Jsme v přirozené opozici, prohlásil na vládě prezident NKÚ Kala

  16:57aktualizováno  16:57
Dvě hodiny zabrala na jednání vlády diskuse o kritické výroční zprávě NKÚ, která rozčílila premiéra Andreje Babiše a kvůli které usilovaly ODS, Pirátská strana a KDU-ČSL o mimořádnou schůzi Sněmovny. „Jsme partneři, ale jsme v přirozené opozici, která vyplývá z mého ústavního postavení vůči ústavnímu postavení vlády,“ uvedl šéf NKÚ Kala.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala na Úřadu vlády, kam přišel obhajovat výroční zprávu úřadu za rok 2018. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

„Vedli jsme spíš polemiku, v kterém období vznikl problém, o tom, že nemají takové možnosti ty věci vyřešit, že jsou to dlouhotrvající problémy, které je potřeba chápat. Nebo my bychom podle ministrů měli chápat, že oni nejsou schopni vyřešit ty věci tak rychle přes to úsilí, které vynakládají,“ řekl novinářům po jednání na vládě prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Zpráva je podle něj otiskem stavu k určitému datu a nevztahuje se k současné menšinové vládě ANO a ČSSD.

Na dotaz, zda byla diskuse s ministry klidná nebo vzrušená, opáčil: „Byla normální, pracovní, mě se líbila.“

Podle výroční zprávy NKÚ za rok 2018 stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Na malé výkonnosti celé státní správy se podle kontrolorů podepisuje stávající struktura a procesy. I když stát investuje výrazné prostředky, nedostává za ně to, co čeká, uvedl NKÚ.

Premiér Andrej Babiš reagoval na zprávu kontrolorů v rozhovoru pro MF DNES velmi kriticky. „Ta zpráva není objektivní, většina našich ministrů s ní má problémy. Pan Kala, to je někdejší člen sobotkovského křídla ČSSD. On byl přece poslancem, byl u toho, když se tady tvořily zákony. A teď to kritizuje?“ uvedl předseda vlády a hnutí ANO Babiš.

Naším úkolem je popsat skutečný stav, řekl šéf NKÚ

Kala byl v minulosti poslancem za ČSSD a v rámci strany patřil k zastáncům zrušení bohumínského usnesení, které zapovídá sociální demokracii spolupráci s KSČM na vládní úrovni.

„Naším úkolem je popsat skutečný stav a doložit to doklady a to jsme udělali,“ řekl v pondělí novinářům po jednání s ministry Kala. Podle něj bude Babiš po chtít, aby využívali poznatky kontrolorů NKÚ. „Nás požádal, aby nedocházelo k nesprávné interpretaci některých závěrů,“ řekl Kala.

Podle ministra životního prostředí a místopředsedy ANO Richarda Brabce má Nejvyšší kontrolní úřad „svaté právo“ kontrolovat jakákoli čísla a výkazy, ale neměl by přinášet alternativní názor NKÚ na strategii státu. 

Za neuvěřitelnou například označil debatu s kontrolory NKÚ, jestli peníze, které se vydávají na ochranu biodiverzity, jsou přiměřené. „Podle NKÚ nejsou přiměřené, protože stejně ubývá biodiverzity, motýlů, hmyzu. Pro mě bylo těžko představitelné, že experti NKÚ, kteří nemohou být experti na biodiverzitu, diskutují s našimi experty z Agentury na ochranu přírody a krajiny, jestli ty vynaložené peníze mohly mít vliv na hmyz nebo ne, to myslím NKÚ nepřísluší,“ uvedl v pondělí ministr Brabec.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Obavy o život Tchajwanců jsou na místě, říká odbornice. Verdikt budí rozpaky

zadržený Tchajwanec Hsu-Lin Cheng

Jako nepřijatelné označil závěr tuzemských soudů ve věci o Tchajwancích senátor Pavel Fischer. Podle Českého...

Vznikne Národní sportovní agentura, poslanci těsně přehlasovali Senát

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Poslanci v úterý prosadili vznik Národní sportovní agentury, když přehlasovali veto Senátu. Pro vznik agentury, která...

Najdete na iDNES.cz