Brusel, Řím, Barcelona či Lvov. Tam všude už mohla mířit letadla s cestujícími z brněnského letiště. Jenže to nevyšlo. Vedení kraje, které se snaží do Tuřan aerolinky nalákat, jedná dál. Jak daleko je, ale prozradit nechce. Za poslední rok se podařilo vyjednat alespoň linku do italského Bergama.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Letiště v Bergamu slouží zejména pro nízkonákladové aerolinky a leží zhruba 50 kilometrů od Milána. Blízko je to z něj i do Alp a k oblíbenému Gardskému jezeru.

Linka začala fungovat na konci října a létá vždy v neděli a ve středu tam a zpět. První let strojem se 189 místy využilo 181 cestujících. „Podobně obsazené byly i následující lety,“ poznamenala mluvčí brněnského letiště Kateřina Pichalová.

Hejtman Bohumil Šimek (ANO) si nové spojení pochvaluje. „Je to významný krok naší společné strategie rozšiřovat počty pravidelných linek pro obyvatele a turisty,“ zdůraznil.

O dalších linkách mlčí

Kam dál bude možné letecky z Brna cestovat, ale hejtman zatím nechce prozradit. Obává se, aby jednání neskončila stejně jako před rokem, kdy rumunská nízkonákladová letecká společnost Blue Air nečekaně ukončila komunikaci a z připravované dohody sešlo.

„Zatím nechci být konkrétní. Jednáme o podobných linkách, o které jsme stáli už před rokem. Nejprve jsme leteckým společnostem zadali okruh asi dvaceti destinací, které jsme si představovali jako vhodné pro cestující z Brna. Pak jsme výběr zúžili na deset a teď vyjednáváme o pěti až šesti nových linkách, které jsou reálné asi od března. Více neprozradím, protože bych se zachoval neseriózně k obchodním partnerům,“ nastínil Šimek.

O konkrétních destinacích vyjednává hejtmanství také na základě výsledků analýzy. Studii za více než půl milionu korun nechala za krajské peníze vypracovat Jihomoravská rozvojová společnost, která má vyjednávání o leteckých linkách na starosti. Nikterak nečekaně se ukázalo, že Brnu se vyplatí linky do velkých evropských měst.

„Analýza vytyčila právě těch dvacet destinací, o kterých jsme jednali s leteckými společnostmi. Kam chtějí lidé z Brna cestovat, je asi jasné. Prioritně do nejvýznamnějších evropských měst. Nicméně nejvíce mě překvapilo, že se ve zmiňovaném výběru objevilo například druhé nejlidnatější město Spojených arabských emirátů Abú Zabí,“ poznamenal jednatel Jihomoravské rozvojové společnosti Daniel Mahovský.

Data o milionech cestujících

Němečtí autoři analýzy vycházeli například z dat leteckých společností. „Sledují pohyby milionů cestujících z Bratislavy a Vídně, odkud létají Jihomoravané. K dispozici měli i data od celníků,“ nastínil Mahovský, který podobně jako hejtman nechce o vyjednáváních příliš hovořit.

Z brněnského letiště tak v současné době létají pravidelné linky do Mnichova, na londýnský Stansted a do Bergama. Linka do Mnichova létá dvakrát denně každý všední den a jeden let má v rozpisu i v neděli. Do Anglie míří letadla každý den mimo úterý a středy.

Promlouvat do vyjednávání o linkách plánuje i nová koalice složená z ODS, Pirátů, KDU-ČSL a ČSSD, která brzy obsadí brněnský magistrát. Podle Petra Kratochvíla (ODS), jenž se pravděpodobně stane brněnským radním pro dopravu, se musí Brno zaměřit na spojení s významnými evropskými dopravními uzly, aby bylo schopné konkurovat okolním letištím.

V dubnu také krajští zastupitelé odhlasovali založení obchodní společnosti pod názvem GSA Moravia, v níž má kromě Jihomoravské rozvojové společnosti podíl také firma Letiště Brno. Jejím úkolem je přilákat do Brna další dopravce.

Největší jihomoravské město totiž dlouhodobě bojuje o cestující například s Bratislavou, která navíc spustila velkou marketingovou kampaň. Zaplatili si billboardy i polepy tramvají, prostřednictvím kterých lákají na lety do Barcelony, Bruselu, Říma, Paříže i na Ukrajinu.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz