Před lety byl nařčen omylem, teď už brněnský úředník sedí ve vazbě

  10:33aktualizováno  10:33
V jedné části Brna působil jako politik, v jiné jako úředník. Po policejní razii na radnici Brno-střed nyní Petr Liškutin sedí ve vazbě jako jeden z devíti obviněných v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek.

Policisté zasahují na Úřadu městské části Brno-střed. (7. března 2019) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když v roce 2010 detektivové zadrželi starostu městské části Žabovřesky Aleše Kvapila a extajemníka Brna-střed Radovana Novotného (oba dříve ODS), byl z toho politický skandál. Kvůli korupci při stavbě Sono Centra nakonec dostali trest čtyři roky vězení.

V médiích původně zaznělo, že policisté zatkli i žabovřeského úředníka Petra Liškutina. Jenže tato informace se nakonec ukázala jako mylná.

Co před devíti lety končilo omluvou, nyní v podobném příběhu nabralo jiný směr. Po policejní razii na radnici Brno-střed sedí Liškutin ve vazbě jako jeden z devíti obviněných v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek.

Na post šéfa investičního odboru největší brněnské městské části, kde se točí stamiliony korun, se dostal v červnu 2015. Z pozice v Žabovřeskách, kde byl 15 let řadovým úředníkem, tak výrazně povýšil.

„Považoval jsem to pro sebe za výzvu. Na Brně-střed chci využít zkušenosti, které jsem načerpal v Žabovřeskách,“ prohlásil Liškutin na schůzi zastupitelů krátce poté, co na úřad nastoupil.

Ve výběrovém řízení uspěl napotřetí

Do té doby bylo místo šéfa investičního odboru řadu měsíců neobsazené. Dvě výběrová řízení neskončila úspěchem, ve třetím tak radnice snížila požadavky a už nepožadovala vysokoškolské vzdělání. To byla šance pro Liškutina, jenž má maturitu z průmyslovky.

Fotogalerie

„Přivedl si ho tehdejší místostarosta za ANO Jiří Švachula. Byl to odbor, který měl v gesci, nejspíš měl na pana Liškutina dobré reference,“ tvrdí exradní Brna-střed David Oplatek (Zelení).

Tajemník městské části Petr Štika ale odmítá, že byl Liškutin upřednostněn před ostatními. „Seděl jsem v hodnotící komisi, pan Liškutin byl objektivně ze všech nejlepší,“ říká Štika. Předsedou komise však byl právě Švachula, další z obviněných, který dnes sedí ve vazbě. Švachula na Liškutina nenatrefil náhodou, oba už tehdy spojovala značka hnutí ANO.

Před komunálními volbami v roce 2014 vedli kampaň – Švachula v centru Brna, Liškutin v okrajové městské části Ivanovice. Tamní buňce o pěti členech šéfuje Jiří Faltýnek, syn prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. „Pan Liškutin mi zavolal, že má zájem vstoupit. Do té doby jsme se neznali,“ tvrdí Faltýnek mladší.

Do partaje ho přijal a Liškutin si po předchozím neúspěchu kandidaturu loni na podzim zopakoval. „Jen otevřeností a transparentností je možné úroveň místní komunální politiky pozvednout na úroveň, jakou si obyvatelé Ivanovic zaslouží,“ napsal Liškutin na webu ANO.

Voliče zaujal a nakonec získal pozici ivanovického místostarosty. V jedné části Brna tak působil jako politik, v jiné jako úředník. Podle tajemníka Štiky to je ze zákona možné, nicméně protikorupční experti to označují jako velmi nestandardní. „Osobně jsem se s tím dosud nesetkal,“ komentuje tuto dvojroli Marek Zelenka ze sdružení Oživení.

Změny při opravách bytů

Každopádně krátce po Liškutinově nástupu na Brno-střed přišla ve spolupráci se Švachulou radikální změna směrnice na rekonstrukce městských bytů. Původní systém, kdy si byt opravoval nájemník na své náklady a následně si je odepisoval z placeného nájmu, prý totiž přinášel nejasnosti.

„Většina se snaží svoje náklady navýšit, protože si tím pádem automaticky prodlouží levný pobyt v městském bytě,“ prohlásil hned na podzim 2015 Liškutin.

A Švachula změnu bránil tím, že systém je asociální vůči lidem. „Na opravu bytového fondu máme každý rok stovky milionů, zatímco nájemci si berou půjčky s nemalým úrokem,“ řekl tehdejší místostarosta. Přitom také o zakázky na opravy bytů – i za desetitisícové částky – se policie při razii na úřadech i ve stavebních firmách zajímala.

„Původně dokonce chtěli pověřit zadáváním tendrů externí firmu,“ připomíná další nápad Bohumil Straka, který za TOP 09 šéfoval kontrolnímu výboru městské části.

S obviněním Liškutin svůj vliv ztratil. Hnutí ANO jej vyzvalo, aby na post místostarosty v Ivanovicích rezignoval, vedení investičního odboru na Brně-střed po něm převzal tajemník.

Státní zástupce a soudce vysvětlují důvody uvalení vazby

Autor:

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Studenti brněnské odborné školy se bouří, peticí odmítají stěhování

Ilustrační snímek

Obrovská vlna nevole se zvedla mezi studenty a učiteli Vyšší odborné školy Brno v Pionýrské ulici. Důvodem je záměr...

Šabatová podpoří sňatky gayů a leseb, chce je zařadit i do školních osnov

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová při návštěvě v Plzeňském kraji. (14....

Dosud největší průzkum o životě sexuálních menšin v Česku si nechala zpracovat kancelář ombudsmanky Anny Šabatové....

V nové tůni se žábám daří, stavba obchvatu Břeclavi je zase o krok blíž

Za přírodní prostředí, které zabere obchvat Břeclavi, vzniká náhrada. Například...

Ještě před nedávnem to bylo suché místo zarostlé trávou. Dnes je tůň Štoglovka v lužním lese mezi Břeclaví a Poštornou...

Najdete na iDNES.cz