Švachula podle spisu paralyzoval systém zakázek, z úplatků měl devět milionů

  11:09aktualizováno  11:09
Téměř devět milionů korun podle vyšetřovacího spisu inkasoval z úplatků bývalý brněnský radní Jiří Švachula, kterého předminulý týden zadrželi policisté. Podle jejich zjištění nenápadný politik založil organizovanou skupinu, která zcela ovládla systém zakázek na radnici Brna-střed.

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici Brno-střed má být radní Jiří Švachula z ANO. | foto: Profimedia.cz

O detailech z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci informoval server iRozhlas.cz.

Nyní už bývalý člen hnutí ANO Švachula, který měl na radnici na starosti investice a správu bytových fondů, podle spisu vytvořil organizovanou skupinu, která přidělovala všechny stavební zakázky okruhu exkluzivních firem.

Tato „chobotnice“ podle vyšetřovatelů podchytila zakázky radnice Brna-střed za 116 milionů korun, správy nemovitostí Brna-střed za 26 milionů a jednu zakázku společnosti Technické sítě Brno za 38 milionů korun.

Vyšetřovatelé zatím nevědí, jak přesně mechanismus fungoval, ale členové sítě měli přesně určené role a vítězné firmy se u zakázek střídaly.

„Jednotlivé články této organizované zločinecké skupiny měly jasně definováno svoje postavení, rozsah a podobu účasti v tomto systému, kdy komunikace ve skupině probíhala při respektování hierarchie a konspirace,“ uvedli kriminalisté.

Švachula přes dvacet milionů převedl matce

Skupina si podle vyšetřovatelů rozdělila úplatky za víc než 17 milionů korun, za což „přihrála“ zapojeným firmám zakázky za 180 milionů. Sám Švachula si přišel na téměř 8,8 milionu.

Fotogalerie

Policisté se poté snažili odhalit Švachulův majetek, na jeho účtech však vystopovali jen něco přes 300 tisíc korun. Zároveň ovšem zjistili, že přes dvacet milionů převedl na účet své matky, k němuž má přístup.

Nakonec vyšetřovatelé zajistili čtyři Švachulovy nemovitosti, konkrétně jeho byt v Brně, garáž, chatu se zahradou nedaleko Brna a další nemovitost u zámku v Čejkovicích na Hodonínsku. Celkem podle usnesení státního zastupitelství policie zajistila Švachulův majetek za 20,5 milionu korun.

Klíčové jsou pro kriminalisty výpovědi podnikatelů Samana El-Talabaniho a jednoho dalšího stíhaného, kteří spolupracují a usilují o status spolupracujících obviněných. El-Talabani pro Švachulu údajně vytipovával vhodné firmy, v roce 2006 však systém opustil a nahradil jej v něm úředník Petr Liškutin (ANO), který patří mezi celkem devět obviněných osob.

Manipulování se zakázkami podle usnesení státního zastupitelství dokládají také další dvě výpovědi. „Přímo potvrzují způsob, jakým byly úplatky v daném případě ‚administrovány‘,“ píše v dokumentu státní zástupce.

„Přehlédnout pak nelze další důkazy, jako jsou odposlechy a záznamy ze sledování osob a listinné důkazy, které byly ve věci zajištěny,“ dodává s tím, že do systému mohlo být zapojeno ještě víc lidí.

Veřejné zakázky radnice manipulovali přes čtyři roky

Kromě Švachuly a Liškutina, které hnutí ANO ze svých řad po jejich zadržení vyloučilo, skončili ve vazbě také jednatel realitní firmy Finrax Pavel Ovčarčin, jednatel realitní společnosti Geotest Real Petr Kalášek a šéf stavební firmy KROS-stav Lubomír Smolka.

Obviněni byli rovněž El-Talabani, vedoucí technického oddělení správy nemovitostí městské části Brno-střed Petr Kosmák, spolumajitel a jednatel stavební firmy MTc-stav Ivan Trunečka mladší a majitel brněnské stavební firmy MT-mont Michal Unzeitig. Tato čtveřice je stíhána na svobodě.

Policisté skupinu kolem Švachuly obvinili z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Hlavním aktérům hrozí tresty 10,5 až 16 let vězení.

„Obviněnému Jiřímu Švachulovi je kladeno za vinu mimořádně společensky škodlivé jednání v podobě založení a dlouhodobého řízení organizované zločinecké skupiny, důsledkem jejíž činnosti bylo po dobu více než čtyř roků faktické paralyzování řádného přidělování veřejných zakázek v rámci radnice Brno-střed,“ uvádí se v dokumentu.

Státní zástupce a soudce vysvětlují důvody uvalení vazby

Autor:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

U Znojma se pojede bezpečněji, nový obchvat smazal smrtící úsek silnice

Po zhruba čtyři a půl kilometru dlouhém obchvatu Lechovic na Znojemsku se...

Je to jen čtyři a půl kilometru nové silnice, ale výrazně mění život v obci i tisícům řidičů, kteří tudy denně...

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Najdete na iDNES.cz