Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zadržené mučili ve vaně, popisuje historik v nové knize o brněnském gestapu

  15:05
Brutální metody brněnského gestapa popisuje historik Vladimír Černý v nové knize. Nahého muže nebo ženu například posadili do vany, do které pak střídavě napouštěli ledovou a horkou vodu. Přeživší měli do konce života psychické potíže.
Adolf Hitler mluví z balkonu Nové radnice v Brně. (17. března 1939)

Adolf Hitler mluví z balkonu Nové radnice v Brně. (17. března 1939) | foto: Archiv města Brna

Tato problematika stála doposud stranou pozornosti badatelů. „Asi proto, že k ní existuje velké množství pramenů. Sám jsem materiály shromažďoval několik let. Mám okopírovaných asi tři sta tisíc stránek dokumentů, a zdaleka nemám všechno,“ přiznává Vladimír Černý, uznávaný odborník z Masarykovy univerzity.

Řídicí úřadovnu mělo gestapo v budově právnické fakulty. Když se blížil konec války, snažili se jeho členové důležitých dokumentů o jejich činnosti zbavit. „Zbylo toho ale ještě poměrně dost. Hlavně v Moravském zemském archivu, kde je i seznam zaměstnanců brněnského gestapa. Řadu materiálů má i  Archiv bezpečnostních složek v Praze a Kanicích u Brna. Využil jsem také záznamy v německém Spolkovém archivu, který má hlavní sídlo v Berlíně,“ tvrdí Černý.

Brňané ve službách gestapa

Brněnské gestapo mělo přibližně osm set členů. Velitelů se od dob nacistické okupace u brněnského gestapa vystřídalo pět. Nejdéle stál v čele v letech 1941 až 1944 vládní rada Wilhelm Nölle. Přičemž nejníže v hierarchii byli řidiči a sekretářky.

„Ve službách byla i řada brněnských Němců, kteří ale zastávali nižší funkce. Pracovali třeba právě jako řidiči, kteří vozili výše postavené gestapáky. Dále pak sloužili jako dozorci vězňů v Kounicových kolejích. Pokud chtěli dosáhnout vyšších hodností, jako například kriminální asistent, museli absolvovat policejní kurz přímo v Berlíně. Potom mohli postupovat výš na pozici vrchního kriminálního asistenta či tajemníka,“ přibližuje historik, jak to v brněnském gestapu fungovalo.

U gestapa se ujali i brněnští Němci, kteří byli doposud nezaměstnaní. Dostávali stálý plat, který byl daný tabulkami. Také měli nárok na ubytování – řada gestapáků žila přímo v budově právnické fakulty. Dále dostávali příděly cigaret i alkoholu.

V Brně bylo po válce zatčeno a drženo 150 členů gestapa. Několik jich ve vyšetřovací vazbě spáchalo sebevraždu. „Báli se, že dostanou trest smrti nebo doživotí. V Brně bylo popraveno 43 příslušníků gestapa, což byla asi třetina souzených,“ podotýká Černý.

Brutální vanový výslech

Brutalita metod, které nacisté používali během výslechů, byla děsivá. V Brně byl asi nejhorší takzvaný vanový výslech. Nahého muže nebo ženu posadili do vany, do které pak střídavě napouštěli ledovou a horkou vodu. „V této pozici pak pod velkým tlakem vstřikovali vodu hadicí do úst, nosu a uší. Dotyčného přitom ještě mlátili pendrekem nebo pěstmi po celém těle. Máme svědectví, že lidé, kteří to přežili, měli do konce života psychické potíže,“ popisuje Vladimír Černý.

Období let 1939 až 1940 ještě nebylo tak hrozné. Zostřené výslechy museli povolit v Berlíně. Vyšetřovaný člověk tehdy dostal maximálně patnáct ran holí do zadní části těla. Ale postupem okupace byly metody výslechu stále brutálnější. 

Narůstající počet zatčených si přitom vynutil budování nových vězeňských zařízení na území města Brna. Vedle již existujících dvou věznic z dob první Československé republiky využili nacisté k vězeňským účelům hrad Špilberk, zabavené budovy Kounicových a Sušilových studentských kolejí a nedaleko sídla řídicí úřadovny vyrostl barákový tábor Pod kaštany. Kounicovy koleje se nakonec staly největší policejní věznicí gestapa na Moravě a během okupace jimi prošlo přes třicet tisíc vězňů pocházejících z mnoha moravských měst a obcí. Brněnské gestapo bylo velmi úspěšné v odhalování odbojářů.

„Vytvořili takzvanou volavčí síť, postavenou na konfidentech. Byli to bývalí odbojáři, které gestapo donutilo ke spolupráci. Všechno, co zjistili, hlásili Němcům. Zatkli tak tisíce lidí, stovky skončily na popravišti,“ připomíná Černý.

Mezi oblíbená místa, kde se nacisté v Brně scházeli, patřila Alfa pasáž i kavárna Slavia. „Tam například 29. února 1940 zatkli jednoho z velitelů odbojové organizace Obrana národa Bohuslava Všetičku, když se večer stavil s manželkou na kávu,“ popisuje autor ojedinělé publikace.

Brněnské Němce a přívržence nacismu včetně členů gestapa přijel v březnu 1939 pozdravit i sám vůdce Adolf Hitler. Z jeho návštěvy se dochovaly stovky fotografií.

 „Jeho návštěva se dá poměrně podrobně dobře zrekonstruovat i včetně toho, co tenkrát řekl. Turné po obsazeném pohraničí započal už v říjnu 1938. V Brně se zdržel jen několik hodin. Chtěli mu věnovat první dochovaný výtisk konšelského práva Brna ze 14. století, které vycházelo z německého práva. Hitler však prohlásil, že co bylo ve zdech stovky let, ať tam zůstane, a dar odmítl,“ připomíná ještě Černý, jehož knihu lze nyní sehnat v knihkupectvích. Napsal ji ve spolupráci s Archivem města Brna a Moravským zemským muzeem.

  • Nejčtenější

Po krátké nemoci zemřel Vojtěch Adam, který měl být rektorem. Bylo mu 42 let

22. května 2024  11:24

Mendelova univerzita truchlí za Vojtěcha Adama, který v pouhých dvaačtyřiceti letech podlehl krátké...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bezklíčové auto uvěznilo kojence, ale obvyklý trik selhal. Hasiči rozbili okno

23. května 2024  12:35

Nejmodernější technologie zradily ve středu odpoledne řidičku na parkovišti před hobbymarketem v...

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

Brnem po čtrnácti letech prošel duhový průvod, ty minulé narušili odpůrci

25. května 2024  18:17

V sobotu odpoledne prošel brněnskými ulicemi duhový průvod oslavující queer komunitu, kterého se...

Svým způsobem jsme svazáky infiltrovali, líčí ochránce přírody vznik Brontosaura

25. května 2024  13:22

Do pomoci přírodě se projektant železničních tratí Josef Ferenc aktivně zapojil už jako...

Klukům fandím, říká Král. Zdařilá sezona mu k MS nepomohla, teď myslí na NHL

25. května 2024  10:25

Sezonu ve finském Lahti měl blanenský rodák Filip Král tak povedenou, že minimálně v pozvánku do...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÝ SERVIS NJ + AJ / HOMEOFFICE (45 - 50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...