Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Snahy nabourat koalici nás stmelily, říká šéf jihomoravského STAN

  18:20
Lídr starostů František Lukl míří do vedení Jihomoravské kraje. Pro ODS pomohl získat křeslo v radě navíc a sobě post náměstka pro kulturu a cestovní ruch.

Jihomoravský lídr Starostů František Lukl bude v novém vedení kraje náměstkem hejtmana pro kulturu a cestovní ruch. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Mezi ostatními politicky nezkušenými lídry na jednáních vznikající koalice jeden muž výrazně vyčníval. Kyjovský starosta a jednička Starostů František Lukl totiž na rozdíl od nich patří mezi „ostřílené“ politiky. 

Byl ministrem pro místní rozvoj v Rusnokově vládě, patří do poradního týmu prezidenta Miloše Zemana a pět let šéfuje Svazu měst a obcí. 

ANO bylo ochotné se kvůli setrvání v krajské vládě vzdát křesla hejtmana. Byli jste svolní k jednání?
Tato nabídka pro nás nebyla důvod, abychom usilovali o nejvyšší post. Jsme přesvědčení, že mezi seriózními partnery se takové skrčky nedělají. Pokud jsme si řekli, že si vyhovujeme programově i lidsky, tak rozdělení gescí a poměr míst v radě by neměly dávat příčinu k nějakým roztržkám.

Nicméně právě vy jste pro ODS pomohl vyjednat o jedno křeslo v radě více. Dohromady tedy máte šest, což v současném počtu radních znamená převahu vašeho společného klubu nad zbytkem koaličních partnerů. To není skrčka?
Současných jedenáct míst v krajské radě nemůžeme rozšířit, nedovoluje nám to zákon. Co se týče našeho požadavku, tak to byla věc k jednání, která jsou velmi přátelská. Nejsme v situaci, že bychom se na něčem nedomluvili. Nejsme v křeči.

A proč jste vůbec křeslo navíc požadovali? Chtěli jste převahu nad zbytkem?
V tuto chvíli máme nejsilnější klub v zastupitelstvu a mělo by tomu samozřejmě odpovídat i zastoupení v radě, komisích i výborech. Nikomu jsme nedali ultimátum, takto se jednání vyvinula.

Jak koaliční partneři vůbec přijali spojení s ODS, nezačala jednání přece jen trochu skřípat?
Nemyslím si, že by to kolegové brali negativně. V minulosti ODS dokonce s podporou STAN kandidovala a starostové napříč oběma stranami spolupracují. S Jiřím Nantlem jsme si navíc lidsky sedli. Šlo prostě o logický krok. Je to způsob, jak podpořit dobré klima a spolupráci na politické scéně.

Starostům zůstává územní plánování. Hodně jste o něj stáli?
Pro nás to byla jasná gesce, současný náměstek hejtmana Martin Maleček v ní odvedl fantastickou práci, takže to bylo bez diskuse. Stáli jsme také o regionální rozvoj, k němuž má blízko Radomír Pavlíček (současný předseda výboru pro regionální rozvoj Jihomoravského kraje – pozn. red.). Ale bylo podstatné dát si jednotlivé oblasti na papír a říci si slušně, kdo má k čemu největší vztah a zkušenosti. Nakonec oblast připadla lidovcům.

Vy se v roli náměstka hejtmana budete věnovat kultuře, památkové péči a cestovnímu ruchu. Dokážete vše skloubit se svými ostatními funkcemi?
Myslím, že Martin Maleček ukázal, že jde skloubit práci starosty a neuvolněného náměstka hejtmana. Budu tedy součástí nové krajské rady a zůstanu v čele kyjovské radnice. Otazník visí nad mými dalšími aktivitami směrem k Praze.

Podrobné výsledky voleb v kraji

Pro jižní Moravu chcete získat více peněz od státu, protože z hlediska počtu obyvatel je oproti jiným krajům znevýhodněná. Bude někdo z radních vyčleněn přímo na jednání mezi Prahou a Brnem jako je nyní Taťána Malá z ANO?
Nemyslím si, že takovou placenou pozici kraj potřebuje. Navenek ho má zastupovat hejtman. A já mu budu jako náměstek rád k dispozici, abych byl v některých jednáních oporou, protože jako předseda Svazu měst a obcí jsem již nějaké schůze ohledně rozpočtového určení daní absolvoval. Ale hlavní osobou bude jednoznačně hejtman.

Jak konkrétně chcete pro Jihomoravský kraj vyjednat více peněz? Současné vedení hejtmanství asi také nesedělo s rukama v klíně. A není handicap, že nemáte v koalici žádnou vládní stranu?
Hodí se poděkovat hejtmanu Šimkovi za předjednání možné změny rozpočtového určení. Na jaře Asociace krajů došla k určitému závěru, ale kvůli koronakrizi potom nedošlo na finální stvrzení. Budeme rádi, když na to navážeme. Vidím reálně, že se nám podaří podmínky pro jižní Moravu zlepšit. Věřím, že nikdo z vládních představitelů nebude házet klacky pod nohy krajům, kde nemají politické zastoupení.

Vraťme se ještě ke koalici. Připouštíte si vůbec možnost, že by se ještě mohla zvrtnout?
Domluvená koalice je pevná a stoprocentní. A možná právě snahy ji nabourat nás ještě více stmelily.

Co vůbec říkáte na lídra lidovců Jana Grolicha? Působí suverénně a ambiciózně. Nemáte obavu, že ho budete muset „krotit“?
Zatím ho neznám tak dobře jako třeba Jirku Nantla. Ale během rokování o koalici působí velmi vyrovnaně a uvážlivě. Je těžké vést taková jednání, aby byla konstruktivní. A právě v tomto směru se ukazuje, že Grolich bude dobrým reprezentantem kraje a vedoucím týmu.

Před volbami jste prý řekl, že s lidovci do koalice nepůjdete.
To jsou takové řeči, které mají asi oslabit naši vznikající koalici a vůli spolupracovat. Ostatně v Kyjově jsme od počátku ve vládě s lidovci.

Byla vůbec o víkendu ve hře i jiná varianta koalice? Hovořilo se o ANO, ODS, STAN a ČSSD.
Je pravda, že jsme s různými stranami mluvili před volbami. Ale třeba s ČSSD jsem žádné jednání nevedl. Šíří se různé informace.

Oslovilo vás vůbec ANO s nabídkou k jednání, když už se rýsoval výsledek voleb?
První nás oslovila ODS, následně Piráti a lidovci. Pak už jsme jednali na magistrátu, takže o půdorysu nové koalice bylo jasno.

A dostali jste z centrály strany pokyn, že se máte pokusit sestavit koalici bez ANO? Premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše vedení STAN často kritizuje.
Žádný takový pokyn jsem nedostal. S předsedou Vítem Rakušanem jsem si volal. Pogratuloval nám k výsledku a řekl, že je na nás, jakou vytvoříme koalici. Ostatně v jiných krajích STAN do vlády s ANO jde. Na krajské úrovni si prostě nehrajeme na kampaň „antibabiš“.

Když se vrátíme ještě k vaší budoucnosti v politice. Máte malého syna. Hrálo to roli, když jste zvažoval, zda půjdete na kraj?
Syn je pro mě obrovská motivace. Je to právě jedna z věcí, kterou budu řešit v Praze, jestli neomezit aktivity tam. Ušetřil bych čas, který můžu trávit s rodinou.

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel třicítky pitbulů v klecích dráždí sousedy, vadí jim štěkot i pach

Štěkání, pach, špatné podmínky i účast v psích zápasech vyčítají sousedé chovateli zhruba tří desítek psů v brněnské...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Zásilku na ukrajinském konzulátu v Brně šetří policie jako obecné ohrožení

Páteční incident s podezřelou zásilkou na ukrajinském konzulátu v Brně policie zatím vyšetřuje pro podezření z obecného...

Roční výluka mezi Brnem a Blanskem končí, na koridor se vrátí vlaky

Příští víkend se změnou jízdního řádu skončí i rok trvající výluka, kdy na hlavním koridoru mezi Brnem a Blanskem...

Spor s nelegálními stánkaři z podchodu je u konce, městu doplatí dluh

Nelegální stánky, které se nacházely u ústí z podchodu pod brněnským vlakovým nádražím, zmizely už před několika lety....

Vodu zdražují opravy i elektřina, na jižní Moravě naroste o desetikoruny

Voda je další položkou, za kterou si v příštím roce Jihomoravané připlatí. Nejvíce budou muset sáhnout do peněženky v...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...