Před lety byl nařčen omylem, teď už brněnský úředník sedí ve vazbě

  10:33aktualizováno  10:33
V jedné části Brna působil jako politik, v jiné jako úředník. Po policejní razii na radnici Brno-střed nyní Petr Liškutin sedí ve vazbě jako jeden z devíti obviněných v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek.

Policisté zasahují na Úřadu městské části Brno-střed. (7. března 2019) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když v roce 2010 detektivové zadrželi starostu městské části Žabovřesky Aleše Kvapila a extajemníka Brna-střed Radovana Novotného (oba dříve ODS), byl z toho politický skandál. Kvůli korupci při stavbě Sono Centra nakonec dostali trest čtyři roky vězení.

V médiích původně zaznělo, že policisté zatkli i žabovřeského úředníka Petra Liškutina. Jenže tato informace se nakonec ukázala jako mylná.

Co před devíti lety končilo omluvou, nyní v podobném příběhu nabralo jiný směr. Po policejní razii na radnici Brno-střed sedí Liškutin ve vazbě jako jeden z devíti obviněných v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek.

Na post šéfa investičního odboru největší brněnské městské části, kde se točí stamiliony korun, se dostal v červnu 2015. Z pozice v Žabovřeskách, kde byl 15 let řadovým úředníkem, tak výrazně povýšil.

„Považoval jsem to pro sebe za výzvu. Na Brně-střed chci využít zkušenosti, které jsem načerpal v Žabovřeskách,“ prohlásil Liškutin na schůzi zastupitelů krátce poté, co na úřad nastoupil.

Ve výběrovém řízení uspěl napotřetí

Do té doby bylo místo šéfa investičního odboru řadu měsíců neobsazené. Dvě výběrová řízení neskončila úspěchem, ve třetím tak radnice snížila požadavky a už nepožadovala vysokoškolské vzdělání. To byla šance pro Liškutina, jenž má maturitu z průmyslovky.

Fotogalerie

„Přivedl si ho tehdejší místostarosta za ANO Jiří Švachula. Byl to odbor, který měl v gesci, nejspíš měl na pana Liškutina dobré reference,“ tvrdí exradní Brna-střed David Oplatek (Zelení).

Tajemník městské části Petr Štika ale odmítá, že byl Liškutin upřednostněn před ostatními. „Seděl jsem v hodnotící komisi, pan Liškutin byl objektivně ze všech nejlepší,“ říká Štika. Předsedou komise však byl právě Švachula, další z obviněných, který dnes sedí ve vazbě. Švachula na Liškutina nenatrefil náhodou, oba už tehdy spojovala značka hnutí ANO.

Před komunálními volbami v roce 2014 vedli kampaň – Švachula v centru Brna, Liškutin v okrajové městské části Ivanovice. Tamní buňce o pěti členech šéfuje Jiří Faltýnek, syn prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. „Pan Liškutin mi zavolal, že má zájem vstoupit. Do té doby jsme se neznali,“ tvrdí Faltýnek mladší.

Do partaje ho přijal a Liškutin si po předchozím neúspěchu kandidaturu loni na podzim zopakoval. „Jen otevřeností a transparentností je možné úroveň místní komunální politiky pozvednout na úroveň, jakou si obyvatelé Ivanovic zaslouží,“ napsal Liškutin na webu ANO.

Voliče zaujal a nakonec získal pozici ivanovického místostarosty. V jedné části Brna tak působil jako politik, v jiné jako úředník. Podle tajemníka Štiky to je ze zákona možné, nicméně protikorupční experti to označují jako velmi nestandardní. „Osobně jsem se s tím dosud nesetkal,“ komentuje tuto dvojroli Marek Zelenka ze sdružení Oživení.

Změny při opravách bytů

Každopádně krátce po Liškutinově nástupu na Brno-střed přišla ve spolupráci se Švachulou radikální změna směrnice na rekonstrukce městských bytů. Původní systém, kdy si byt opravoval nájemník na své náklady a následně si je odepisoval z placeného nájmu, prý totiž přinášel nejasnosti.

„Většina se snaží svoje náklady navýšit, protože si tím pádem automaticky prodlouží levný pobyt v městském bytě,“ prohlásil hned na podzim 2015 Liškutin.

A Švachula změnu bránil tím, že systém je asociální vůči lidem. „Na opravu bytového fondu máme každý rok stovky milionů, zatímco nájemci si berou půjčky s nemalým úrokem,“ řekl tehdejší místostarosta. Přitom také o zakázky na opravy bytů – i za desetitisícové částky – se policie při razii na úřadech i ve stavebních firmách zajímala.

„Původně dokonce chtěli pověřit zadáváním tendrů externí firmu,“ připomíná další nápad Bohumil Straka, který za TOP 09 šéfoval kontrolnímu výboru městské části.

S obviněním Liškutin svůj vliv ztratil. Hnutí ANO jej vyzvalo, aby na post místostarosty v Ivanovicích rezignoval, vedení investičního odboru na Brně-střed po něm převzal tajemník.

Státní zástupce a soudce vysvětlují důvody uvalení vazby

Autor:

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Řidič vystoupil kvůli kameni na cestě, zánovní SUV se skutálelo ze srázu

Muž zapomněl na lesní cestě zajistit svou škodu proti pohybu, auto se tak...

Chvilková roztržitost připravila padesátníka na Brněnsku o jeho zánovní vůz Škoda Kodiaq. Když při cestě na chatu...

Znojemský kouč telefonoval během zápasu. Chtěl si stěžovat u šéfů EBEL

NOVÝ KOUČ. Znojemské hokejisty převzal Miroslav Fryčer.

Trenér znojemských hokejistů Miroslav Fryčer během nedělního třetího čtvrtfinále EBEL na ledě Vídně názorně předvedl,...

Starší žena odhalila lež podomního prodejce a zamkla jej ve svém bytě

Ilustrační snímek

Ve vlastním bytě uvěznila starší žena z Brna podomního prodejce, který jí nabízel změnu dodavatele elektřiny. Smlouvu...

Další z rubriky

Blansko řeší, jak zatočit s vandaly. Za dopadení chce nabízet odměny

Neznámý sprejer v noci postříkal rodinný dům v Kovalovicích i auto stojící před...

Starosta Blanska má plán, jak omezit řádění vandalů. Chytat je mají za odměnu občané města. Ti by se tak ovšem sami...

Když ochráníte dům, ušetříte náklady za energie, slibuje veletrh Amper

Veletrh Amper, který se koná na brněnském výstavišti, se zaměřuje na produkty...

Jak se přizpůsobit moderním technologiím a tvořit chytřejší budoucnost, třeba i lepším zabezpečením domácnosti? I to...

Švachula podle spisu paralyzoval systém zakázek, z úplatků měl devět milionů

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Téměř devět milionů korun podle vyšetřovacího spisu inkasoval z úplatků bývalý brněnský radní Jiří Švachula, kterého...

Advantage Consulting, s.r.o.
EXPERT PŘES DATABÁZE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz