Poslanci musejí vysvětlovat výlety v Peru, NKÚ zneužití peněz odmítá

  15:28aktualizováno  15:28
Několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem Kalou podniklo služební cestu do jihoamerického Peru. Několik dní však strávili výlety po turistických atrakcích, ubytování a letenky jim přitom hradil stát, uvedl Radiožurnál. NKÚ však odmítá, že by cesta byla plýtváním peněz státního rozpočtu.

ilustrační snímek | foto: CK SENMetro.cz

Nejvyšší kontrolní úřad s tvrzením, že cesta poslanců a jeho prezidenta Miloslava Kaly do Peru byla zneužitím peněz daňových poplatníků, zásadně nesouhlasí.

„Pracovní cesta trvala devět dní, přičemž jeden den byl vyhrazen na osobní volno. Využil jsem ho k návštěvě Macchu Picchu a veškeré náklady s tím spojené jsem si hradil z vlastních peněz. Z toho důvodu a také vzhledem k náročnosti zbytku programu nemám důvod se za cokoli omlouvat, ani si to vyčítat,“ uvedl Kala.

Na zmíněné pracovní cestě údajně Kala, jakožto zástupce NKÚ, dojednal například spolupráci s kontrolní institucí Peru na mezinárodním projektu sdílení informací BIEP, který NKÚ vede. Už v minulosti spolupracovaly oba úřady na jiných mezinárodních projektech ke sdílení a výměně informací.

Kontrolní výbor, stejně tak jako Nejvyšší kontrolní úřad, má dohlížet na to, jak stát nakládá se státním majetkem a zda se řádně hospodaří s veřejnými rozpočty. Několik členů se však paradoxně ocitlo v podezření, že využili státní peníze pro osobní účely.

Podle Českého rozhlasu se do Peru vydalo vedle Kaly, dvou sekretářek a tlumočnice pět poslanců: Ivana Nevludová (zvolená za SPD, nyní nezařazená), Přemysl Mališ (ANO), Roman Kubíček (ANO) a Vojtěch Munzar (ODS), vedl je místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD).

V hlavním městě Peru se skupina zdržela pouhé tři dny. V pondělí absolvovala jeho prohlídku, v úterý měla volno a ve středu se přesunula do města Cuzco, hlavního útočiště turistů, odkud v pátek následně podnikla cestu k jednomu z divů světa – Machu Picchu.

Oficiální pracovní schůzky, tedy návštěvu odboru mezinárodních vztahů místního hejtmanství a kanceláře starosty města Victora Boluarte Medina, přitom skupina absolvovala pouze ve čtvrtek.

Fotogalerie

Podle informací Českého rozhlasu se většina poslanců k celé kauze odmítla vyjádřit.

Předseda kontrolního výboru Roman Kubíček pouze řekl, že skupina do Peru přijela řešit místní problémy s odpadky, kdy může Česko do oblasti přivézt české podnikatele. Na dotaz, proč skupina žádného podnikatele nepřivezla, však již nedokázal odpovědět.

Odmítavě reagoval také místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel, další účastník výpravy. „Když kontrolní výbor nebo jakýkoli výbor vyjede mimo hranice Evropské unie, tak musí mít někoho z vedení sněmovny,“ řekl Hanzel s tím, že na cestě v Peru je pouze z titulu své funkce. 

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Kala však dokonce nejprve tvrdil, že je v Peru zcela sám a soukromě a o žádné pracovní cestě neví.

Podle poslance Vojtěcha Munzara (ODS) si skupina turistické atrakce hradila sama. Letenky a ubytování v luxusních hotelech však platila Poslanecká sněmovna. 

Redakce iDNES.cz se členy výpravy též pokusila zkontaktovat, žádné vyjádření se jí však bohužel nepodařilo získat.

Ke kauze se vyjádřila i první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Pět poslanců z kontrolního výboru sněmovny, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, dvě sekretářky a tlumočnice si udělali za veřejné peníze výlet na Machu Picchu. Je to vlastně trochu oxymóron, když instituce, které mají držet dohled nad hospodárným zacházením s veřejnými prostředky, samy dělají úplný opak“, tvrdí Adamová. 

Navrhne přitom, aby se celá věc urychleně řešila v Poslanecké sněmovně, která kauzu projedná jako mimořádný bod. 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Podle Babiše jsou církevní restituce předražené a příjmy se mají danit

Premiér Andrej Babiš trvá na tom, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard korun. Ústavní soud, který se v...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz