ilustrační snímek | foto: CK SEN, Metro.cz

Poslanci musejí vysvětlovat výlety v Peru, NKÚ zneužití peněz odmítá

  • 204
Několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem Kalou podniklo služební cestu do jihoamerického Peru. Několik dní však strávili výlety po turistických atrakcích, ubytování a letenky jim přitom hradil stát, uvedl Radiožurnál. NKÚ však odmítá, že by cesta byla plýtváním peněz státního rozpočtu.

Nejvyšší kontrolní úřad s tvrzením, že cesta poslanců a jeho prezidenta Miloslava Kaly do Peru byla zneužitím peněz daňových poplatníků, zásadně nesouhlasí.

„Pracovní cesta trvala devět dní, přičemž jeden den byl vyhrazen na osobní volno. Využil jsem ho k návštěvě Macchu Picchu a veškeré náklady s tím spojené jsem si hradil z vlastních peněz. Z toho důvodu a také vzhledem k náročnosti zbytku programu nemám důvod se za cokoli omlouvat, ani si to vyčítat,“ uvedl Kala.

Na zmíněné pracovní cestě údajně Kala, jakožto zástupce NKÚ, dojednal například spolupráci s kontrolní institucí Peru na mezinárodním projektu sdílení informací BIEP, který NKÚ vede. Už v minulosti spolupracovaly oba úřady na jiných mezinárodních projektech ke sdílení a výměně informací.

Kontrolní výbor, stejně tak jako Nejvyšší kontrolní úřad, má dohlížet na to, jak stát nakládá se státním majetkem a zda se řádně hospodaří s veřejnými rozpočty. Několik členů se však paradoxně ocitlo v podezření, že využili státní peníze pro osobní účely.

Podle Českého rozhlasu se do Peru vydalo vedle Kaly, dvou sekretářek a tlumočnice pět poslanců: Ivana Nevludová (zvolená za SPD, nyní nezařazená), Přemysl Mališ (ANO), Roman Kubíček (ANO) a Vojtěch Munzar (ODS), vedl je místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD).

V hlavním městě Peru se skupina zdržela pouhé tři dny. V pondělí absolvovala jeho prohlídku, v úterý měla volno a ve středu se přesunula do města Cuzco, hlavního útočiště turistů, odkud v pátek následně podnikla cestu k jednomu z divů světa – Machu Picchu.

Oficiální pracovní schůzky, tedy návštěvu odboru mezinárodních vztahů místního hejtmanství a kanceláře starosty města Victora Boluarte Medina, přitom skupina absolvovala pouze ve čtvrtek.

Podle informací Českého rozhlasu se většina poslanců k celé kauze odmítla vyjádřit.

Předseda kontrolního výboru Roman Kubíček pouze řekl, že skupina do Peru přijela řešit místní problémy s odpadky, kdy může Česko do oblasti přivézt české podnikatele. Na dotaz, proč skupina žádného podnikatele nepřivezla, však již nedokázal odpovědět.

Odmítavě reagoval také místopředseda Poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel, další účastník výpravy. „Když kontrolní výbor nebo jakýkoli výbor vyjede mimo hranice Evropské unie, tak musí mít někoho z vedení sněmovny,“ řekl Hanzel s tím, že na cestě v Peru je pouze z titulu své funkce. 

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Kala však dokonce nejprve tvrdil, že je v Peru zcela sám a soukromě a o žádné pracovní cestě neví.

Podle poslance Vojtěcha Munzara (ODS) si skupina turistické atrakce hradila sama. Letenky a ubytování v luxusních hotelech však platila Poslanecká sněmovna. 

Redakce iDNES.cz se členy výpravy též pokusila zkontaktovat, žádné vyjádření se jí však bohužel nepodařilo získat.

Ke kauze se vyjádřila i první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Pět poslanců z kontrolního výboru sněmovny, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, dvě sekretářky a tlumočnice si udělali za veřejné peníze výlet na Machu Picchu. Je to vlastně trochu oxymóron, když instituce, které mají držet dohled nad hospodárným zacházením s veřejnými prostředky, samy dělají úplný opak“, tvrdí Adamová. 

Navrhne přitom, aby se celá věc urychleně řešila v Poslanecké sněmovně, která kauzu projedná jako mimořádný bod. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video