Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nesympatizuji s úplným vžíváním se do postavy, líčí herečka Dancingerová

  13:20
Ve filmovém světě se uvedla pohádkou, kde jí život ztrpčovala nevzhledná paruka. Známá je i díky seriálům Ordinace v růžové zahradě a Kukačky, v nejnovější roli se ohání pistolí. Nedávno herečka Marta Dancingerová přidala na své konto také knihu.
Marta Dancingerová se narodila ve Znojmě a po studiích na konzervatoři...

Marta Dancingerová se narodila ve Znojmě a po studiích na konzervatoři absolvovala ještě DAMU. Už na škole hostovala v oblastních divadlech a po absolutoriu nastoupila do angažmá ve Švandově divadle, kde dnes hraje jako stálý host a kde se seznámila se svým životním partnerem Markem Pospíchalem, se kterým mají syna Antonína. | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Na konci září oslavila třicátiny, na něž jí partner a kamarádi vymysleli tajnou oslavu. 

„Byl to hrozně příjemný den, kdy jsem po dlouhé době nic nemusela. Tu číslovku neřeším, možná časem uvidím nějaké změny, třicítka je fajn,“ směje se znojemská rodačka Dancingerová.

Poprvé jsem vás zaznamenala v pohádce Slíbená princezna. Byl váš sen zahrát si princeznu?
Vůbec ne, nikdy jsem si nepředstavovala, co bych si tak chtěla zahrát. Celkově natáčení bylo náročné a úplně jsem se v tom necítila dobře. Byl to křest ohněm, první velká filmová zkušenost – do té doby jsem měla jen epizodní role, ale jsem za ni zpětně ráda. Ovšem že bych na natáčení po všech směrech ráda vzpomínala, to úplně ne. Kupodivu mě to ale neodradilo.

V jednom titulku napsali, že vám v té pohádce zničili krásu a „herečce s hlubokýma tmavýma očima laně a francouzským espritem narazili na hlavu zlatou koudel od ochotníků“. Co jste na paruku říkala vy?
Samozřejmě to člověk vidí, nejsem slepá. (směje se) Ale já nejsem herečka, která musí vypadat za všech okolností skvěle. Na škole jsem hrála spíš komické postavy, nikdy mi nešlo o to, abych vypadala jako krasavice, a ani jsem se tak nikdy nevnímala. Myslela jsem si, že ta paruka splní účel – vlasy jsou divoké, ona s nimi tak neumětelsky zachází a pak si je ostříhá, protože je nemá ráda... Jenže ona účel neplnila. Člověk ví, že vypadá blbě, a ještě to nemá pro pohádku význam a nefunguje to. Sama v sobě si to obhájit bylo asi nejhorší.

Takže kostým je pro vás důležitý?
Pro mě jedna z nejdůležitějších věcí, kolikrát herci strašně pomůže. Když se sejde s tím, jak herec roli myslí a jak ji na divadle celou dobu zkouší, tak je to super.

Jak jste se tehdy sžila s mediálním zájmem?
Po pohádce jsem ho moc nevnímala, vím, že proběhly nějaké hejty o té paruce. Ale měla jsem čtrnáct dní před porodem a tohle jsem absolutně vytěsnila. Mediální zájem jsem zavnímala až po Kukačkách a za ten jsem byla ráda, myslím, že si seriál zasloužil, aby se o něm mluvilo. Takže jsem si spíš vybrala užít si zájem po Kukačkách než hejty po Slíbené princezně. (směje se)

Jan Cina a Marta Dancingerová ve vánoční pohádce Slíbená princezna

V Kukačkách jste hrála maminku vyměněného dítěte, v Ordinaci v růžové zahradě zase boxerku s poporodní depresí. To jsou poměrně náročné role. Jak snadno se do nich dostáváte a vystupujete z nich?
Snažím se – a je mi to blízké – postavu pojmout co nejuvěřitelněji a dát jí drobné detaily lidskosti a pravdivosti.  S úplným vžíváním se do postavy jsem nikdy nesympatizovala, myslím, že není úplně hezké – ať už v divadle, nebo televizi – dívat se, že herec trpí. Takovému sebeprožívání nejsem úplně nakloněná. Řečeno abstraktně, osobně se snažím být nad tou postavou a zároveň ji pozorovat spolu s divákem. Kukačky jsme točili hodně dlouho, skoro rok. A s tou rolí nejste samozřejmě celou tu dobu. Ale když jedete do práce, víte, co vás tam čeká, je to proces. Od toho, že vás nabere auto, oblečou vás do kostýmu, učesají… Člověk se do toho dostane samovolně. Asi jako když jde učitelka do práce. Taky nejde v teplákách a nějak vystupuje, přijímá tu roli a jde ji hrát. Tohle je úplně to stejné, herectví je povolání.

Když máte roli, kde trpíte poporodní depresí, připravujete se, nebo na ni jdete pudově?
Zrovna o tomhle jsem si načítala, zajímalo mě to. A byla jsem ráda za příležitost si to zahrát. Takové téma se v televizi často nevidí, trošku se dělá, že neexistuje, ale ono existuje. A není to nic, za co by se ženy měly stydět. Takže ne že bych si to doma zkoušela, ale moc mi pomáhají různé detaily. Třeba jsem si přečetla, že tyto ženy nemají chuť k jídlu a mají nechuť samy k sobě. To jsou věci, které jen tím, že je víte, se někde v tom výkonu odrazí. Doufejme.

Naposledy jste byla k vidění ve filmu Chyby. Co tam hrajete?
V červenci měl film premiéru v kinech. Mám tam malou roli, když dlouze mrknete, asi mě tam nezpozorujete, ale je to hrozně hezký film, který mě potěšil. Výborně zafungovalo, že se režisér Honza Prušinovský nebál obsadit neznámé divadelní herce. Měla jsem radost i za náš herecký svět, pořád se trošku motáme v tom, že se producenti bojí obsadit někoho, kdo není úplně známý.

Příští rok se máte objevit v hlavní roli primáckého krimiseriálu Duch, kde ztvárňujete vyšetřovatelku. Uvidíme vás i v akčnějších scénách?
Už máme dotočeno, bylo to náročných asi čtyřicet dní nahuštěných po sobě. Měla jsem pocit, že nejsem nic než kriminalistka a nemám čas na jiný život. Bylo to náročné fyzicky i psychicky, intenzivní, ale moc fajn natáčení se skvělým štábem. Užila jsem si to a myslím, že se seriál bude líbit. Zkusila jsem si zase něco jiného, od maminky z Kukaček to byl obrat o 360 stupňů. Jak ta Tereza z Kukaček byla takový držák, pořád někomu naslouchala a měla tak trošku svatozář nad hlavou, tak tady jsem hrála ambiciózní, lehce sobeckou, cílevědomou vyšetřovatelku. Byl to zajímavý kontrast. A akčních scén bylo hodně, myslím, že jsem se s pistolí nalítala docela dost. (směje se)

Marta Dancingerová v seriálu Kukačky (2020)

Jste také autorkou knihy Nesmělí, jak jste se ke psaní dostala?
Začala jsem psát asi před dvěma a půl lety. Byla jsem na kurzu tvůrčího psaní a bavily mě úkoly, které jsme museli vždycky za týden splnit. Dostala jsem se do toho a napsala třináct povídek. Narazila jsem na Davida Laňku, který řekl, že se mu to líbí a vydá to. Radoslav Sládek je ilustroval. Jsem trochu rozpačitá, nechci, aby se vnímalo, že chci být spisovatelka, psala jsem pro radost. Mám velký respekt z toho, že to jde mezi lidi. Neuvědomila jsem si, že tréma bude úplně jiná tím, že za tím stojím jen já a není tam ta kolektivní zodpovědnost, na kterou jsem zvyklá. S tím se musím nějak vypořádat.

Narodila jste se ve Znojmě, dětství strávila v Moravském Krumlově a studovala jste v Brně. Vracíte se na jih Moravy?
Rodiče se už přestěhovali z Krumlova do Tišnova u Brna, kde bydlí i moje sestra, druhou mám v Brně. Strašně ráda na jih Moravy jezdím, miluju to tam. Pořád se tam cítím líp než v Praze, kde je ale víc herecké práce. Morava je prostě doma. A Brno bylo první město, kde jsem se svobodně a dospěle pohybovala, na to nezapomenu.

Prý jste velká fanynka Harryho Pottera. Jak se to projevuje?
Byla to kniha, se kterou jsem vyrostla. Četli jsme po cestě do školy, každou přestávku. Když mám pocit, že musím oprášit angličtinu, tak ji čtu v angličtině. Ale fanoušek filmů moc nejsem, děj je v nich strašně ochuzený.

  • Nejčtenější

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlastní matku zabil sekerou kvůli majetku, po čase ho viděli v Brně závodit

Premium

Kousek za Padochovem, který je dnes místní částí Oslavan na Brněnsku, si kolemjdoucí cestou po zelené turistické značce ve směru k Neslovicím můžou povšimnout kamenného pomníčku. Připomíná hrůzný...

13. července 2024

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezi Lednicí a Břeclaví vykolejil historický vlak, škoda jsou dva miliony

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v neděli po poledni vykolejil poblíž Lednice. Jedna část vlaku zůstala na kolejích, vykolejily vagony, v...

14. července 2024  17:18

Dělníci se denně sápou do kopce, líčí záchranu Děviček jejich milovník

Děvičky jsou jeho celoživotní srdcová záležitost. Jako rodák z blízkých Starovic, kterého fascinuje historie, archeologie a genealogie, navštěvuje jihomoravskou ikonu od dětství. Přestože více než tu...

20. července 2024  12:15

Dětský hospic má i místnost k rozloučení. Nese odkaz zemřelé holčičky Julie

Odkaz holčičky, která před časem zemřela v sedmi měsících na pneumokokovou meningitidu, nese právě dobudovaný první dětský hospic v Česku. Dům pro Julii, otevřený v brněnském Králově Poli, přivítá...

19. července 2024  16:31

Chceme dominovat. Kouč Zbrojovky o Řezníčkově roli i nadějném Švancarovi

V minulé sezoně ve druhé fotbalové lize ztroskotala snaha Zbrojovky Brno o zkombinování boje o postup s omlazením mužstva tak, že se v Králově Poli překvapivě hrálo o udržení. Nový zbrojovácký trenér...

19. července 2024  13:37

Senior ztratil ledvinku se 100 tisíci, ani to nezjistil. Nálezkyně ji odevzdala

Velké štěstí měl ve čtvrtek ráno senior v centru Brna, jemuž se před nástupem do tramvaje na zastávce rozepnula a upadla na zem ledvinka se 107 tisíci korunami. Žena, která brašničku s vysokým...

19. července 2024  12:05

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...