Lidé mi uvěřili odlehčenou kampaň, říká budoucí hejtman Grolich

  13:11
Budoucí jihomoravský hejtman ví, že získat pro kraj víc peněz je složitý úkol. „Máme tu kvůli covidu krizi, která hned tak neskončí,“ varuje lidovecký lídr Jan Grolich.
Šestatřicetiletý právník Jan Grolich dovedl KDU-ČSL na jižní Moravě k zisku...

Šestatřicetiletý právník Jan Grolich dovedl KDU-ČSL na jižní Moravě k zisku jedenácti mandátů a sám bude novým hejtmanem. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jen dva politiky z celého Česka kroužkovali voliči víc než lidoveckého starostu Velatic na Brněnsku Jana Grolicha – místopředsedu celostátní ODS Martina Kupku a šéfa STAN Víta Rakušana

Úctyhodných 12 127 preferenčních hlasů zajistilo jihomoravskému lídrovi KDU-ČSL silnou pozici pro vyjednávání, nyní je šestatřicetiletý lidovec jasným kandidátem na hejtmana.

Pomohlo vám v kampani, že jste býval stand-upový komik?
Stand-up jsem před časem upozadil a vystupuji už jen párkrát do roka. Ale dělám ještě improvizační divadlo a to bych si chtěl podržet. Naše kampaň byla trochu odlehčená, což se musí dělat uvěřitelně. Myslím si, že u jiných politiků to obecně tak uvěřitelné není, mě ale lidé takhle skutečně znají.

Před volbami jste vyhlašoval, že porazíte ODS. Vyšlo to. Z čeho pramenilo vaše sebevědomí?
Z reakcí okolí. Spousta lidí nám říkala, že bude volit lidovce, dokonce jsem měl pocit, že dosáhneme na ještě lepší výsledek. Ale úplně jsem neodhalil nové trendy.

Co konkrétně máte na mysli?
Že ANO neoslabilo tak výrazně, jak mohlo, třeba kvůli kauze Stoka. Že i přes covid přišli lidé k volbám. A že překvapením budou Piráti, kteří ve všech krajích výrazně uspěli. Myslel jsem si, že skončí čtvrtí.

Při minulých volbách jste byli také druzí s jedenácti mandáty, první skončilo stejně jako nyní hnutí ANO. Tehdy jste však skončili v opozici. Poučili jste se z toho?
Situace byla tehdy jiná. Za hnutím ANO se nyní poskládaly čtyři strany, které uvažují i o nějaké parlamentní spolupráci. Všem stranám bylo jasné, že pokud to lze takto poskládat, je to varianta číslo jedna.

Existovaly předběžné dohody?
Rád bych řekl, že byly. Ukázalo se, že ne. Ale dobře to dopadlo.

Stávajícímu hejtmanovi Bohumilu Šimkovi vyčítáte, že je nevýrazný. Svoji kampaň jste tak postavil na výrazné prezentaci sama sebe. Chcete natáčet videa i jako první muž kraje?
Na obci děláme videozpravodaj a chtěl bych, abychom to dělali i na kraji. Ale formát musí být jiný, aby tam nebyl jen hejtman, nýbrž i ti ostatní. Chtěl bych tam dát prostor také opozici. Oddělil bych od sebe prezentaci kraje a třeba Facebook, který si dělám sám. Nechci nikoho zastínit. Chci, aby to byla férová prezentace kraje.

Bavme se o gescích v radě kraje. Chcete regionální rozvoj, kulturu a sport. Vaší prioritou je přitom životní prostředí, které jste propagovali i sloganem „Make příroda great again“.
Má to svoji logiku, protože pod regionální rozvoj spadají dotace na zadržování vody v krajině, kdežto v životním prostředí je projektování.

Budete mít nějaká svá výsostná témata? Například dosavadní hejtman si kladl za cíl zachování MotoGP a rozlétání letiště.
Životní prostředí beru pořád za svoje téma a budu s ním pomáhat, i když ho nemám v gesci. Stejně tak sociální služby. Témat bude víc.

Podrobné výsledky voleb v kraji

Ptám se proto, že právě letiště a motocyklovou Velkou cenu vždy komentoval hejtman, nikdy náměstci pro dané gesce.
Počítám, že obě témata budu z pozice hejtmana řešit, ale nepovažuji to za něco svého. Spíš bych to viděl na transparentnost, komunikaci s lidmi nebo financování kraje a rozpočet, které má hejtman automaticky pod sebou.

Zelené, kteří jsou v uskupení Spolu pro Moravu, jste do koalice nepřizvali. Proč?
Vždyť je tam ze Zelených jeden člověk. Lidovci a Piráti mají větší možnost téma prosadit. S paní Drápalovou (dvojka na kandidátce SpM, členka Strany zelených, pozn. red.) vůbec nemám problém, ale pokud chcete prosazovat zelená témata, musíte se bavit hlavně s Piráty. Zelení ani nemají nikoho v parlamentu.

Kritizujete podfinancovanou sociální oblast. O nápravu už se pokoušelo současné vedení, ale neúspěšně. Co s tím můžete udělat vy, když hodně záleží na státu?
Vedení kraje se v minulém období poměrně dařilo změnit rozpočtové určení daní, což je ten balík, který chodí od státu. Ale co se týče změny ve financování služeb, tam se toho moc neudělalo. Dostáváme 1 100 korun na občana, zatímco například Zlínský kraj 1 700 korun, což je obrovský rozdíl. Takže budeme tlačit na ministerstvo sociálních věcí, ale myslím, že šance přijde až po dalších parlamentních volbách. Změna je klíčová pro další rozvoj kraje, ale jsem realista. Máme tu krizi, která hned tak neskončí, a za rok přijdou volby do Sněmovny. Může to být téma pro podfinancované kraje, covid ale řešení prodlužuje minimálně o dva roky, až se ekonomika začne zvedat.

Jak to bude s MotoGP?
Tam je shoda i ve stávající koalici, kraj nemůže dávat víc než 35 milionů. Je to na dohodě se státem.

Máte ve vedení šéfa Svazu měst a obcí Františka Lukla. Může to pomoci právě při vyjednávání se státem? Mohl by být podobnou spojkou mezi krajem a Prahou jako dříve Taťána Malá?
To byla uměle vytvořená placená funkce, o stejné neuvažujeme. S panem Luklem jsme se o tom nebavili, i když je určitě dobré, že má díky své funkci celou řadu kontaktů a je to výrazná osobnost. Každý radní ale musí s příslušnými ministerstvy komunikovat za svou gesci sám.

Koalice na kraji bude svým složením podobná koalici v Brně. Pomůže to k jejich užší spolupráci?
Myslím, že je dobře, že tam jsou stejné strany, i když v jiných pozicích. U některých projektů, spíš drobnějších, jsem cítil trochu politické hašteření. A to zmizí. V zásadě si ale myslím, že spolupráce kraje s Brnem byla dobrá. Projekty jako Janáčkovo kulturní centrum nebo multifunkční hala pojedou dál.

Bývalý hejtman a dnes poslanec Stanislav Juránek přeskákal na kandidátce lidovců z 21. místa na druhé. Počítáte s ním také jako s poradcem?
Nová rada bude hodně obměněná a je rozhodně potřeba načerpat zkušenosti od bývalých kolegů v uvolněných funkcích, což neplatí pouze o panu Juránkovi.

Máte už vybraného svého nástupce ve Velaticích?
Musím to samozřejmě ještě probrat se zastupiteli. Ale když to začalo být takové, že bych mohl být ve vedení kraje, začal jsem poslední měsíc až dva zasvěcovat víc do úřadu stávajícího místostarostu a předal mu některé projekty.

Budete jedním z nejmladších hejtmanů. Myslíte si, že se díky tomu povede přilákat lidovcům mladší voliče, případně i členy?
S voliči se to už podařilo. I když statistiky nemáme, bylo to patrné z toho, jak jsme se o druhé místo přetahovali s Piráty. Říkali jsme si: to dopadne špatně, protože jakmile se začne sčítat Brno, nahážou to jim. Ale nakonec jsme se víc a víc vzdalovali. Takže je vidět, že v Brně jsme získali i mladší voliče, což by mohlo přilákat mladší lidi i do naší strany.

  • Nejčtenější

Brno se ve velkém zbavuje nepotřebného majetku, prodat chce i golfový areál

29. února 2024  5:42

Šest miliard korun na novou arénu, další odhadem dvě nebo tři na plánovaný koncertní sál a podobné...

Dřevěné rozhledny z dotací se rozpadají, zavřela už i ta na „moravském Řípu“

1. března 2024  10:38

Takřka dvacet let zdobila malá dřevěná rozhledna kopec Malý Chlum na Blanensku, pro který se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tipy na výhodné jarní prázdniny: aquaparky, lanovky, ale i statek na jihu Moravy

1. března 2024

Jarní prázdniny jsou v plném proudu a pokračuje i seriál s tipy, kam vyrazit. Tentokrát jsme se...

Putin chtěl, aby Navalnyj žadonil o milost. Vraždou ukázal slabost, říká Zubov

26. února 2024  14:12

Premium Zpráva o skonu Alexeje Navalného v trestaneckém táboře na Sibiři jím silně otřásla. „Udělalo se mi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do čtyřsetletého mlýna na Svitavě se zakousl bagr, nahradí jej moderní areál

28. února 2024  19:36

Na řece Svitavě kousek od Brna stál od roku 1612. V posledních letech však Koudelkův mlýn chátral...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Konec líného vraha. Prozradilo ho přehrabování hnoje s ukrytou sekerou

2. března 2024

Premium Majetkové spory můžou vyostřit nenávist v rodině až do vskutku antických rozměrů. To platí dnes a...

Místo vzletu pád. Znojmo končí trudnou sezonu, budoucnost je nejistá

2. března 2024  13:55

Loni v lednu kosila orlí letka jednoho druholigového soupeře za druhým a majitel hokejového Znojma...

Zaťovič dosáhl mety 250 gólů, je v Klubu hokejových střelců. Obrovské číslo, říká

1. března 2024  22:07

V sedmé minutě strhující bitvy v Liberci otevřel skóre, a odstartoval tak desetigólovou přestřelku....

Kvůli Dukovanům obnovují v Brně na vysoké škole po 15 letech jaderný obor

1. března 2024  15:42

Na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně chtějí už od září otevřít nový obor specializovaný na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...