Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Starých pedofilů je na síti málo, děti ohrožují jiní, upozorňuje psycholog

  10:18
Co zajímá české děti na internetu a jaká rizika na ně číhají? Odpovědi na tyto otázky hledá tým brněnských psychologů pod vedením Davida Šmahela. „Zjistili jsme, že čeští rodiče patří v Evropě k těm, kteří nejméně monitorují svoje děti na internetu,“ tvrdí Šmahel.

Brněnský psycholog David Šmahel se zabývá výzkumem rizik a příležitostí internetu pro děti a dospívající, bezpečností uživatelů a zdravím v kontextu používání internetu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Internet se často považuje za samostatný svět, kde lidé předstírají a mění svoji identitu. Výzkum, který provádíme přes 15 let, ale ukazuje, že tomu tak není a internet je spíš nástroj pro naplňování úkolů v určitém věku,“ říká Šmahel, jenž jako profesor působí na Masarykově univerzitě.

Začněme aktuálním případem z poloviny března, kdy se jedenáctiletý žák jedné brněnské základní školy uškrtil švihadlem. Jedna z verzí zní, že napodoboval youtubera z videa, které si našel na internetu. Škodí dětem internet?
Nemyslím si, že je internet pro děti škodlivý. Tento případ je velice smutný, ale musíme si uvědomit, že internet je jen nástroj a zdroj informací. Musí se používat přiměřeným způsobem. Otázka je, kde jinde by děti získávaly informace, když ne na internetu. Zřejmě by se více dívaly na televizi nebo četly časopisy. Nemůžeme ale říct, že kdyby se dítě nikdy nepodívalo na internet, nestalo by se to. Neobviňoval bych internet, že způsobuje taková neštěstí.

Přes patnáct let zkoumáte chování dětí na internetu, vedete tým psychologů, který je zapojený do evropského projektu EU Kids Online. Poslední velký průzkum se mezi dětmi dělal loni. Co lze říct o online chování českých dětí?
V porovnání s Evropou jsou české děti aktivními a spíš nadprůměrnými uživateli internetu a mají dobré digitální znalosti. To je pozitivní zjištění. Ovšem souvisí s tím i větší ohrožení. Příležitosti a rizika internetu spolu souvisí. Stejně jako když dítě hraje fotbal – je skvělé, že má pohyb, ale víc mu hrozí, že si zlomí nohu. Jednoduše řečeno, pokud dítě internet používá aktivně, získává výhody, ale zároveň může být ohroženo riziky, kterým by se mělo umět bránit.

David Šmahel

  • Brněnský psycholog, který se zabývá výzkumem rizik a příležitostí internetu pro děti a dospívající, bezpečností uživatelů a zdravím v kontextu používání internetu.
  • 43letý profesor je spoluautorem knihy Digital Youth (česky Digitální mládí), která je přeložená do čínštiny a korejštiny.
  • Působí na Fakultě sociálních studií a Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně.
  • Se svým výzkumným týmem je zapojený do projektu EU Kids Online, kterého se účastní 33 evropských zemí. Mezinárodní studie se zaměřuje na zkoumání online rizik a bezpečnosti na internetu u dětí a rodičů v evropských státech.
  • Aktivní sportovec, od roku 2000 nevynechal start na Jizerské padesátce. Je členem klubu KOS Tesla Brno, kde jezdí orientační závody na horských kolech.
  • Je ženatý a má dvě děti.

Co jsou ta nejčastější rizika?
Patří mezi ně kyberšikana, kde dítě může být obětí i agresorem, dále setkávání s cizími lidmi z internetu, vystavení on-line sexuálnímu obsahu. Patří sem i otázka sdílení osobních informací, které o sobě děti zveřejňují, a v dnešní době důležité téma prohlížení nenávistných stránek a šíření informací dehonestujících různé skupiny.

S kým děti na internetu nejčastěji komunikují? Přetrvává stále mýtus o starém pedofilovi, který sedí za druhým počítačem a láká děti ven?
Děti na internetu samozřejmě v drtivé většině komunikují se svými vrstevníky a kamarády. Většina komunikace dětí dnes probíhá přes Facebook a další sociální sítě. Jejich přátele na Facebooku tvoří z 95 procent lidé, které znají z běžného života. V našem výzkumu 46 procent českých dětí řeklo, že se na internetu potkaly s někým cizím, a 15 procent dětí se s takovým člověkem setkalo i osobně. Nicméně nepříjemný zážitek to byl pouze pro jedno procento dětí. Mýtus ohledně pedofilů a starých ošklivých lidí, se kterými se nesmí mluvit a kteří se chystají děti znásilnit, skutečně přetrvává a my psychologové ho považujeme za nebezpečný.

Proč?
Mýtus nebezpečného pedofila, který rodiče i média dětem neustále omílají, způsobuje, že si děti často neuvědomují, že i vrstevník pro ně může být ohrožením. Mladého cizího člověka pak brzy naivně začnou považovat za kamaráda. To je potřeba dětem vysvětlit a nestrašit je nebezpečným starým pedofilem, protože těch je na internetu opravdu naprosté minimum.

Přínosnost používání internetu u dětí ovlivní jejich rodiče. Jak?
Trendem, který razí i Evropská unie, je podporovat pozitivní užívání internetu dětmi. Méně zakazovat a podporovat používání kvalitních služeb nebo výukových programů. O to se můžou snažit i sami rodiče. Především mluvit s dětmi o tom, co na síti dělají. Když jim ukážou výukové nebo zábavné programy, děti to často baví. Samozřejmě rodiče by měli děti učit, jak rozpoznávat kvalitní informace, jak se bránit na internetu a na co si dávat pozor.

Není ale problém v tom, že děti jsou často digitálně šikovnější než jejich rodiče?
Samozřejmě je to jiné v každé rodině, ale mnohdy jsou na tom děti opravdu lépe než rodiče. Pak má určitě smysl, aby se i sami rodiče učili, jak internet bezpečně používat.

Když ne doma, naučí se děti bezpečně používat internet ve škole?
Vzhledem k tomu, že u nás chybí systematické vzdělávání v mediální výchově, je to spíš problematické a záleží na individuálních schopnostech učitelů. Pokud bychom dokázali vyvinout společné úsilí, aby se u nás na základních školách vyučovala kvalitní mediální výchova, byl by to velký pokrok.

Už před čtyřmi lety jste v Brně chystal kurzy pro děti, které jsou závislé na internetu, a jejich rodiče. Ujal se tento nápad?
Dobrá otázka. Kurzy byly naprosto neúspěšné, nepřihlásil se prakticky nikdo. Pro mě to byla zajímavá zkušenost a uvědomil jsem si, že nejspíše děti, které pořád sedí u počítače, mají rodiče, jimž je to jedno a možná jsou i rádi, že mají od dětí pokoj. Takoví rodiče na kurz nepřijdou ani tam nepošlou svoje děti. Naopak rodiče, kteří se o děti starají, tyhle kurzy nepotřebují, protože jejich děti netráví nadměrné množství času online. Takže je to taková zacyklená smyčka.

Kolik procent dětí v České republice je závislých na internetu?
Tři až osm procent. Závislost je mezi lidmi velmi nadužívaný pojem.

Kontrolují čeští rodiče, co dělají děti na internetu?
Zjistili jsme, že čeští rodiče patří v Evropě k těm, kteří nejméně monitorují svoje děti na internetu. Paradoxem ale je, že české děti si velmi stěžují na to, jak jsou rodiči omezovány a kontrolovány. To je specifikum pro Českou republiku.

Čím to je?
Nemáme pro to tvrdá data, ale řekl bych, že jsou čeští rodiče velice liberální. České děti například spolu s těmi ze severských zemí častěji přiznávají, že se dívají na online sexuální materiály. Zároveň je jejich rodiče příliš nekontrolují, což může v případě sledování sexuálních materiálů souviset i s tím, že jsme nejvíc ateistickou zemí v Evropě. To s sebou nese menší míru omezování.

Vy jste na své děti v používání internetu přísný?
Jsem v digitální výchově spíše liberální. S dcerami, kterým je 9 a 11 let, se o používání technologií hodně bavím. Můj přístup je aktivní v tom, dozvědět se, jak používají technologie. Ukážou mi, co si hledají a proč je to zajímá. Zároveň mají málo omezení. Kdybych viděl, že se od mobilů nedokážou odtrhnout, začal bych je omezovat. Univerzální přístup ale neexistuje. Každý rodič si musí najít svoji cestu, která zohlední charakteristiky jeho dítěte a styl výchovy.

  • Nejčtenější

Do Brna se vrátí MotoGP. Vložené peníze se mnohonásobně vrátí, věří Fiala

Spojení Brna a MotoGP opět ožívá. Na Masarykův okruh se už v příští sezoně vrátí závody mistrovství světa silničních motocyklů, které odsud zmizely v roce 2020 kvůli sporu o financování. Návrat...

28. srpna 2024  9:43,  aktualizováno  16:46

Štědře dotovaná zelená střecha pálí více než bílé tašky, zjistili vědci

Premium

Už pět let Brno posílá lidem dotace, když si chtějí na „vršek“ domu, případně garáže pořídit zelený koberec. Zeleň na střechách má pomoci zlepšit mikroklima daného místa například v době veder. Jak...

24. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pumu z Židenic odvezli k likvidaci, nález na dvě hodiny zastavil auta i vlaky

Při výkopových pracích v brněnských Židenicích poblíž centra města se odpoledne našla stokilová letecká puma z druhé světové války. Nález asi na dvě hodiny omezil dopravu a policie evakuovala desítky...

26. srpna 2024  13:51,  aktualizováno  15:59

Na D1 u Devíti Křížů bouralo pět aut, kolona na Prahu měla 10 kilometrů

Provoz na dálnici D1 u Lesního Hlubokého na Brněnsku v neděli zkomplikovala hromadná nehoda pěti aut. Stala se zhruba v 10:40 na 170. kilometru ve směru na Prahu, tedy před exitem Devět Křížů. Za...

25. srpna 2024  11:39,  aktualizováno  16:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

D2 u Brna na čtyři hodiny zavřela nehoda, řidič po nárazu do náklaďáku zemřel

Dálnici D2 těsně před Brnem zablokovala dopoledne srážka menší dodávky a nákladního auta. Řidič dodávky zemřel, nikdo další zranění neutrpěl. Směr na Brno byl přes čtyři hodiny zavřený. Tvořily se...

28. srpna 2024  10:13,  aktualizováno  15:26

Finále baseballové extraligy je brněnské. Hroši vyřadili Eagles Praha

Finále extraligy baseballistů bude stejně jako předloni záležitostí dvou brněnských klubů. Hroši Brno v semifinále vyřadili Eagles Praha, pátý zápas doma vyhráli 7:2 a celou sérii 4:1. O titul se...

31. srpna 2024  18:43

Brno zrodilo Lidové noviny, ty daly světu Lišku Bystroušku i Ferdu Mravence

Premium

Zakládaly si na tom, že „neštvou a nelžou“. Lidové noviny, které vznikly v Brně, formovaly národ 131 let. V sobotu vyšly v tištěné verzi naposledy. Literární historik Jiří Poláček pro MF DNES sepsal...

31. srpna 2024

Český výletník: Byl na odstřel, ale teď je zámek Uherčice bombou historie

Uherčice v Podyjí jsou nejatraktivnějším českým zámkem, který nejspíš nebudete znát. První liga. Obrovský komplex s nádherným arkádovým dvorem, zahradou s fontánou.

31. srpna 2024

Dobrodružství čeká i v lese za městem, líčí popularizátorka „ztracených“ míst

Premium

Zaniklé stavby, zrušené vlakové vlečky, zarůstající náhony či zahrádkářské kolonie, vojenské kryty, chátrající sportoviště, opuštěné hřbitovy, bývalé dělnické kolonie... Podobnými zapomenutými...

30. srpna 2024

Domácí násilí a útěk se sedmi dětmi. Nečekaná zpověď ekonomky Šichtařové

Premium Zákazy, výhrůžky, křik, záchvaty vzteku, rozbíjení nádobí, nože v ruce… Neustálý strach z něčeho děsivého, co může...

Hell’s Kitchen ukázala, jak se pracuje s Kašpárkem. Vyhodil z kuchyně oba týmy

Šestnáct soutěžících se v úvodním dílu soutěžního pořadu nejprve představilo pokrmem, který by je měl charakterizovat a...

Syn filmové hvězdy dostal v Thajsku doživotí za rozčtvrcení svého přítele

Daniel Sancho Bronchalo (30) je synem hvězdného španělské herce Rodolfa Sancha Aguirreho (49) a ve své zemi taky známý...

Osočovali mě ze šikany manžela. Proto jsem promluvila, říká Šichtařová

Rozstřel Tři roky po odchodu od manžela se známá ekonomka Markéta Šichtařová rozhodla v magazínu Ona DNES promluvit o...

KOMENTÁŘ: Zemřel herec. Co důležitějšího ještě chceme vědět a proč?

Premium Zemřel. Tečka, stopka, konečná, definitivum, prostě dost. Není co dodat, jasnější a výmluvnější slovo než „zemřel“ snad...