V Brně se střetli radikálové s antifašisty, policie nasadila těžkooděnce

  15:14aktualizováno  23:34
Národní a sociální fronta svolala na středeční večer do Brna demonstraci. Proti se postavili antifašisté a konflikt museli hasit policisté, kteří zadrželi šest osob. Pro ně si po ukončení akcí přišla na policii více než stovka odpůrců pochodu. Proti davu v Příční ulici vystoupili policisté včetně těžkooděnců.

Účastníci Národní sociální fronty se sešli s pochodněmi v sedm hodin večer na Zelném trhu. Měli v plánu vyrazit ulicemi Orlí a dále Masarykovou, Nádražní, Hybešovou, Václavskou a Křížovou až na Mendlovo náměstí. Zamezit se jim v tom pokusili antifašisté, kterých byly stovky. Došlo ke střetu. Policie odpůrce vyzvala, aby nechali pochod v poklidu projít. Radikálů byly desítky. 

Fotogalerie

Asi 400 antifašistů se vrátilo na Dominikánské náměstí, jejich odpůrci se vydali na pochod ze Zelného trhu. „Nikdo se nezranil. Policisté zajistili dva agresory,“ uvedl ke střetu policejní mluvčí Pavel Šváb. Průvod z Dominikánského náměstí dorazil na Husovu ulici a byl organizátorem ukončen. 

Radikálové naopak prošli Masarykovou ulicí. Blokovat se je pokoušeli jednotlivci na kolech. Policisté na dění v ulicích dohlíželi z vrtulníku. 

Antifašisté se sešli už o dvě hodiny dříve na Dominikánském náměstí. Ti plánovali pochodu radikálů čelit lehce zábavnou formou a akci proto nazvali „Kdo si hraje, nehajluje“. Společně projdou ulicí Dominikánskou na Šilingrovo náměstí a odtud Husovou ulicí k Nádražní. 

Na místě byli policisté, kteří přítomným přikázali, aby si nezakrývali obličeje. Na pódiu vystoupilo několik osobnosti. Například Zdena Mašínová, mladší sestra bratří Mašínů, vzpomínala na totalitu. „Je to nejvíce ponižující věc. nemohu uvěřit, že po čtyřiceti letech od totality zůstala komunistická strana v Parlamentu,“ prohlásila. 

Na hradbách Petrova se odpoledne objevil transparent Valte dom. Brno nehajluje. Stovky odpůrců se s radikály sešly znovu na Nových sadech. Tajemník Brna-střed Petr Štika radikálům navrhl jinou trasu, aby nedošlo k potyčkám. „Nesouhlasili, proto jsem jejich akci zrušil v zájmu ochrany lidí a majetku,“ uvedl Štika. 

Radikálové se odmítli rozejít a zapálili pochodně. Ty však nehořely dlouho. Na výzvu policistů je uhasili. Obě skupiny se pak rozešly před devátou hodinou večer. „Celkově jsme zadrželi šest osob, dva policisté se lehce zranili,“ informoval Šváb. 

Večer se však víc než stovka odpůrců pochodu pro své zadržené vrátila k policejní stanici v Příční ulici, kde jsou cely pro zadržené. Po nasazení těžkooděnců nakonec demonstranti prostor opustili. „Vyzvali jsme je, aby odešli. Zadržené už jsme totiž propustili. Oni výzvu uposlechli a vše skončilo bez jakéhokoliv omezení na svobodě,“ uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

V ulicích hlídkovaly stovky policistů, z toho desítky těžkooděnců i jezdci na koních, psovodi se služebními psy, dopravní policisté, cizinecká policie, kriminalisté v civilu a lidé z antikonfliktního týmu. 

Policisté také použili zvukové dělo. „Nikoliv však jako donucovací prostředek, ale preventivně například během výzvy k poklidnému odchodu,“ uzavřel Šváb. 

Autoři: , ,

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Chátrající stadion v Brně se ve filmu o Zátopkovi promění v olympijský

Záběr z natáčení snímku Zátopek (27. dubna 2019)

Filmaři v čele s režisérem Davidem Ondříčkem v září obsadí opuštěné sportoviště v Brně za Lužánkami. Natočí tam několik...

Muzikou proti režimu. Na koncerty se sháněla razítka a maskovaly kapely

Utajený rockový festival v Žabčicích v roce 1982. O rok později akci rozprášili...

Vyjádřit nesouhlas s vládou komunistické strany v Československu a alespoň na chvíli cítit volnost a svobodu. I proto...

Najdete na iDNES.cz