Poslanci musejí vysvětlovat výlety v Peru, NKÚ zneužití peněz odmítá

  15:28aktualizováno  15:28
Několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem Kalou podniklo služební cestu do jihoamerického Peru. Několik dní však strávili výlety po turistických atrakcích, ubytování a letenky jim přitom hradil stát, uvedl Radiožurnál. NKÚ však odmítá, že by cesta byla plýtváním peněz státního rozpočtu.

ilustrační snímek | foto: CK SENMetro.cz

Nejvyšší kontrolní úřad s tvrzením, že cesta poslanců a jeho prezidenta Miloslava Kaly do Peru byla zneužitím peněz daňových poplatníků, zásadně nesouhlasí.

„Pracovní cesta trvala devět dní, přičemž jeden den byl vyhrazen na osobní volno. Využil jsem ho k návštěvě Macchu Picchu a veškeré náklady s tím spojené jsem si hradil z vlastních peněz. Z toho důvodu a také vzhledem k náročnosti zbytku programu nemám důvod se za cokoli omlouvat, ani si to vyčítat,“ uvedl Kala.

Na zmíněné pracovní cestě údajně Kala, jakožto zástupce NKÚ, dojednal například spolupráci s kontrolní institucí Peru na mezinárodním projektu sdílení informací BIEP, který NKÚ vede. Už v minulosti spolupracovaly oba úřady na jiných mezinárodních projektech ke sdílení a výměně informací.

Kontrolní výbor, stejně tak jako Nejvyšší kontrolní úřad, má dohlížet na to, jak stát nakládá se státním majetkem a zda se řádně hospodaří s veřejnými rozpočty. Několik členů se však paradoxně ocitlo v podezření, že využili státní peníze pro osobní účely.

Podle Českého rozhlasu se do Peru vydalo vedle Kaly, dvou sekretářek a tlumočnice pět poslanců: Ivana Nevludová (zvolená za SPD, nyní nezařazená), Přemysl Mališ (ANO), Roman Kubíček (ANO) a Vojtěch Munzar (ODS), vedl je místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD).

V hlavním městě Peru se skupina zdržela pouhé tři dny. V pondělí absolvovala jeho prohlídku, v úterý měla volno a ve středu se přesunula do města Cuzco, hlavního útočiště turistů, odkud v pátek následně podnikla cestu k jednomu z divů světa – Machu Picchu.

Oficiální pracovní schůzky, tedy návštěvu odboru mezinárodních vztahů místního hejtmanství a kanceláře starosty města Victora Boluarte Medina, přitom skupina absolvovala pouze ve čtvrtek.

Fotogalerie

Podle informací Českého rozhlasu se většina poslanců k celé kauze odmítla vyjádřit.

Předseda kontrolního výboru Roman Kubíček pouze řekl, že skupina do Peru přijela řešit místní problémy s odpadky, kdy může Česko do oblasti přivézt české podnikatele. Na dotaz, proč skupina žádného podnikatele nepřivezla, však již nedokázal odpovědět.

Odmítavě reagoval také místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel, další účastník výpravy. „Když kontrolní výbor nebo jakýkoli výbor vyjede mimo hranice Evropské unie, tak musí mít někoho z vedení sněmovny,“ řekl Hanzel s tím, že na cestě v Peru je pouze z titulu své funkce. 

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Kala však dokonce nejprve tvrdil, že je v Peru zcela sám a soukromě a o žádné pracovní cestě neví.

Podle poslance Vojtěcha Munzara (ODS) si skupina turistické atrakce hradila sama. Letenky a ubytování v luxusních hotelech však platila Poslanecká sněmovna. 

Redakce iDNES.cz se členy výpravy též pokusila zkontaktovat, žádné vyjádření se jí však bohužel nepodařilo získat.

Ke kauze se vyjádřila i první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Pět poslanců z kontrolního výboru sněmovny, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, dvě sekretářky a tlumočnice si udělali za veřejné peníze výlet na Machu Picchu. Je to vlastně trochu oxymóron, když instituce, které mají držet dohled nad hospodárným zacházením s veřejnými prostředky, samy dělají úplný opak“, tvrdí Adamová. 

Navrhne přitom, aby se celá věc urychleně řešila v Poslanecké sněmovně, která kauzu projedná jako mimořádný bod. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Rodina mezi bezdomovci. Čtyřletou Eriku kousl pes, teď je dívka v Klokánku

Jan C. u svého příbytku. Jeho čtyřletá dcera, která tu žila s ním a jeho ženou...

Ohořelé zbytky kabelů, střepy z rozbitých oken, hromady páchnoucích odpadků. V takových podmínkách žije s dalšími...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Podvod na bezbranných. Koupila vodicího psa pro nevidomé, který nevodí

ilustrační snímek

Od dětství nevidomá Andrea Malárová už nechtěla být na nikom závislá a zažádala o vodicího psa. Na speciálně vycvičené...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz