Švachula podle spisu paralyzoval systém zakázek, z úplatků měl devět milionů

  11:09aktualizováno  11:09
Téměř devět milionů korun podle vyšetřovacího spisu inkasoval z úplatků bývalý brněnský radní Jiří Švachula, kterého předminulý týden zadrželi policisté. Podle jejich zjištění nenápadný politik založil organizovanou skupinu, která zcela ovládla systém zakázek na radnici Brna-střed.

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici Brno-střed má být radní Jiří Švachula z ANO. | foto: Profimedia.cz

O detailech z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci informoval server iRozhlas.cz.

Nyní už bývalý člen hnutí ANO Švachula, který měl na radnici na starosti investice a správu bytových fondů, podle spisu vytvořil organizovanou skupinu, která přidělovala všechny stavební zakázky okruhu exkluzivních firem.

Tato „chobotnice“ podle vyšetřovatelů podchytila zakázky radnice Brna-střed za 116 milionů korun, správy nemovitostí Brna-střed za 26 milionů a jednu zakázku společnosti Technické sítě Brno za 38 milionů korun.

Vyšetřovatelé zatím nevědí, jak přesně mechanismus fungoval, ale členové sítě měli přesně určené role a vítězné firmy se u zakázek střídaly.

„Jednotlivé články této organizované zločinecké skupiny měly jasně definováno svoje postavení, rozsah a podobu účasti v tomto systému, kdy komunikace ve skupině probíhala při respektování hierarchie a konspirace,“ uvedli kriminalisté.

Švachula přes dvacet milionů převedl matce

Skupina si podle vyšetřovatelů rozdělila úplatky za víc než 17 milionů korun, za což „přihrála“ zapojeným firmám zakázky za 180 milionů. Sám Švachula si přišel na téměř 8,8 milionu.

Fotogalerie

Policisté se poté snažili odhalit Švachulův majetek, na jeho účtech však vystopovali jen něco přes 300 tisíc korun. Zároveň ovšem zjistili, že přes dvacet milionů převedl na účet své matky, k němuž má přístup.

Nakonec vyšetřovatelé zajistili čtyři Švachulovy nemovitosti, konkrétně jeho byt v Brně, garáž, chatu se zahradou nedaleko Brna a další nemovitost u zámku v Čejkovicích na Hodonínsku. Celkem podle usnesení státního zastupitelství policie zajistila Švachulův majetek za 20,5 milionu korun.

Klíčové jsou pro kriminalisty výpovědi podnikatelů Samana El-Talabaniho a jednoho dalšího stíhaného, kteří spolupracují a usilují o status spolupracujících obviněných. El-Talabani pro Švachulu údajně vytipovával vhodné firmy, v roce 2006 však systém opustil a nahradil jej v něm úředník Petr Liškutin (ANO), který patří mezi celkem devět obviněných osob.

Manipulování se zakázkami podle usnesení státního zastupitelství dokládají také další dvě výpovědi. „Přímo potvrzují způsob, jakým byly úplatky v daném případě ‚administrovány‘,“ píše v dokumentu státní zástupce.

„Přehlédnout pak nelze další důkazy, jako jsou odposlechy a záznamy ze sledování osob a listinné důkazy, které byly ve věci zajištěny,“ dodává s tím, že do systému mohlo být zapojeno ještě víc lidí.

Veřejné zakázky radnice manipulovali přes čtyři roky

Kromě Švachuly a Liškutina, které hnutí ANO ze svých řad po jejich zadržení vyloučilo, skončili ve vazbě také jednatel realitní firmy Finrax Pavel Ovčarčin, jednatel realitní společnosti Geotest Real Petr Kalášek a šéf stavební firmy KROS-stav Lubomír Smolka.

Obviněni byli rovněž El-Talabani, vedoucí technického oddělení správy nemovitostí městské části Brno-střed Petr Kosmák, spolumajitel a jednatel stavební firmy MTc-stav Ivan Trunečka mladší a majitel brněnské stavební firmy MT-mont Michal Unzeitig. Tato čtveřice je stíhána na svobodě.

Policisté skupinu kolem Švachuly obvinili z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Hlavním aktérům hrozí tresty 10,5 až 16 let vězení.

„Obviněnému Jiřímu Švachulovi je kladeno za vinu mimořádně společensky škodlivé jednání v podobě založení a dlouhodobého řízení organizované zločinecké skupiny, důsledkem jejíž činnosti bylo po dobu více než čtyř roků faktické paralyzování řádného přidělování veřejných zakázek v rámci radnice Brno-střed,“ uvádí se v dokumentu.

Státní zástupce a soudce vysvětlují důvody uvalení vazby

Autor:

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Další z rubriky

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu zkomplikovala výstavbu nového sídla...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Kříženec staforda pokousal jiného psa i ženu, majitele hledá policie

Policisté pátrají po majiteli feny, pravděpodobně kříženky stafordšírského...

Na kokršpaněla i jeho majitelku zaútočila minulý týden v Hodoníně kříženka bojového plemene. Ženu museli ošetřit...

Najdete na iDNES.cz