Ze zámku čněly kulomety, armáda mohla z Račic řídit odpor vůči Hitlerovi

Seriál   5:06
Pokud by se na přelomu září a října roku 1938 Československo vzepřelo mnichovskému diktátu a šlo do války, byla by obrana státu řízena ze zámku v Račicích na Vyškovsku. Sídlil tam totiž hlavní štáb armády.

Nejpotupnější dny své kariéry prožívali před 80 lety českoslovenští vojáci. Po mnichovské dohodě západních velmocí s Hitlerem vyklízeli pohraniční pevnosti, které obsadili při mobilizaci 23. září.

Snad nejhůře se ale cítili ti, kteří měli obranu státu na starosti, nejvyšší důstojníci z hlavního štábu. Ti už několik dní intenzivně připravovali vojenské operace na zámku v Račicích na Vyškovsku, který při mobilizaci zabrali a udělali si v něm sídlo velení.

„Není to tak úplně známá věc, ale Račice se tehdy staly z pohledu vojenského nejdůležitějším místem v republice. Jádro štábu tvořilo asi tisíc vojáků a důstojníků. Sešli se tu čtyři generálové, včetně hlavního velitele operujících armád Ludvíka Krejčího. Protože se všichni na zámek nevešli, musely se jednotlivé složky hlavního štábu rozptýlit i po Vyškově a okolí. Nicméně mozek armády sídlil a pracoval v Račicích,“ popsal historik Okresního archivu ve Zlíně Pavel Šrámek.

V podzámčí v budově místní školy se usadilo ještě velitelství telegrafního vojska a velení polní pošty našlo útočiště v budově hostince Střelec, ze kterého je dnes penzion.

Byl to právě Krejčí, kdo už na jaře 1938, v době narůstajícího napětí mezi Československem a sousedním Německem, rozhodl o přemístění hlavního štábu právě do Račic. Mělo to své výhody i nevýhody. O nich hovoří ve svých pamětech zástupce přednosty operačního oddělení hlavního velitelství plukovník Josef Fetka.

Bílá budova na kopci

„Umístění hlavního velitelství bylo sice poněkud problematické, protože budova zámku byla bílá a na kopci a navíc to byl rakouský majetek, avšak Němci předpokládali, že hlavní velitelství je v Kroměříži. Ale na tento omyl by stejně brzy přišli,“ popsal Fetka.

Pozornost podle něj vzbuzovala i velká koncentrace vojáků v malém městečku s tisícovkou obyvatel.

Na druhou stranu místo leželo stranou všech dopravních a průmyslových center a zámek obklopovaly hluboké lesy Drahanské vrchoviny.

Přípravy na přesun vojska probíhaly už od dubna. Nejvyšší důstojníci sem dorazili až po mobilizaci – 25. září. Generál Krejčí ještě o den později.

V knize o dějinách obce, kterou sepsala místní obyvatelka a historička Dagmar Stryjová, promlouvají i pamětníci událostí, například tehdy sedmnáctiletý Josef Horníček. Ten dokonce popsal, jak to na zámku vypadalo.

„Z věží byly vystrčeny kulomety a do jeho okolí byl omezen přístup. Všude byly telefonní dráty a kabely, plno automobilů a koní. Ze zámku byla probourána přes hradbu podzemní chodba a k ní byla postavena stráž. Z rohové místnosti jídelny po odklopení podlahy vedlo točité schodiště do podzemní chodby pod celým traktem zámku až do kulaté zvonice, odkud se dále rozvětvovala do terénu a do parku, aby bylo možno v případě nutnosti zámek rychle opustit,“ vylíčil Horníček ve svém vyprávění v roce 2000.

Důstojníci si strhávali vyznamenání

Během mobilizace shromáždilo Československo kvalitně vyzbrojenou armádu, která měla více než milion vojáků. Ta německá ale měla o půl milionu mužů více a v případě tanků a letadel převyšovala československý arsenál několikanásobně.

Přesto byli vojáci všichni připravení bránit Československo proti nepříteli. Ještě 29. září se na společné schůzce v Račicích zástupci nejvyššího velení usnesli, že není možné připustit kapitulaci.

Kde se v roce 1938 usadil hlavní štáb armády

  • Zámek Račice – nejdůležitější operační oddělení štábu
  • Hostinec Střelec v Račicích – velení polní pošty
  • Pístovice – organizační oddělení
  • Vyškov – zpravodajské oddělení, silniční doprava, velitel hlavního stanu, hlavní ústředna hlásné služby
  • Luleč – materiální oddělení
  • Mlýn Chobot v Nemojanech – velitelství letectva
  • Drnovice – velení intendanční služby (péče o ubytování, finance, výstroj)
  • Přerov – dopravní oddělení

„Zaznělo také přesvědčení, že československé branné síly jsou schopny i několik týdnů čelit nepříteli a umožnit tak spojencům zasáhnout účinně do boje,“ popsal Šrámek.

S tímto poselstvím měl odjet Krejčí do Prahy. Ten také o den později dostal telegram, že se má okamžitě dostavit na Pražský hrad.

O stanovisku vedení armády se tam s ním ale nikdo nebavil. Místo toho přišel úplně jiný rozkaz. Stáhnout československá vojska ze všech pozic a uvolnit pohraničí Němcům.

„Podle pamětí zámeckého klíčníka Johana Steinbauera zoufalí a hluboce roztrpčení štábní důstojníci strhávali z prsou vyznamenání, na něž byli dříve tak pyšní, a házeli je na zem,“ poznamenala Stryjová.

A podobně reagovali i vojáci před račickou radnicí. Podle pamětníků měli v očích slzy.

Podle rozkazu se ale hlavní štáb na začátku října začal stěhovat z Račic. Jeho poslední zbytky městečko opustily 8. října. Místo nich se na zámek nastěhovalo velení armády severní Moravy v čele s generálem Vojtěchem Lužou.

Ten měl paradoxně opačný úkol – dohlížet na postupné vyklizování pohraničních území a zabezpečování nové hranice okleštěného Československa; 23. října armáda nadobro opustila Račice a už se sem nevrátila.

Po válce se dostal zámek do rukou československého státu, protože poslední majitel Philipp von Schoeller byl Rakušan a po zabrání Rakouska se stal automaticky říšským Němcem.

Zámek postupně měnil majitele. Tím současným je společnost e-Finance, která ho přebudovává na hotel s wellness centrem.

„Snažíme se ale postupovat s maximálním respektem k jeho bohaté historii,“ poznamenal zástupce společnosti Miroslav Pala.

Faktem je, že nechybělo mnoho a zámek ani městečko už vůbec nemusely existovat. Právě poslední majitel Schoeller se dozvěděl, že v Kottingbrunnu u Vídně čekala bojová letka na povel srovnat Račice se zemí ve chvíli, kdy by mnichovská jednání skončila krachem.

Loučím se. Nemohu jinak, napsal četař Hrad v pevnosti K-S 14 v roce 1938

Arnošt Hrad na snímku z roku 1936

VIDEO Před 81 lety spáchal četař Arnošt Hrad sebevraždu v pěchotním srubu K-S 14 na okraji Králík. Nemohl...

V Novém Jičíně vítaly wehrmacht slavobrány. Zábor zachytily barevné snímky

Vítáme vojáky práce a míru! Tak zní nápis na jedné ze tří slavobrán na cestě,...

Seriál Přesně osmdesát let uplynulo od okamžiku, kdy do většinově německého Nového Jičína přijel na...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

VIDEO Seriál Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou...

VIDEO: Schůzky na Červeném Hrádku předznamenaly Mnichovskou dohodu

Na Červeném Hrádku začal v roce 1938 boj o Sudety.

VIDEO Seriál Na Červeném Hrádku pod Krušnými horami se dnes mohou turisté ubytovat, uspořádat svatbu či...

Udělali Němci z Čechů agresory? Částečná mobilizace z května 1938

Mobilizace 1938: Vojáci v poli

V květnu 1938 povolala československá vláda do zbraně část záložníků a armádu poslala do Sudet....

Nejčtenější

Kontroverzní sochu Ježíše na kříži s pohárkem vína někdo rozřezal motorovkou

Jenom necelé dva měsíce vydržela nedaleko Velkých Pavlovic na Břeclavsku socha Ježíše Krista, sedícího na kříži s pohárkem vína v ruce. Dílo, které někteří označovali za vtipné a jiné dráždilo jako...

Návštěvníci chodili na pivo, dům hořel několikrát. V Brně ožil slavný seriál

Bráfovou ulicí v Brně včera znovu zněla houkačka a hasiči se pustili do hašení požáru domu, v němž shořel unikátní sešit geniálního chlapce Adama Bernaua. Tak si místní připomněli slavný televizní...

Další rozruch kolem radějovské obory, miliardář nelegálně postavil ubytovací sruby

Premium

Dostal stavební povolení s tím, že v oboře v Radějově na Hodonínsku, která mu patří, může vybudovat zařízení pro myslivecké a lesnické potřeby. Podnikatel Leoš Novotný starší místo toho postavil osm...

Rarita v Brně. Tunel pod železnicí je pro dva příliš úzký, průchod řídí semafor

Na raritu narážejí chodci poblíž modernizovaného nádraží v brněnském Králově Poli. Průchod tunelem, který pod železnicí spojuje prostory před a za stanicí, řídí semafor. V jednom místě je totiž kvůli...

V Bohémě už se Pohlreich nerozčílí. Místo restaurace bude edukační centrum

Do legendární brněnské restaurace Bohéma pod Janáčkovým divadlem, známé i díky natáčení pořadu šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha, se gastronomický provoz přes snahu vedení města nevrátí. Poté, co se...

Šulaj, magnet na Thálie. Divadelní hvězda září coby Jidáš i „stvořitel Putina“

Premium

Ve volném čase se věnuje svým milovaným jezevčíkům, z nichž vychoval psí šampiony, a rád baví děti v roli kouzelníka Veselého Toma. Hercem chtěl být Tomáš Šulaj nejdřív kdekoliv jinde, přesto se jím...

18. června 2025

Zrušte obří pyroshow, apelují aktivisté na brněnský festival ohňostrojů

Brněnská nezisková organizace Nesehnutí spolu s několika odborníky vyzvala dopisem pořadatele festivalu Ignis Brunensis, aby přehlídku ohňostrojů na Špilberku a Brněnské přehradě zrušili. Ohňostroje...

18. června 2025  17:31

Stížností dětí k ochránci práv přibývá, brzy najdou zastání u vlastního ombudsmana

Od července začne fungovat institut dětského ombudsmana. Doposud ale není zvolen, proto se jeho práce dočasně zhostí zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexander Schorm. Kdo následně místo obsadí...

18. června 2025  16:59

Kunderova interaktivní výstava obsahuje i jeho zápisky do knih jiných autorů

Turistický program, zahrnující i interaktivní prvky a možnost procházení v libovolném pořadí, nově nabízí Knihovna Milana Kundery v budově Moravské zemské knihovny v Brně. Zájemcům o život a dílo...

18. června 2025  16:46

Facky, kopance, plivání. Za napadení dívky v Hodoníně policie obvinila dvě mladistvé

Policie v případu napadení dívky v Hodoníně obvinila dvě dívky z pokusu o ublížení na zdraví a výtržnictví, jednu z nich i z vydírání. Incident se odehrál na přelomu letošního ledna a února. Desítky...

18. června 2025,  aktualizováno  14:08

Sídliště v Brně vystrašila střelba. Stařenka plašila ptáky, zjistila zasahující policie

Nebývalý rozruch zažili ve středu dopoledne obyvatelé obvykle klidné části brněnských Černovic. Několik policejních hlídek tam dorazilo k ohlášené střelbě mezi domy, na místě však zjistily, že rány...

18. června 2025  13:40

OBRAZEM: 20 let Rally Hustopeče. Závody mezi vinicemi přilákaly mistry světa i pilota F1

Jubilejní dvacátý ročník čeká 20. a 21. června populární Agrotec Petronas rally Hustopeče. Od zrodu myšlenky na začátku století až po současnost si závod získal oblibu i nezaměnitelné místo v...

18. června 2025  13:15

Trenéřina ji pohltila ve 12 letech. Ptáčková chce uspět v Brně: Čas zkoušek pominul

Premium

Ženskou basketbalovou reprezentaci vede tato klidná dáma už tři roky. S obměněnou a perspektivní sestavou hráček se jí povedlo získat sedmé místo z mistrovství Evropy či vyhrát předkvalifikaci o...

18. června 2025

Za najíždění do lidí při konfliktu znepřátelených skupin je mladík ve vazbě

Policisté ve Znojmě v neděli řešili incident, při němž mladistvý najížděl autem v parku na skupinu lidí. Nikomu se nic nestalo, protože všichni stihli uskočit. Policisté auto později vypátrali stejně...

15. června 2025,  aktualizováno  18.6 10:07

Rallye Hustopeče 2025: přihlášené posádky, trasa, program

Jubilejní dvacátý ročník Agrotec Petronas Rally Hustopeče je třetím podnikem českého šampionátu v automobilových soutěžích. Koná se v pátek a v sobotu 20. a 21. června, v našem přehledném článku...

18. června 2025

Talent Česku schází, a tak na partu sází. Lídryni Holešínskou zocelila elitní liga

V závěru týdne ji jistě uvidíte, jak zpoza trojkového oblouku vypálí na koš. A s velkou pravděpodobností trefí přesně, platí totiž za skvělou střelkyni z dálky. Díky třem sezonám v elitní španělské...

18. června 2025  6:06

Odpor se vyplatil. Obce na Hodonínsku dosáhly ukončení těžby štěrkopísku

Dlouhodobý odpor proti těžbě štěrkopísku v oblasti mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Zlínsku, prezentovaný jak obcemi, tak vodárenskou společností, zřejmě povede k úspěchu....

18. června 2025  5:45
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.