Slibovali opravu domu, místo toho obvinění politici prosadili zbourání

  11:07aktualizováno  11:07
Obviněný místostarosta radnice Brna-střed Jiří Švachula a investiční šéf Petr Liškutin loni i přes odpor místních prosadili demolici domu v brněnské Kamenné kolonii. Miliony korun šly stavební firmě, která figuruje v kauze machinací s veřejnými zakázkami.

Bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (zvolený za ANO) už dva měsíce sedí ve vazbě. Politik a podnikatel, který vlastnil luxusní vinotéku či galerii, si pobyt ve vězeňském zařízení vysloužil kvůli podezření z machinací s veřejnými zakázkami.

Podle vyšetřovatelů dokonce založil a vedl organizovanou skupinu, která si díky podvodům přišla na miliony korun. Za počínání ve vedení nejvlivnější brněnské části „ocenili“ Švachulu i zdejší obyvatelé. V Kamenné kolonii mu na dřevěném plotě vytvořili velký nápis a na pletivo přidělali cedulku Švachulova zatáčka.

Nejde o náhodnou lidovou tvořivost. Místním totiž Švachula loni před komunálními volbami hnul žlučí.

Najednou otočili a nazvali nás lháři, popisuje obyvatelka

Společně s tehdejším vedoucím investičního odboru na Brně-střed Petrem Liškutinem, který také čelí obvinění kvůli podvodům s veřejnými zakázkami a sedí ve vazbě, jednali o záchraně chátrajícího domu na adrese Kamenná 42. Měl sloužit jako komunitní centrum pro místní, kteří kvůli tomu založili Spolek Kamrlík.

Fotogalerie

„Jednali jsme několikrát s vedením městské části. Na schůzky chodil i Švachula. Vždy byl přítomen Liškutin, který se choval otevřeně a příjemně. Tvrdil, že není problém nám vyhovět. Najednou však otočil a vše, na čem jsme se dohodli, popřel, nazval nás lháři a dům nechala radnice zdemolovat,“ přiblížila Martina Čichoňová, zakladatelka Spolku Kamrlík.

Za demolici radnice zaplatila bezmála dva miliony korun. Přičemž zakázku získala stavební firma MTc-stav, jejíž jednatel Ivan Trunečka mladší také figuruje mezi obviněnými ve „Švachulově“ kauze. Redakce se podnikatele pokusila kontaktovat telefonicky i písemně, na dotazy však neodpověděl.

Švachulu a dalších osm politiků a podnikatelů zadrželi policisté na začátku března po razii na radnici Brna-střed. Někdejší místostarosta čelí obvinění, že založil organizovanou skupinu, která si podle vyšetřovatelů rozdělila úplatky za víc než 17 milionů korun, za což „přihrála“ zapojeným firmám zakázky za 180 milionů. Sám Švachula si měl přijít na zhruba 8,8 milionu.

Městská část nyní nechává zakázky, které mohou v podvodech figurovat, přezkoumávat znalci. Ti vyhodnotí, jestli cena odpovídá realitě. „Demolici domu v Kamenné ulici také necháme překontrolovat,“ uvedl advokát Radek Ondruš, který Brno-střed zastupuje.

Dům byl opravitelný a mohl sloužit, míní radní

Právě potom, co se informace o podvodech na radnici Brna-střed objevily v médiích, zvedla se i vlna nevole na „Kamence“. „Místní celý proces, který nakonec skončil demolicí, vnímají jako zrůdnost,“ poznamenala Čichoňová.

S postupem radnice nesouhlasí ani tehdejší radní Michal Doležel (za Žít Brno). „Nedivím se, že se lidé zlobí. Podle mě byl dům opravitelný a mohl jim sloužit,“ uvedl politik, který při rozhodování o demolici na jednání rady chyběl.

Podle Liškutinova obhájce Vladimíra Kristýna není zakázka v Kamenné ulici aktuálně předmětem trestního stíhání. „Proto se domnívám, že můj klient nemá důvod se k této věci teď vyjadřovat,“ konstatoval advokát. Redakce se pokoušela kontaktovat i Švachulovu obhájkyni Světlanu Žabenskou, nebyla však k zastižení.

Pro demolici domu v radě hlasoval i někdejší starosta za Žít Brno a současný místostarosta za ANO Martin Landa. Potvrdil, že původně plánovali dům zachránit. „Dokonce jsme hledali projektanta. Jenže jsme zjistili, že cena za rekonstrukci je nad možnosti městské části. Jenom projekt by stál 700 tisíc,“ obhajuje Landa rozhodnutí.

Obří lávka pro vozíčkáře vyšla na miliony

Dodnes však počínání radnice nechápe ani vzdělávací ekologické centrum Lipka, které o budovu také stálo. To totiž na vedlejším pozemku zřídilo z evropských dotací přírodní zahradu určenou k výuce.

„Jako krajská organizace nemůžeme kupovat objekty. Nicméně jsme s městskou částí vyjednávali o tom, že dům na vlastní náklady zrekonstruují a následně si ho pronajmeme. Zájemců bylo více. Najednou se ale radnice rozhodla jinak,“ vzpomněl si vedoucí zdejšího pracoviště Jiří Vorlíček.

Místní na celé situaci dráždí i fakt, že ze zahrady „provokativně“ vyčnívá obří železná lávka pro vozíčkáře, kterou nechal za 3,4 milionu korun postavit magistrát. I tuto rampu stavěla firma MTc-stav. Někteří místní označují železnou konstrukci v nadsázce za první bobovou dráhu v Brně-střed.

Původně přitom měla rampa zůstat skrytá právě za domem na Kamenné 42. A tak tam někdo na dřevěný plot nasprejoval nápis „Švachulův most za 3 000 000 Kč“.

„Byl to samostatný projekt. Původně se skutečně počítalo s tím, že lávka bude za domem. Nedopadlo to moc šťastně, ale už s tím nejde nic dělat,“ přiznal Landa.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé...

Z nemocnice propustili chlapce nakaženého tetanem, teď pojede do lázní

Zdravotního stav malého chlapce nakaženého tetanem se výrazně zlepšil. Ve středu ho propustili z brněnské fakultní...

Z Dallasu bude znovu Moskva. Brněnské lodi vrací podobu z 50. let

Do původní podoby z 50. let se vrátí brněnská loď známá pod jménem Dallas, která je od roku 2013 technickou kulturní...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz