Drahoš a Levíček rozhádali brněnskou TOP 09

  20:15aktualizováno  20:15
Straníci v brněnské TOP 09 jsou rozhádaní kvůli dvěma kandidátům. Zdeňkovi Drahošovi a Janu Levíčkovi. Vadí jim, že je Drahoš spojený s kauzou špatného hospodaření ve studiu ČT. Levíčkovi, který je současně také předsedou regionálního výboru strany, zase vytýkají, že rozhoduje bez nich.

Někteří členové TOP 09 si myslí, že Zdeněk Drahoš není pro stranu dobrou vizitkou. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Spory v brněnské TOP 09 už řeší i celostátní stranické orgány. "Je to problém, na jehož řešení se pracuje," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Konkrétnější ale být nechtěl. "Teď to řeší stranické orgány, teprve pak se k tomu budu vyjadřovat," dodal současný ministr zahraničních věcí. Podle něj se však strana po vypořádání s vnitrostranickými půtkami posílí.

S Drahošovou kandidaturou za TOP 09 nesouhlasí zejména královopolská organizace strany. "Strašně nám vadí, je to náš jednotný názor," řekl jeden z členů strany, který nechtěl zveřejnit své jméno. I Daniel Valenta ze stejné organizace tvrdí, že Drahoš není pro TOP 09 dobrou vizitkou. (Více o kandidatuře Zdeňka Drahoše zde.)

Nominace Drahoše je nešťastná

"Jeho kandidatura za naši stranu v Útěchově mezi námi vzbudila docela negativní ohlas. Myslím si, že to pro nás není dobré," míní Valenta. Podle něj se však královopolští kandidáti chtějí soustředit hlavně na vlastní kampaň a ne na Útěchov.

S působením Drahoše v rámci TOP 09 není příliš spokojená ani poslankyně Anna Putnová. "Nominace nebyla šťastná. Já bych ho nenavrhovala, ani nevolila," podotkla Putnová.

Lidem v TOP 09 se nelíbí hlavně to, že je Drahoš spojený s kauzou špatného hospodaření v brněnském studiu ČT. Ačkoli ho policie nikdy neobvinila, rada ČT jej nakonec z postu ředitele odvolala.

Podle původní kontrolní zprávy totiž docházelo ve studiu k hrubému střetu zájmů, zadávání zakázek firmě bývalých zaměstnanců nebo se uzavíraly nevýhodné hospodářské smlouvy. Pozdější audit však označil původní kontrolní zprávu za účelovou a velmi neprofesionální.

"Z milionových škod se nakonec ukázalo, že chybí jen 46 tisíc. To je podle mě na studio s několikamiliardovým rozpočtem docela úspěch," míní Drahoš. Když se rozhodl kandidovat za TOP 09, na kauzu se ho nikdo ze straníků neptal.

Kandidátka na primátora: Ztrácíme tím čas

"Zdeňka Drahoše osobně neznám, ale vím, že měl v minulých komunálních volbách poměrně značnou podporu občanů Útěchova, kde působí jako starosta. Velmi mne mrzí, že v době, kdy bychom měli rozebírat závažnější problémy města, ztrácíme spoustu času různými spekulacemi kolem osoby pana Drahoše, který ani není členem TOP 09," zdůraznila Irena Matonohová, která za TOP 09 kandiduje na primátorku města Brna.

Podle brněnského politologa Stanislava Balíka bude mít kandidatura Zdeňka Drahoše na úspěch TOP 09 zřejmě jen zanedbatelný vliv. "Lidé se v Útěchově rozhodují, jestli chtějí přímo Drahoše, ne jestli chtějí TOP 09. Ovšem image strany, která vystupuje jako nová a neušpiněná, to příliš neprospěje," míní politolog.

Drahoš lidem z TOP 09 ale nevadí tak jako současný předseda brněnského regionálního výboru Jan Levíček. Někteří členové už stranu právě kvůli Levíčkovi opustili, jiní ještě zůstávají.

Levíčkova "one man show"

"Vadí nám jak to tady funguje. Levíček a lidé kolem něj ovládají veškeré dění a nepřipouští diskusi," postěžoval si další člen brněnské TOP 09. Ani on ale nechtěl říct svůj názor veřejně.

Vystupování Levíčka jako předsedy regionálního výboru TOP 09 označil za "one man show". "Nikdo se s námi nebaví, jsme jako ovce," podotkl kandidát, který však zatím v TOP 09 zůstává.

Levíček odmítá, že by ve straně neprobíhala diskuse. "Regionální výbor má 15 členů a rozhodování je věcí kolektivní dohody, ne rozhodnutím jedné osoby. Každý týden se scházíme v otevřeném kruhu aktivních členů a diskutujeme," uvedl Levíček. Podle něj se každý člen TOP 09 může kdykoliv otevřeně vyjádřit. Označení lobbista se vyhýbá.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Lidi kolem kamenolomu budí hluk, kvůli dopravním zácpám se pracuje v noci

V kamenolomu v brněnském Komíně plánuje developer postavit bytový soubor, který...

S dopravními komplikacemi v Brně se firma, jež připravuje kamenolom v Komíně na stavbu bytů, rozhodla vypořádat po...

V nové brněnské laboratoři mají pod mikroskopy spavou nemoc i chlamydie

Celosvětový výrobce elektronových mikroskopů a spektrometrů Thermo Fisher...

Přípravny nebezpečných vzorků i dekontaminační místnost obsahuje nová laboratoř, kterou v pondělí v Brně otevřel...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz