V Brně se na Prvního máje střetla DSSS s odpůrci, vzduchem létaly kameny

  7:32aktualizováno  19:34
V centru Brna se střetli příznivci a odpůrci krajní pravice, policie zadržela jedenáct lidí. První máj v hlavním městě probíhal především ve znamení předvolebních setkání. Komunisté se tradičně sešli na výstavišti, ODS na Petříně, ANO slavilo na náplavce a ČSSD na Střeleckém ostrově.

Zatímco prvomájové dopoledne bylo poklidné, odpoledne se v Brně střetli příznivci krajní pravice se svými názorovými odpůrci. Ti přišli na náměstí Svobody s transparentem „Co je absurdnější, než tolerovat netoleranci“, který umístili na časostroj. Pravicoví extremisté jim ho strhli a prořízli nožem.

Fotogalerie

Střety nabraly na síle po 15. hodině, kdy policie musela zadržet nejprve tři lidi, později další tři. Nakonec se počet zadržených zvýšil na jedenáct, přičemž jsou mezi nimi jak pravicoví extremisté, tak jejich odpůrci.

Podle reportérky přítomné na místě se účastníci shromáždění vydali z Moravského náměstí před Janáčkovo divadlo. ČTK uvedla, že vzduchem létaly kameny a petardy. Na místě byli i policisté na koních, ze vzduchu situaci monitoroval vrtulník. Akce nakonec předčasně skončila u nádraží před 17. hodinou.

Krajní pravice se sjela i do Prahy. Dělnická strana sociální spravedlnosti si rezervovala část Vrchlického sadů u hlavního nádraží.

Mítink DSSS před pražským hlavním nádražím:

V odpoledních hodinách, konkrétně od 14:00, začal v hlavním městě i pochod Bloku proti islamizaci, mířil z Letenské pláně na náměstí Jana Palacha.

Komunistická tradice na výstavišti

Politické strany využily První máj k setkání s voliči. Komunisté se dopoledne sešli na tradičním místě, u Křižíkovy fontány na výstavišti v pražských Holešovicích. Kandidáty do podzimních voleb představila poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová.

Většina z nich svůj program shrnula do hesel o tom, že si za práci zaslouží lepší plat. Proslovy na pódiu s českou vlajkou a rudým praporem orámovala Píseň práce a Internacionála.

Ještě před zahájením programu lidé stáli frontu na společnou fotku s Miloušem Jakešem. Někdejšímu generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ je 94 let.

Se skupinou zhruba tří desítek odpůrců s vlajkami USA, Ukrajiny či NATO se stoupenci komunistů střetli v podstatě jen slovně. Policejní antikonfliktní tým vyhrocenější názorové spory řešil domluvou. U vchodu na výstaviště už dopoledne rozbalili své pultíky sběrači podpisů na podporu opětovné kandidatury prezidenta Miloše Zemana na funkci hlavy státu.

Sociální demokraté i ODS zahájili setkání s příznivci ve 13 hodin. ODS pořádala svou akci u horní stanice lanovky na Petříně a ČSSD měla rezervovaný Střelecký ostrov. Premiér Bohuslav Sobotka trávil První máj v Jihomoravském kraji, dopoledne byl ve Vyškově, odkud se přesunul do Brna.

Hnutí ANO zahájilo svůj program ve 14 hodin, měl rezervovanou loď Nepomuk na náplavce. Dorazil i předseda Andrej Babiš se snoubenkou Monikou a ministři Martin Stropnický, Robert Pelikán a Jiří Brabec.

Na Kampě zahájili svou volební kampaň piráti.

Kromě politických stran pořádala různá setkání či průvody i další uskupení. Studentský Majáles vyrazil už v 10 hodin od Sovových mlýnů přes most Legií a Karlovo náměstí až na Staroměstské náměstí. Od 13 hodin pořádali studenti kulturní program na Ovocném trhu.

Další recesistický průvod s názvem Svátek práce Andreje Babiše vyrazil v 16 hodin z náměstí Republiky na Staroměstské náměstí.

Souhrn prvomájových akcí, pochodů a politických mítinků:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Zeman změnil názor na zdanění církevních restitucí po rozmluvě se starosty

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Prezident Miloš Zeman podpisem stvrdí novelu zavádějící zdanění peněžitých náhrad pro církve za majetek nevydaný v...

Ohrožují nás islamismus a globalismus, řekla Le Penová. Podpořila Okamuru

Zleva předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda...

Šéf SPD Tomio Okamura na start kampaně svého hnutí pro volby do Evropského parlamentu přilákal přední evropské...

Soud potvrdil čtyři roky vězení pro bývalého šéfa Čepra Kadlece

Bývalý šéf NBÚ a někdejší generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec

Čtyřletý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece za nevýhodné obchody platí. Pravomocně...

Najdete na iDNES.cz