KRIMIPOMNÍČKY: Oholil se a zapnul spínač. Neznámý chtěl vraždit proudem

Seriál   20:00aktualizováno  20:00
Stačilo málo a přišel život. Brňana se dodnes neznámý pachatel před deseti roky pokusil zabít elektřinou. Na kolo auta mu připevnil vodič vysokého napětí. Muž si naštěstí všiml jiskření a rychle z místa vycouval.

Vůz, na který v Brně dosud neznámý pachatel přes kolo připojil kabel s vysokým napětím. | foto: archiv Vladimíra Matouška

Případ se stal 19. srpna 2006 v ranních hodinách v brněnské městské části Žabovřesky. Někdo se na úpatí Wilsonova lesa vloupal do trafostanice, kde namontoval elektrický vodič na spínač vysokého napětí.

„Ten ve vzdálenosti asi 60 metrů od trafostanice připevnil na pravé přední kolo zaparkovaného osobního automobilu Ford Focus,“ přiblížil emeritní vrchní komisař Vladimír Matoušek z krajského ředitelství jihomoravské policie.

Fotogalerie

„Když řidič nasedl do vozidla, sepnul neznámý pachatel primitivní spínač a na kolo vozidla procházel elektrický proud vysokého napětí. Řidič zpozoroval jiskření před přední kapotou vozidla, proto z místa rychle vycouval a odjel domů,“ doplnil Matoušek.

Útok přitom podle všeho nebyl cílený, muž si auto vybral náhodně. Řidič o tom, co se odehrálo, povyprávěl svému známému a požádal ho, aby zajistil kontrolu trafostanice. Nakonec zavolali také policisty, kteří místo činu začali prohledávat.

V trafostanici se našel strojek i děravé ponožky

Na místě, kde měl poškozený zaparkované auto, byly patrné stopy hoření na asfaltové vozovce. Policisté také zjistili, že neznámý pachatel v trafostanici vysokého napětí vytrhal elektrické vodiče v rozvodné skříni.

Tyto napojil na spínač a druhý konec upevnil na přední kolo automobilu. „V době, kdy seděl muž v autě, pachatel spínač sepnul. Policisté došli k závěru, že se ho pokusil tímto způsobem usmrtit,“ podotkl Matoušek.

Policisté na místo zavolali také soudního znalce na elektrotechniku. Ten zjistil, že neznámý pachatel pospojoval více kusů různých druhů elektrických vodičů. „Usoudil, že svým jednáním mohl muže v autě skutečně zabít,“ zavzpomínal kriminalista ve výslužbě.

Kriminalistické pomníčky

Trafostanici důkladně prohledali policejní technici. Našli tam vlasy či licousy rezavé barvy a elektrický holicí strojek, kterým se pachatel na místě činu pravděpodobně stříhal a holil.

Dále se na místě našly staré děravé ponožky, původně bílé barvy, roztrhaný román Bitva od výrazné postavy stalinistické éry české kultury Václava Řezáče, dva golfové míčky, úlomek kamenné soli, odřezané kousky černé izolace z elektrických vodičů, střep ze zrcátka a elektrické vodiče různých druhů a délek.

„Tyto věci nechal v trafostanici pachatel. Prozkoumáním stop došli kriminalisté k závěru, že to byl muž. Jeho profil DNA je uložený v národní databázi,“ poznamenal Matoušek.

Svědkyně slyšela praskání větví, muže však neviděla

Kriminalisté také vyslechli lidi, kteří blízko trafostanice bydleli. Jistá svědkyně uvedla, že když byla na návštěvě u své známé doma v ulici Jana Nečase, slyšela zhruba půl hodiny před půlnocí praskání větví z blízkého lesa. Připadalo jí to, jako by se v lese někdo pohyboval.

Nejčtenější krimipomníčky

Jednalo se právě o místo, kde neznámý pachatel instaloval elektrické vodiče na větve stromů. Šlo ale o neosvětlenou část lesoparku, proto k popisu pachatele svědkyně nemohla uvést žádné informace.

Vyšetřovatelé vyslechli také poštovní doručovatelky i personál zdejšího hotelu. Jako podezřelého vytipovali muže, který bydlel v azylovém domě a do Wilsonova lesa chodil uklízet psí exkrementy.

„Prodával také železný šrot. V minulosti se svým známým například ukradl radiátory na úřadě městské části Komín. Po porovnání jeho DNA s tím, co technici nalezli v trafostanici, však kriminalisté vyloučili, že má podíl také na pokusu o vraždu,“ uvedl Matoušek.

A proč se nepodařilo případ objasnit? Podle Matouška se zřejmě jedná o pachatele, který pocházel z jiného města či kraje a v Jihomoravském kraji se zdržoval v roce 2006 přechodně. „Policisté zatím nenašli svědka, který by je navedl správným směrem,“ vysvětlil.

Podle Matouška se tento muž pravděpodobně vloupal v roce 2006 do dalších trafostanic v Brně: na začátku srpna v objektu vily Stiassni v ulici Marie Pujmanové, na konci srpna v Bystrci ve Větrné ulici a pak v říjnu ve Foerstrově ulici. Svoje postřehy a informace ke zveřejněnému případu mohou lidé zatelefonovat na číslo 974 622 421.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky
Premium

Jak může matka zabít své dítě? Brňané zastavují na místě vraždy

Parkoviště za benzinkou na Hněvkovského ulici v Brně se stalo místem jednoho nejhrůznějších činů, jaké si dokážeme...

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Karel mého syna požádal o věnování, vzpomíná fanoušek na setkání s Gottem

V zástupu lidí, kteří se dnes na pražském Žofíně naposledy rozloučí s Karlem Gottem a položí květiny, bude stát i...

Jen soukromí investoři nás nezaplatí, říká šéf vědeckého centra Ceitec

Pět let už fungují dva moderní pavilony v univerzitním kampusu v brněnských Bohunicích, které jsou jádrem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz