Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

  6:55
Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na Brněnsku. Po konci druhé světové války patřila do skupiny obyvatel, které Češi vysídlili a poslali na cestu do Německa.

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce 2012 také do místního kostela. | foto: archiv E. Wellanové

Dnes osmaosmdesátiletá žena říká, že najít nový domov bylo těžké, zvlášť když milovala ten na jižní Moravě. I dnes je však ráda, že se před 74 lety alespoň se sousedy vyhnuli prvnímu, divokému odsunu s mnoha násilnostmi.

„Na opuštění domova nás začali připravovat v květnu 1945. Díky majiteli mlýna Ludwigu Klappalovi a dalším vlivným pánům, kteří nechtěli zodpovídat za tento druh vyhoštění, nám bylo povoleno zůstat,“ vypráví Wellanová.

Jenže ne ve vlastních domech. „Tam setrvali jen staří a nemocní lidé,“ říká pamětnice, která s matkou a ostatními ženami přespávala v kasárnách. Muži zase ve školní tělocvičně.

Želešičtí Němci se tak sice vyhnuli dlouhé cestě na Pohořelice – takzvanému pochodu smrti, ale trpěli jinak.

„Každé ráno v pět hodin jsme se museli dostavit na plácek a tam nám zadali práci. Pracovali jsme v cihelně, u zemědělců nebo jsme v lese tahali kmeny stromů. Ani už nechci vzpomínat na ty strašné události. Především ženy trpěly, zažily hrozné věci. A my mladé dívky jsme dospěly přes noc,“ povídá trpce Wellanová.

„Na naši vesnici nezapomenu“

Pracovní nasazení v táborech, které provozovali partyzáni, nakonec trvalo rok. V květnu 1946 museli želešičtí Němci odejít do Maloměřic. „Mohli jsme mít padesátikilové zavazadlo, které nám ale prohledali. Hodinky a vše, co mělo cenu, sebrali. Potom nás nahnali do dobytčáku a museli jsme naši milovanou rodnou zemi opustit,“ popisuje.

Wellanová s rodinou dojela do Starnbergu, druhý transport mířil do Hofu a třetí do Aalenu. „V Německu nás nepřijali dobře. Místní rodiny nám musely uvolnit vždy jeden pokoj a běžně nás v jedné místnosti bylo i sedm,“ vzpomíná.

Později se jim podařilo získat povolení a přestěhovat se do Bádenska-Württemberska, dál od hranice s východním Německem. Od 50. let žije její rodina v Aalenu, západně od Mnichova. „Často se sama sebe ptám, jak se s tím vším vyrovnali naši rodiče a prarodiče,“ přemítá.

Do Želešic pak jezdila už jen na návštěvy. Na odsun a strasti mládí myslí nerada, ale jak sama poznamenává, vzpomínky ve stáří přicházejí znovu a znovu samy, aniž by se je snažila vyvolat.

„Náš domov je teď v Německu, ale na náš starý domov, na naši vesnici, život tam a na krásné příběhy z dětství nezapomenu nikdy,“ ujišťuje Wellanová, která se v Německu živila jako obchodní zástupkyně.

Pouť ke kapli vydržela i po odsunu

Z řady želešických slavností nejraději vzpomíná na pouť ke kapli svatého Peregrína. „Ze všech okolních vesnic přicházely zástupy, které jsme díky hudbě a zpěvu slyšeli už z dálky,“ vybavuje si.

Odsun Němců

  • Při vystěhování německy hovořícího obyvatelstva z území Československa opustilo po konci druhé světové války své domovy na Brněnsku asi 25 tisíc lidí.
  • V Brně a okolí došlo k takzvanému divokému odsunu, a to z 30. na 31. května roku 1945. Lidé v něm byli hnáni 32 kilometrů pěšky po silnici z Brna do Pohořelic.
  • Desítky jich zemřely po cestě, stovky pak podlehly vyčerpání a následkům cholery, která se v táboře v Pohořelicích rozšířila. Ti, kteří byli schopni další cesty, putovali za rakouské hranice.
  • Při druhé fázi – organizovaném odsunu – se vysídlovalo vlakovými transporty.

Poutníci se pak před obrazem světce modlili a zpívali. „Pro nás děti toho bylo hodně k vidění. Ve vesnici rozbalili stánky, kde se prodával perník, hračky a mnoho dalších věcí. Ale byly jsme ochuzeny o Kracherl (německý druh alkoholu, pozn. red.) a musely jsme uhasit žízeň vodou,“ dodává s úsměvem.

Právě pouť ke kapli je nejspíš jedinou německou tradicí, která přežila i po odsunu téměř celé vesnice.

Wellanová se na Moravu přijela několikrát podívat, pokaždé navštívila želešický kostel. „V kontaktu s komunitou v Německu byl hlavně farář Martin Pernička a bývalý starosta Jiří Kvasnička. To však ustalo, když faráře převeleli jinam a Kvasničkovi skončil mandát (před pěti lety, pozn. red.). Současné vedení obce o nás či vzájemné setkání zájem nejeví,“ poznamenává.

Ostatně sama se už na další cestu i kvůli věku necítí. „Na dálku ale sleduji Poutě smíření a další připomínkové akce, které se v Brně a okolí pořádají,“ ujišťuje Wellanová.

  • Nejčtenější

Pediatrička z Brna zemřela na covid. Stovky dětí nemají kam docházet

V brněnských Černých Polích náhle zemřela dětská doktorka. Podle informací MF DNES na covid-19. Stovky rodičů nyní...

Sto milionů za asfalt v Brně? Asi je na severu výrazně levněji, rýpli si Mostečtí

Sto milionů korun za nový asfalt brněnského Masarykova okruhu? Konkurenční Autodrom Most se téhle cifře diví. Stejně...

Boty se srolují do kapsy. Firma z Brna proráží s nápadem v USA i Kuvajtu

Brněnská značka Skinners uspěla s unikátním hybridem mezi ponožkou a botou pro sport i běžné chození. Za čtyři roky...

Kamion vjel na cyklostezku, po dvou kilometrech uvázl při cestě pod most

Neobvyklou podívanou zažívali turisté, kteří se v úterý dopoledne vydali po cyklostezce pod Novým Hradem u Adamova na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena s pomocí partnera porodila v autě, její slova dojala operátorku záchranky

Za dramatických okolností se stali rodiči partneři z jižní Moravy, kteří nestihli dojet do porodnice. Jejich dcera tak...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Boty se srolují do kapsy. Firma z Brna proráží s nápadem v USA i Kuvajtu

Brněnská značka Skinners uspěla s unikátním hybridem mezi ponožkou a botou pro sport i běžné chození. Za čtyři roky...

Mladou Lolu zabili v Osvětimi, její kus lesa a dvě políčka zdržují stavbu D55

Premium Pozemky po obětech holokaustu brání malým projektům i obřím stavbám. Desítky tisíc jsou jich na Břeclavsku a...

Vlaky mezi Brnem a Prahou na rok zastaví oprava trati, cesta potrvá déle

Tisíce cestujících denně svezou vlaky na koridoru mezi Brnem a Českou Třebovou. Napřesrok však cestování na této trati...

VIDEO: V Brně usazují nové kotle, díky teplejším zimám stačí menší výkon

Dva nové středotlaké kotle, každý o váze 85 tun, instalují Teplárny Brno. V provozu Špitálka nahradí dosavadní zařízení...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...