Vůz, na který v Brně dosud neznámý pachatel přes kolo připojil kabel s vysokým napětím. | foto: archiv Vladimíra Matouška

KRIMIPOMNÍČKY: Oholil se a zapnul spínač. Neznámý chtěl vraždit proudem

  • 12
Stačilo málo a přišel život. Brňana se dodnes neznámý pachatel před deseti roky pokusil zabít elektřinou. Na kolo auta mu připevnil vodič vysokého napětí. Muž si naštěstí všiml jiskření a rychle z místa vycouval.

Případ se stal 19. srpna 2006 v ranních hodinách v brněnské městské části Žabovřesky. Někdo se na úpatí Wilsonova lesa vloupal do trafostanice, kde namontoval elektrický vodič na spínač vysokého napětí.

„Ten ve vzdálenosti asi 60 metrů od trafostanice připevnil na pravé přední kolo zaparkovaného osobního automobilu Ford Focus,“ přiblížil emeritní vrchní komisař Vladimír Matoušek z krajského ředitelství jihomoravské policie.

Fotogalerie

„Když řidič nasedl do vozidla, sepnul neznámý pachatel primitivní spínač a na kolo vozidla procházel elektrický proud vysokého napětí. Řidič zpozoroval jiskření před přední kapotou vozidla, proto z místa rychle vycouval a odjel domů,“ doplnil Matoušek.

Útok přitom podle všeho nebyl cílený, muž si auto vybral náhodně. Řidič o tom, co se odehrálo, povyprávěl svému známému a požádal ho, aby zajistil kontrolu trafostanice. Nakonec zavolali také policisty, kteří místo činu začali prohledávat.

V trafostanici se našel strojek i děravé ponožky

Na místě, kde měl poškozený zaparkované auto, byly patrné stopy hoření na asfaltové vozovce. Policisté také zjistili, že neznámý pachatel v trafostanici vysokého napětí vytrhal elektrické vodiče v rozvodné skříni.

Tyto napojil na spínač a druhý konec upevnil na přední kolo automobilu. „V době, kdy seděl muž v autě, pachatel spínač sepnul. Policisté došli k závěru, že se ho pokusil tímto způsobem usmrtit,“ podotkl Matoušek.

Policisté na místo zavolali také soudního znalce na elektrotechniku. Ten zjistil, že neznámý pachatel pospojoval více kusů různých druhů elektrických vodičů. „Usoudil, že svým jednáním mohl muže v autě skutečně zabít,“ zavzpomínal kriminalista ve výslužbě.

Trafostanici důkladně prohledali policejní technici. Našli tam vlasy či licousy rezavé barvy a elektrický holicí strojek, kterým se pachatel na místě činu pravděpodobně stříhal a holil.

Dále se na místě našly staré děravé ponožky, původně bílé barvy, roztrhaný román Bitva od výrazné postavy stalinistické éry české kultury Václava Řezáče, dva golfové míčky, úlomek kamenné soli, odřezané kousky černé izolace z elektrických vodičů, střep ze zrcátka a elektrické vodiče různých druhů a délek.

„Tyto věci nechal v trafostanici pachatel. Prozkoumáním stop došli kriminalisté k závěru, že to byl muž. Jeho profil DNA je uložený v národní databázi,“ poznamenal Matoušek.

Svědkyně slyšela praskání větví, muže však neviděla

Kriminalisté také vyslechli lidi, kteří blízko trafostanice bydleli. Jistá svědkyně uvedla, že když byla na návštěvě u své známé doma v ulici Jana Nečase, slyšela zhruba půl hodiny před půlnocí praskání větví z blízkého lesa. Připadalo jí to, jako by se v lese někdo pohyboval.

Nejčtenější krimipomníčky

Jednalo se právě o místo, kde neznámý pachatel instaloval elektrické vodiče na větve stromů. Šlo ale o neosvětlenou část lesoparku, proto k popisu pachatele svědkyně nemohla uvést žádné informace.

Vyšetřovatelé vyslechli také poštovní doručovatelky i personál zdejšího hotelu. Jako podezřelého vytipovali muže, který bydlel v azylovém domě a do Wilsonova lesa chodil uklízet psí exkrementy.

„Prodával také železný šrot. V minulosti se svým známým například ukradl radiátory na úřadě městské části Komín. Po porovnání jeho DNA s tím, co technici nalezli v trafostanici, však kriminalisté vyloučili, že má podíl také na pokusu o vraždu,“ uvedl Matoušek.

A proč se nepodařilo případ objasnit? Podle Matouška se zřejmě jedná o pachatele, který pocházel z jiného města či kraje a v Jihomoravském kraji se zdržoval v roce 2006 přechodně. „Policisté zatím nenašli svědka, který by je navedl správným směrem,“ vysvětlil.

Podle Matouška se tento muž pravděpodobně vloupal v roce 2006 do dalších trafostanic v Brně: na začátku srpna v objektu vily Stiassni v ulici Marie Pujmanové, na konci srpna v Bystrci ve Větrné ulici a pak v říjnu ve Foerstrově ulici. Svoje postřehy a informace ke zveřejněnému případu mohou lidé zatelefonovat na číslo 974 622 421.