Na magistrátu Švachulu nechtěli, na radnici Brna-střed jej ANO nechalo

  12:19aktualizováno  12:19
Když začali policisté odkrývat kauzu machinací kolem veřejných zakázek na jedné z brněnských radnicí, bývalý primátor Petr Vokřál důrazně odmítal, že by „na Brně-střed vládla mafie.“ Nyní svůj názor mění.

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Je to otřesné, neakceptovatelné. Jsem zhrozen, že se to dělo v tak velkém rozsahu, a jsem rád, že jsme rychle zareagovali a těch lidí se zbavili. Hlavní slovo už budou mít orgány v trestním řízení,“ prohlásil Petr Vokřál na adresu bývalých spolustraníků Jiřího Švachuly a Petra Liškutina, které hnutí ANO po jejich vzetí do vazby vyloučilo.

Z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na začátku tohoto týdne vyplývá, že radní Švachula vytvořil propracovaný systém na přidělování veřejných zakázek spřízněným firmám. Ten fungoval už od roku 2014.

Podle řady indicií však o „toxicitě“ Švachuly mělo hnutí ANO signály už předtím, než současná kauza „praskla.“ Jeho úzká spojitost s podnikatelem Samanem El-Talabanim politiky z ANO znervóznila už před posledními komunálními volbami.

Vokřál tak nepustil Švachulu na celobrněnskou kandidátku, ale tehdy se od něj hnutí ještě neodstřihlo.

Fotogalerie

„Je pravda, že jsem ho na kandidátce na magistrát nechtěl, dokonce jsem řekl, že buď on, nebo já. Nebylo to v souvislosti s tím, že bych tušil něco kolem zakázek, ale mám představu o lidech, které chci mít kolem sebe, a on ji nesplňoval. Navíc dost usiloval o to, aby zůstal na kandidátce Brna-střed. Dnes už víme proč,“ prohlásil Vokřál.

Podobně nyní reagují v nejlidnatější městské části.

„Přece jen si některé věci dávám zpětně do souvislostí, třeba příchod pana Liškutina. Také se u nás o místo interního auditora ucházel člověk, kterého jsme nakonec kvůli nedostatečné kvalifikaci nepřijali, ale dostal se na investiční odbor na zpracování faktur. Vzpomínám si, že za jeho přijetí lobboval právě pan Švachula. Takže tam asi byla snaha zajistit si na potřebná místa loajální lidi,“ podotkl tajemník radnice Petr Štika.

Švachulova chobotnice

  • Kauza se týká veřejných zakázek za 180 milionů Kč, z toho: Radnice Brno-střed: 116 milionů Kč, Správa nemovitostí Brna-střed: 26 milionu Kč, Technické sítě Brno: 38 milionů Kč. 
  • Podle spisu si obvinění přišli na úplatky v celkové částce 17,1 milionu Kč. Z toho exradnímu Jiřímu Švachulovi připadlo 8,8 milionu, ostatním minimálně 6,2 milionu. 
  • Ve vazbě jsou Jiří Švachula (exradní), Petr Liškutin (šéf investičního odboru), Pavel Ovčarčin (Finrax), Petr Kalášek (Geotest Real), Lubomír Smolka (KROS-stav).
  • Stíháni na svobodě jsou Petr Kosmák (úředník), Saman El-Talabani, Ivan Trunečka mladší (MTc-stav) a Michal Unzeitig (MT-mont). 
  • Hrozí jim 10,5 až 16 let vězení.

Městská část se nyní snaží rozklíčovat zakázky, jejichž dokumentaci si detektivové neodnesli. Zahrnují pět tendrů za sto milionů, které ještě nezačaly, a další dvě desítky za 240 milionů, které už jsou v běhu.

„Ty první vypíšeme znovu. Ty další dokončíme a zkontrolujeme. Přizvat chceme i protikorupční sdružení Oživení a Vysoké učení technické. Pokud zjistíme pochybení, předáme to policii,“ dodal Štika.

Kriminalisté už vyčíslili, čeho se činnost „Švachulovy chobotnice“ týkala. Na Brně-střed zacílila na zakázky za 116 milionů, za 26 milionů na místní správě nemovitostí a za 38 milionů v městské společnosti Technické sítě Brno.

Jejího šéfa Pavla Roučka informace překvapila. „Policisté tu sice byli, ale o veřejné zakázky se nezajímali. Brali nás jako technickou pomoc, protože na našem úložišti uchováváme data městské části i magistrátu,“ prohlásil pro MF DNES Rouček.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Někdejší přeběhlík Pohanka chtěl být ředitelem nemocnice, ministr ho odmítl

Exposlanec Michal Pohanka

Výběrová komise nominovala na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně staronového šéfa s kontroverzní minulostí...

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu zkomplikovala výstavbu nového sídla...

Cizinec usnul u přehrady, na zastávce pak potkal zloděje se svými věcmi

V Brněnské přehradě kvůli zelené vodě plné sinic hygienici zakázali po deseti...

Jen chvíli se mohl radovat z lupu zloděj, který okradl v Brně spícího cizince. Okradený muž se totiž po probuzení vydal...

Najdete na iDNES.cz