Radnice rozkryla Švachulovy praktiky, informace měly jen spřátelené firmy

  13:34aktualizováno  13:34
Seznam podivných zakázek na radnici Brna-střed neustále nabobtnává. Dvě za 140 milionů korun aktuálně přihodil kontrolní výbor, který rozklíčoval i princip, jak k machinacím ze strany bývalého místostarosty Jiřího Švachuly a dalších obviněných docházelo.

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici Brno-střed má být radní Jiří Švachula z ANO. | foto: Profimedia.cz

Zatímco někdejší místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (zvolený za ANO) pobývá za zdmi vazební věznice, radnice nejvlivnější městské části rozklíčovala, jak podváděl s veřejnými zakázkami.

Rozsáhlá korupce se podle informací MF DNES týká i rekonstrukce městské tržnice na Zelném trhu, která vyšla na 70 milionů.

Celkový počet podivných zakázek jde do desítek. Největší bude podle všeho modernizace budovy na adrese Nádražní 4, kterou radnice stihla po zadržení obviněných stopnout ve fázi výběrového řízení. V celkovém součtu se náklady na všechny etapy stavby mohly vyšplhat nad 100 milionů korun.

Na Švachulovy praktiky ve vedení radnice se zaměřili přímo členové kontrolního výboru zastupitelstva. Konkrétně prověřovali tři rozběhnuté zakázky v hodnotě asi 200 milionů. Šlo o stavební práce na bytových domech. Zjistili, že se záměrně manipulovalo s informacemi k zakázkám. K těm se dostaly jen „spřátelené“ firmy, které se následně přihlásily do výběrového řízení.

„Ostatní měli ztíženou pozici, protože se zveřejnila neúplná data, na jejichž základě nemohly firmy vytvořit cenovou nabídku. Tudíž neměly zájem se o zakázku ucházet. Naopak soutěžitel, který obdržel v zadání chybějící informace, mohl svou nabídku ušít na míru. Tato skutečnost pak pravděpodobně založila příležitost pro vytvoření korupčního prostředí,“ přiblížili členové kontrolního výboru.

Trojici zakázek zkoumali konkrétně zastupitelé Karen Kylbergerová (nez. za SPD), Monika Lukášová Spilková (Piráti) a Gabriel Kurtis (Žít Brno).

Fotogalerie

V dokumentaci k zakázkám je také zarazilo, že se podrobně nerozepisovaly jednotlivé položky, naopak se kumulovaly. Na první pohled proto nebylo jasné, za co všechno radnice platí, a patrně tak docházelo k nekontrolovatelnému prodražení stavby.

Dvě ze tří zmiňovaných nedokončených zakázek v celkové hodnotě 140 milionů navrhl výbor k prověření znalcem. „Například jsme zjistili, že i nejlevnější cenová nabídka na práci, která zvítězila ve výběrovém řízení, obsahuje i tak absurdní položky jako devatenáct kusů interiérových dveří. Přičemž jedny byly naceněny na 56 tisíc, podle nové kontroly ale jejich hodnota odpovídá devíti tisícům,“ popisují zastupitelé.

Vedení radnice předloží i návrh na změnu pravidel. „Budeme požadovat, aby stavební zakázky měly svou vlastní metodiku, jež by jasně určovala, jak se má od začátku postupovat,“ uvedla bývalá místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková (Zelení), která je nyní také členkou kontrolního výboru.

Pochybili úředníci?

Zároveň se podivuje nad tím, že na nedostatky neupozornili úředníci, kteří na zakázkách radnice městské části pracovali. „Nechci tvrdit, že byli v podvodech namočení. Ale určitě jde o jistý druh pochybení,“ myslí si Flamiková.

Podle tajemníka úřadu Petra Štiky v této chvíli nelze nic vyloučit, protože policie ještě neukončila vyšetřování. „Neznáme zatím ani celkový rozsah škody. Z toho důvodu jsme chtěli co nejvíce urychlit kontrolu zmiňovaných tří zakázek. Nyní jsme domluvení se znaleckým ústavem VUT, že nám ty vytipované prověří,“ nastínil Štika další postup.

Někdejšího starostu za Žít Brno a současného místostarostu za ANO Martina Landu zjištění kontrolního výboru nepřekvapilo. „Popsaný mechanismus manipulace se zakázkami byl jednou z variant, které již zmiňovali i vyšetřovatelé. Hledají konkrétní způsoby, jak k podvodům docházelo. Pokud se s kontrolním výborem shodují, tak je jasné, že to bylo špatně,“ míní Landa. S podrobnou zprávou kontrolního výboru se vedení radnice seznámí.

Vyšetřovatelé proti kontrolnímu výboru zkoumají již dokončené zakázky, jichž jsou desítky. Mezi nimi i tržnice na Zelném trhu, jejíž modernizace se z původních 45 milionů prodražila na 70 milionů.

Švachula zůstává ve vazbě

Kromě toho se prověřují i zakázky, které radnice zastavila ve fázi zahájeného výběrového řízení nebo když se připravovalo jejich vypsání. Tou je například zmiňovaná rekonstrukce domu v ulici Nádražní 4. „Okruh prověřovaných zakázek se rozšiřuje,“ poznamenal dozorující státní zástupce Radek Mezlík.

Podle vyšetřovatelů Švachula založil a vedl organizovanou skupinu, která si rozdělila úplatky za víc než 17 milionů korun, za což „přihrála“ zapojeným firmám zakázky za 180 milionů. Sám Švachula si podle dosavadních zjištění kriminalistů přišel na zhruba 8,8 milionu.

Ve vazbě zůstávají kromě něj další tři obvinění. Nedávno byl propuštěn předseda představenstva firmy KROS-stav Lubomír Smolka, jenž začal spolupracovat s vyšetřovateli. „Nikdo další zatím neprojevil podobný zájem,“ uzavřel Mezlík.

Policejní razie na radnici Brna-střed ze začátku března

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Za fiktivní vývozy odpadu na Vyškovsku čelí obvinění tři muži a firma

Ilustrační snímek

Společnost Respono, jež sváží odpad ze stovky obcí na Vyškovsku, podle policie proplácela faktury za odpad, který na...

V Brně vůbec poprvé vystavují Muchův obraz z roku 1880 Trůn milosti

Další unikát od Alfonse Muchy je k vidění v Brně. Jde o obraz Trůn milosti,...

Půl roku poté, co si lidé v Brně mohli prohlédnout plátna Slovanské epopeje, mají možnost zhlédnout další unikát od...

Koncerty i ohňostroj. Brněnské vysoké školy oslaví 100 let ve stejný den

Jak šla historie Masarykovy univerzity

Dohromady do světa vyslaly zhruba 300 tisíc absolventů, teď dvě brněnské vysoké školy oslaví totéž výročí ve stejný...

Najdete na iDNES.cz