Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Příliv turistů zvyšuje ceny bydlení, zjišťují vědci. Ale platí to i naopak

  11:03
Čtyřčlenná rodina, která přijede na jižní Moravu, zvedne cenu zdejších nemovitostí o korunu. V některých místech však naopak kvalita života a s ní i atraktivita bydlení klesá. Vliv turismu na realitní trh zkoumají vědci.
Vědci už mají spočítané, jak počet turistů zvyšuje ceny nemovitostí v...

Vědci už mají spočítané, jak počet turistů zvyšuje ceny nemovitostí v jihomoravském Mikulově. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Má jen padesát metrů. I když zvenčí vypadá docela hezky, uvnitř jsou zdi otlučené na cihlu a betonové podlahy jsou rozbité. Dírou ve stropě dovnitř proniká světlo. Přesto tento domeček v podzámčí v Mikulově nabízí realitní kancelář za bezmála pět milionů korun.

V turisticky oblíbené destinaci se ceny nemovitostí šplhají k závratným výším. S každým turistou, který do města přijede, se totiž cena domu určeného k bydlení zvedne o 25 haléřů.

I to vyplývá ze studie, kterou tvoří odborníci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Snaží se zjistit, jaký vliv má cestovní ruch na ceny rezidenčních domů, tedy těch určených ke stálému bydlení, v oblíbených destinacích Jihomoravského a Zlínského kraje. Vedle Mikulova se zaměřili ještě na Lednici, Valtice, Znojmo, Vranov nad Dyjí a Moravský Krumlov, na Zlínsku pak Rožnov pod Radhoštěm, Luhačovice, Vizovice a Kroměříž.

„Na ceny nemovitostí působí různé nemateriální vlivy a faktory. Je to třeba vzdálenost do centra, na autobusovou zastávku nebo do školy. A stejně tak může fungovat i cestovní ruch,“ vysvětluje spoluautor studie David Brandejs.

Jihomoravský kraj je u turistů dlouhodobě oblíbený. Loni do něj přijelo a ubytovalo se zde 1,3 milionu hostů. A to se roku ještě dotkla covidová omezení. „Mezi hosty ubytovacích zařízení Jihomoravského kraje bylo 221,5 tisíce návštěvníků z ciziny a 1,1 milionu hostů z České republiky,“ vypočítala Veronika Dohnálková z krajské správy Českého statistického úřadu.

Dvě strany jedné mince

A letos v turistické sezoně to nebude jinak. „Více než čtvrtina Čechů plánujících letní dovolenou v České republice vyrazí do lokalit Jihočeského kraje, sedmnáct procent lidí se zaměří na Jihomoravský kraj,“ uvádí Soňa Machová v prezentaci plánů Čechů na letní dovolenou, jak je před začátkem sezony odhadla agentura CzechTourism.

I to by se mělo odrazit v cenách nemovitostí. Nemateriální vlivy dnes vyčíslují znalci nebo odhadci individuálně podle svého názoru a zkušeností. Konkrétní čísla, o která by se mohli opřít, však nemají.

Zpěv do rána, zničená zeleň. Z turistů jsme už znechuceni, zní z obcí pod Pálavou

U komerčních rekreačních objektů a nemovitostí určených k ubytování už přitom vliv turistiky na jejich tržní hodnotu zpracovaný je. Tam, kde se opravují či rekonstruují památky, vznikají cyklostezky či vinařské atraktivity, prosperují a rostou rekreační a ubytovací zařízení, která profitují ze zvýšeného počtu návštěvníků. U těchto nemovitostí tržní hodnota vlivem zvýšeného zájmu o ně a s nimi spojené služby ve většině případů stoupá.

U rezidenčních domů, v nichž žijí stálí obyvatelé celoročně, to však platit nemusí. „Turismus může cenu nemovitostí naopak i snižovat. Představte si, že bydlíte v místě, kde jsou festivaly, koncerty, hluk, dochází k dopravnímu přetížení, kvůli turistům je tam více odpadků. To následně snižuje kvalitu života, a tím může padat i hodnota nemovitostí,“ upozorňuje Brandejs.

Data ze stovek prodejů

Kde turisté ceny šroubují nahoru a kde naopak tlačí dolů, má ukázat mapa zpracovaná na základě statistických dat. První výsledky studie jsou už hotové a jsou ze zmiňovaného Mikulova. Tady se jednoznačně potvrdil rostoucí cenový trend, který koresponduje s křivkou cestovního ruchu.

Vědci tu porovnávali cenové údaje o prodejích 194 rodinných domů a 340 bytů, získané z katastru nemovitostí, a statistické údaje o vývoji cestovního ruchu v období 2014 až 2019, tedy ještě před covidovou pandemií. Z dat mimo jiné vyplývá, že v roce 2014 zaplatili kupci za metr čtvereční v rodinném domě 14 421 korun a v roce 2019 už 25 240 korun. Počet lidí, kteří do Mikulova jezdí, se přitom mezi těmito roky zvýšil o bezmála 43 tisíc.

Závislost mezi daty pak ověřovali vědci pomocí statistických metod a koeficientů. A výsledek? Rodiče se dvěma dětmi „přihodí“ k ceně mikulovského domu jednu korunu. Ze závěrů totiž vyplývá, že u domů se s každým hostem v oblasti zvedla cena o 25 haléřů, u bytů dokonce o 36 haléřů.

Obdobně i ve Znojmě cestovní ruch zvyšuje ceny rodinných domů i bytových jednotek. Naopak v Lednici či ve Valticích, tedy v menších městečkách, je podle prvotních výsledků trend opačný. Jsou to však zatím počáteční výsledky, které se budou ještě zkoumat, kompletní závěry studie mají být hotové do konce roku.

Levnější už to nebude, míní makléři

Jak Brandejs upozorňuje, stále jde hlavně o ekonomickou teorii, kterou může ovlivnit takzvaná falešná korelace. Tedy to, že hodnota nemovitostí se může zvyšovat pod vlivem obecného růstu cen nemovitostí. Což se také na jižní Moravě děje.

Prodeje bytů v Brně jsou i přes nabídku na minimu, ceny přitom dál šplhají

„Zvýšení cen nemovitostí v našem regionu se v roce 2021 pohybovalo kolem 19 procent v porovnání s rokem 2020. Dynamiku růstu táhne především Brno a brněnský region, který ovlivňuje přilehlé okolí, protože brněnští zákazníci loni objevili kouzlo levnějších nemovitostí ve spádových oblastech Brna,“ uvedl Tomáš Frýdek, majitel břeclavské kanceláře RE/MAX Delta.

Od začátku roku 2022 sice makléři zaznamenali mírnější ochladnutí cen realit spojené i se současnou situací na Ukrajině, zlevnění nemovitostí nicméně nepředpokládají. Očekávají spíše stagnaci nebo mírný růst.

„Přestože tempo růstu cen zpomalilo, v průměrných cenách nadále pozorujeme růst. Ten je ovlivněn i tím, že kupující mají větší zájem o nejlevnější byty. V nabídkách pak zůstávají ty dražší, které tlačí průměrnou cenu výš,“ potvrzuje například František Šudřich ze společnosti IMPERA styl.

  • Nejčtenější

Had požírá záhadného tvora, kování od Břeclavi vede k neznámému kultu

7. prosince 2023  20:36

Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u...

V Brně se podařilo opravit havárii horkovodu, lidé už mají teplo i teplou vodu

4. prosince 2023  16:57,  aktualizováno  5.12 8:37

Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

Mourinha dárek ze Znojma potěšil. U krajana vyzvídal, jak se žije v Česku

5. prosince 2023  13:01

Když se dva Portugalci nemají možnost potkat ve své rodné zemi, proč si nedomluvit schůzku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dali mi volnou ruku a dostali, o co jim šlo, říká hvězda nového filmového hitu

5. prosince 2023

Premium V současné české kinematografii jde o nevídaný jev. Film Přišla v noci od mladých scenáristů a...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Úmrtí Zikmunda oznámily znojemské zvony, vladař zemřel na „svatý oheň“

9. prosince 2023

Premium V mrazivém večeru 9. prosince 1437 se nad ztichlým Znojmem rozezněly zvony, aby oznámily, že právě...

Z hořícího bytového domu na Blanensku hasiči zachránili sedm lidí

9. prosince 2023  10:01,  aktualizováno  14:20

V pátek večer vyjížděli hasiči k požáru bytu do Adamova na Blanensku. Plameny se rozšířily i na...

Učitel už není zvěstovatel pravd, ale spíš průvodce, říká ředitel prestižního gymnázia

8. prosince 2023

Premium Je to jen mírná nadsázka, když říká, že si v Brně nemůže dovolit provést nic nepatřičného. „V mém...

V roli astronautů si studenti vyzkoušeli expedici na Mars, kde strávili 100 hodin

8. prosince 2023  15:30

Pět studentů z Česka si v simulaci vyzkoušelo, jaké je to cestovat na Mars. Na misi v prostředí...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...