Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Lidé mi uvěřili odlehčenou kampaň, říká budoucí hejtman Grolich

  13:11
Budoucí jihomoravský hejtman ví, že získat pro kraj víc peněz je složitý úkol. „Máme tu kvůli covidu krizi, která hned tak neskončí,“ varuje lidovecký lídr Jan Grolich.

Šestatřicetiletý právník Jan Grolich dovedl KDU-ČSL na jižní Moravě k zisku jedenácti mandátů a sám bude novým hejtmanem. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jen dva politiky z celého Česka kroužkovali voliči víc než lidoveckého starostu Velatic na Brněnsku Jana Grolicha – místopředsedu celostátní ODS Martina Kupku a šéfa STAN Víta Rakušana

Úctyhodných 12 127 preferenčních hlasů zajistilo jihomoravskému lídrovi KDU-ČSL silnou pozici pro vyjednávání, nyní je šestatřicetiletý lidovec jasným kandidátem na hejtmana.

Pomohlo vám v kampani, že jste býval stand-upový komik?
Stand-up jsem před časem upozadil a vystupuji už jen párkrát do roka. Ale dělám ještě improvizační divadlo a to bych si chtěl podržet. Naše kampaň byla trochu odlehčená, což se musí dělat uvěřitelně. Myslím si, že u jiných politiků to obecně tak uvěřitelné není, mě ale lidé takhle skutečně znají.

Před volbami jste vyhlašoval, že porazíte ODS. Vyšlo to. Z čeho pramenilo vaše sebevědomí?
Z reakcí okolí. Spousta lidí nám říkala, že bude volit lidovce, dokonce jsem měl pocit, že dosáhneme na ještě lepší výsledek. Ale úplně jsem neodhalil nové trendy.

Co konkrétně máte na mysli?
Že ANO neoslabilo tak výrazně, jak mohlo, třeba kvůli kauze Stoka. Že i přes covid přišli lidé k volbám. A že překvapením budou Piráti, kteří ve všech krajích výrazně uspěli. Myslel jsem si, že skončí čtvrtí.

Při minulých volbách jste byli také druzí s jedenácti mandáty, první skončilo stejně jako nyní hnutí ANO. Tehdy jste však skončili v opozici. Poučili jste se z toho?
Situace byla tehdy jiná. Za hnutím ANO se nyní poskládaly čtyři strany, které uvažují i o nějaké parlamentní spolupráci. Všem stranám bylo jasné, že pokud to lze takto poskládat, je to varianta číslo jedna.

Existovaly předběžné dohody?
Rád bych řekl, že byly. Ukázalo se, že ne. Ale dobře to dopadlo.

Stávajícímu hejtmanovi Bohumilu Šimkovi vyčítáte, že je nevýrazný. Svoji kampaň jste tak postavil na výrazné prezentaci sama sebe. Chcete natáčet videa i jako první muž kraje?
Na obci děláme videozpravodaj a chtěl bych, abychom to dělali i na kraji. Ale formát musí být jiný, aby tam nebyl jen hejtman, nýbrž i ti ostatní. Chtěl bych tam dát prostor také opozici. Oddělil bych od sebe prezentaci kraje a třeba Facebook, který si dělám sám. Nechci nikoho zastínit. Chci, aby to byla férová prezentace kraje.

Bavme se o gescích v radě kraje. Chcete regionální rozvoj, kulturu a sport. Vaší prioritou je přitom životní prostředí, které jste propagovali i sloganem „Make příroda great again“.
Má to svoji logiku, protože pod regionální rozvoj spadají dotace na zadržování vody v krajině, kdežto v životním prostředí je projektování.

Budete mít nějaká svá výsostná témata? Například dosavadní hejtman si kladl za cíl zachování MotoGP a rozlétání letiště.
Životní prostředí beru pořád za svoje téma a budu s ním pomáhat, i když ho nemám v gesci. Stejně tak sociální služby. Témat bude víc.

Podrobné výsledky voleb v kraji

Ptám se proto, že právě letiště a motocyklovou Velkou cenu vždy komentoval hejtman, nikdy náměstci pro dané gesce.
Počítám, že obě témata budu z pozice hejtmana řešit, ale nepovažuji to za něco svého. Spíš bych to viděl na transparentnost, komunikaci s lidmi nebo financování kraje a rozpočet, které má hejtman automaticky pod sebou.

Zelené, kteří jsou v uskupení Spolu pro Moravu, jste do koalice nepřizvali. Proč?
Vždyť je tam ze Zelených jeden člověk. Lidovci a Piráti mají větší možnost téma prosadit. S paní Drápalovou (dvojka na kandidátce SpM, členka Strany zelených, pozn. red.) vůbec nemám problém, ale pokud chcete prosazovat zelená témata, musíte se bavit hlavně s Piráty. Zelení ani nemají nikoho v parlamentu.

Kritizujete podfinancovanou sociální oblast. O nápravu už se pokoušelo současné vedení, ale neúspěšně. Co s tím můžete udělat vy, když hodně záleží na státu?
Vedení kraje se v minulém období poměrně dařilo změnit rozpočtové určení daní, což je ten balík, který chodí od státu. Ale co se týče změny ve financování služeb, tam se toho moc neudělalo. Dostáváme 1 100 korun na občana, zatímco například Zlínský kraj 1 700 korun, což je obrovský rozdíl. Takže budeme tlačit na ministerstvo sociálních věcí, ale myslím, že šance přijde až po dalších parlamentních volbách. Změna je klíčová pro další rozvoj kraje, ale jsem realista. Máme tu krizi, která hned tak neskončí, a za rok přijdou volby do Sněmovny. Může to být téma pro podfinancované kraje, covid ale řešení prodlužuje minimálně o dva roky, až se ekonomika začne zvedat.

Jak to bude s MotoGP?
Tam je shoda i ve stávající koalici, kraj nemůže dávat víc než 35 milionů. Je to na dohodě se státem.

Máte ve vedení šéfa Svazu měst a obcí Františka Lukla. Může to pomoci právě při vyjednávání se státem? Mohl by být podobnou spojkou mezi krajem a Prahou jako dříve Taťána Malá?
To byla uměle vytvořená placená funkce, o stejné neuvažujeme. S panem Luklem jsme se o tom nebavili, i když je určitě dobré, že má díky své funkci celou řadu kontaktů a je to výrazná osobnost. Každý radní ale musí s příslušnými ministerstvy komunikovat za svou gesci sám.

Koalice na kraji bude svým složením podobná koalici v Brně. Pomůže to k jejich užší spolupráci?
Myslím, že je dobře, že tam jsou stejné strany, i když v jiných pozicích. U některých projektů, spíš drobnějších, jsem cítil trochu politické hašteření. A to zmizí. V zásadě si ale myslím, že spolupráce kraje s Brnem byla dobrá. Projekty jako Janáčkovo kulturní centrum nebo multifunkční hala pojedou dál.

Bývalý hejtman a dnes poslanec Stanislav Juránek přeskákal na kandidátce lidovců z 21. místa na druhé. Počítáte s ním také jako s poradcem?
Nová rada bude hodně obměněná a je rozhodně potřeba načerpat zkušenosti od bývalých kolegů v uvolněných funkcích, což neplatí pouze o panu Juránkovi.

Máte už vybraného svého nástupce ve Velaticích?
Musím to samozřejmě ještě probrat se zastupiteli. Ale když to začalo být takové, že bych mohl být ve vedení kraje, začal jsem poslední měsíc až dva zasvěcovat víc do úřadu stávajícího místostarostu a předal mu některé projekty.

Budete jedním z nejmladších hejtmanů. Myslíte si, že se díky tomu povede přilákat lidovcům mladší voliče, případně i členy?
S voliči se to už podařilo. I když statistiky nemáme, bylo to patrné z toho, jak jsme se o druhé místo přetahovali s Piráty. Říkali jsme si: to dopadne špatně, protože jakmile se začne sčítat Brno, nahážou to jim. Ale nakonec jsme se víc a víc vzdalovali. Takže je vidět, že v Brně jsme získali i mladší voliče, což by mohlo přilákat mladší lidi i do naší strany.

  • Nejčtenější

Zdravotníkům pekla tisíce sušenek, teď už týdny bojují o její život s covidem

V první vlně podporovala zdravotníky a napekla jim 15 tisíc sušenek a také našila stovky roušek. Teď obětavá žena sama...

Grolich: Když měly problém Čechy, byl nouzový stav. Teď je Morava napospas

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich se ve středu sejde s ředitelem krajské hygieny. Apelovat bude na zavedení...

Nemocnice v Kyjově hlásí hromadné postižení osob. Nestačí lidé, ARO na hraně

V nemocnici v Kyjově ode dneška platí stav hromadného postižení osob. Kapacita ARO se téměř vyčerpala, na pacienty...

Kamion předjížděl desítky sekund pomalejší vůz, řidiči brzdili a uhýbali

Policisté natočili na hlavním tahu mezi Brnem a Mikulovem řidiče zahraničního kamionu, který několik stovek metrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebalíme, vzkazují prodejci. V Brně část stánků přesunou do kryté tržnice

Sotva vánoční trhy začaly, kvůli nařízení hned skončily. Trhovci hledají možnosti, jak prodávat dál. Nápomocná jsou i...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Zaostřeno na design a módu. Uměleckoprůmyslové muzeum napoví, co je kýč

Démon růstu, jak svoji instalaci složenou z různobarevných koulí evokujících nekontrolované bujení pojmenoval sochař...

České děti jsou šťastnější, tvrdí výzkum. Podle moravistů za to může Praha

Děti na Moravě jsou méně šťastné než jejich vrstevníci v Čechách. S překvapivým zjištěním přišli autoři sociologické...

Po D1 pobíhal téměř nahý zdrogovaný muž, policisty považoval za démony

Na několik desítek minut museli v neděli večer policisté zastavit provoz na D1 na Brněnsku kvůli mladíkovi, který po...

Český barman kombinuje chuti, kterým jiní nedají šanci. Oslnil i Ramsayho

Interiér přepychového hotelu Capella v Bangkoku se ani vzdáleně nepodobá koktejlovému baru v Břeclavi. Nezasvěcený...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...